Dzięki Polskiego Funduszowi Rozwoju krajowe start-upy mają uzyskać unijne środki. W ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) popłynąć ma bowiem łącznie przeszło 3 mld zł.

PFR ogłasza już pierwsze nabory do nowych programów, od 12 lutego 2024 roku będzie można składać pierwsze wnioski w programach  PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI i CVC. W sumie na 2024 rok zaplanowanych jest pięć serii naborów (druga tura naborów szykowana jest na ostatni tydzień marca, a kolejne w II i III kwartale przyszłego roku). PFR Ventures wskazuje jednak, że podpisanie umów z zespołami ma nastąpić na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Zgodnie z tym, wspomnianie pięć naborów nie wykorzysta wszystkich przeznaczonych środków, te mają być dostępne dla wybranych zespołów do końca 2025 roku. 

Każde środki wsparcia dla młodych spółek są ważne, ponieważ obecnie światowy jak i krajowy rynek przechodzi prawdziwy kryzys. Polska jest w ogonie europejskich gospodarek — gorzej na kontynencie jest jedynie w Grecji, Węgrzech oraz Ukrainie. Polska wypada również słabo pod względem samej liczby start-upów, w tym przypadku mamy ich mniej per capita niż Włosi