Tu się kształcą polscy milionerzy. Zobacz jaką uczelnię wybrać

Uczelnie techniczne, na czele z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, dominują w czołówce rankingu szkół wyższych, które mogą się pochwalić największą liczbą absolwentów z majątkami wycenianymi na ponad 100 mln euro.

Publikacja: 16.06.2019 21:00

Tu się kształcą polscy milionerzy. Zobacz jaką uczelnię wybrać

Foto: firma.rp.pl

Maturzyści, którzy marzą o zdobyciu wielomilionowej fortuny, powinni się raczej kierować na uczelnie techniczne – wynika z tegorocznej, trzeciej już edycji rankingu szkół wyższych mierzonego majątkiem najbogatszych Polaków. W tym zestawieniu przygotowanym przez wrocławską firmę doradczą Pracownia 2033 ponownie wygrała krakowska AGH, która w tym roku może się pochwalić już dziesiątką absolwentów z majątkami wartymi ponad 100 mln euro.

Premia transformacji

Karol Ciesielski, autor rankingu, który powstał na podstawie dostępnych informacji publicznych (w tym sprawozdań finansowych, kapitalizacji spółek publicznych oraz informacji dotyczących transakcji kupna sprzedaży, fuzji), ocenia, że na wysokie miejsce krakowskiej uczelni niemały wpływ miała transformacja gospodarcza. Na początku lat 90. AGH była jedną z nielicznych szkół wyższych w kraju, które były dobrze przygotowane na zmiany zachodzące w całej gospodarce (choćby dlatego, że jednym z profesorów AGH był wtedy Janusz Filipiak – założyciel i prezes Comarchu, stały uczestnik listy najbogatszych Polaków).

Czytaj także: Polscy studenci już mniej wierzą w moc dyplomu w znalezieniu dobrej pracy

Jednak krakowskiego lidera rankingu od dwóch lat dogania drugi w zestawieniu Uniwersytet Warszawski. W ciągu ostatniego roku grupa absolwentów UW z majątkami powyżej 100 mln euro ponownie powiększyła się o dwie osoby – do ośmiu. Trzecia na liście, Politechnika Warszawska, ma na razie wśród absolwentów szóstkę krezusów, o jednego więcej niż w 2018 r. Kogo dokładnie – można się tylko domyślać (np. na podstawie listy 100 najbogatszych Polaków), gdyż ranking nie podaje nazwisk uwzględnianych tam multimilionerów. – Szanujemy prawo do prywatności tychże osób, dlatego celowo nie będziemy ujawniać informacji, które mogłyby zostać w jakikolwiek sposób z nimi powiązane – wyjaśniają eksperci Pracowni 2033.

Młodzi z Wrocławia

Zwracają natomiast uwagę, że liczba uczelni, które mogą się pochwalić co najmniej trójką absolwentów z majątkiem przewyższającego 100 mln euro, ponownie powiększyła się w tym roku. Jest ich już siedem, przy czym aż pięć z nich to uczelnie techniczne. Jednak łączna liczba szkół wyższych, których dyplomy mają polscy mulitmilionerzy, jest znacznie większa.

Według danych Pracowni 2033 poza siódemką z głównego rankingu kilkanaście innych uczelni tworzy jego zaplecze, mogąc się pochwalić choćby jednym absolwentem z majątkiem powyżej 100 mln euro. W tej dość mocno zróżnicowanej grupie pojawiają się nieobecne w głównym zestawieniu uczelnie ekonomiczne – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Uniwersytety Ekonomiczne w Krakowie i w Katowicach.

Są tam również Uniwersytet Jagielloński, Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, a silną reprezentację mają także uczelnie medyczne (uniwersytety w Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu oraz Collegium Medicum UJ). Te ostatnie mogą wkrótce awansować do głównego rankingu, gdyż wśród ich absolwentów nie brakuje biznesmenów działających na szybko rosnącym rynku medycznym i farmaceutycznym, któremu sprzyja starzenie się Polaków.

Jak twierdzi Karol Ciesielski, biorąc pod uwagę wszystkich absolwentów szkół wyższych z majątkiem powyżej 100 mln euro, okazuje się, że najwięcej reprezentantów w tej grupie ma dzisiaj sektor farmaceutyczny. Drugi z kolei sektor to FMCG, choć silną reprezentację ma również młoda branża gier komputerowych oraz media.

Ciekawie prezentują się dane na temat wieku absolwentów – właścicieli wielomilionowych majątków. Najmłodszych multimilionerów ma Uniwersytet Wrocławski; średni wiek krezusa z dyplomem tej uczelni to zaledwie 38,3 roku. Drugi wśród „najmłodszych” jest Uniwersytet Warszawski – ze średnią wieku zamożnych absolwentów nieco powyżej pięćdziesiątki (50,5 roku). – Może to wynikać z faktu, że uniwersytety kończyli przedstawiciele nowych dynamicznie rozwijających się branż, takich jak gry komputerowe czy windykacja – twierdzi Ciesielski. Z kolei krezusi z dyplomem AGH mają średnio po 56 lat. O rok więcej ma zamożny absolwent Politechniki Wrocławskiej. Najstarszych absolwentów – multimilionerów mają Politechnika Śląska w Gliwicach (ich średni wiek to 70 lat) i Politechnika Warszawska (66,2 roku).

Rodzinny sukces

O ile pod względem liczby krezusów prym wiodą AGH i UW, o tyle zupełnie inaczej wygląda czołówka rankingu uczelni porównywanych pod względem łącznego majątku ich najbogatszych absolwentów. Tutaj pierwsze miejsce ponownie zajął Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, co jest zasługą rodziny Kulczyków. Absolwenci UAM Dominika Kulczyk i jej brat Sebastian – z majątkiem wartym 6,8 mld zł – uplasowali się na trzecim miejscu listy 100 najbogatszych Polaków 2019 magazynu „Forbes” . Ich matka Grażyna Kulczyk, która też ma dyplom UAM, zajmuje na niej 29. miejsce, „wyceniana” na 1,2 mld zł.

Na wicelidera rankingu majątkowego awansowała w tym roku Politechnika Świętokrzyska. (Ukończył ją Michał Sołowow, który otwiera setkę najbogatszych Polaków z majątkiem wartym 13,3 mld zł). Na trzecie miejsce awansował (o dwa miejsca w porównaniu z 2018 r.) Uniwersytet Warszawski, który wśród absolwentów krezusów ma m.in. Marcina Iwińskiego, współzałożyciela CD Projekt. Czwarta jest AGH, a pierwszą piątkę zamyka Politechnika Warszawska, wyprzedzając Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Absolwentem SGGW jest np. Jerzy Starak, główny akcjonariusz Polpharmy i warszawskiej Polfy – z majątkiem wartym 6 mld zł jest piąty w tegorocznej setce najbogatszych Polaków.

Warszawa wygrywa zresztą w rankingu miast, których uczelnie mogą się pochwalić największą liczbą (aż 19 krezusów) wśród absolwentów. Zaraz za nią uplasował się Kraków – w tym roku liczba multimilionerów z dyplomem którejś z krakowskich uczelni powiększyła się o 3 osoby, do 17. Na podium utrzymał się też Wrocław, gdzie studiowała siódemka Polaków z majątkami wartymi ponad 100 mln euro.

Maturzyści, którzy marzą o zdobyciu wielomilionowej fortuny, powinni się raczej kierować na uczelnie techniczne – wynika z tegorocznej, trzeciej już edycji rankingu szkół wyższych mierzonego majątkiem najbogatszych Polaków. W tym zestawieniu przygotowanym przez wrocławską firmę doradczą Pracownia 2033 ponownie wygrała krakowska AGH, która w tym roku może się pochwalić już dziesiątką absolwentów z majątkami wartymi ponad 100 mln euro.

Premia transformacji

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Abonament dla firm z branży e-commerce. Wznieś swój biznes na wyższy poziom
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Materiał Promocyjny
Jakich benefitów pracownicy pragną najbardziej?
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY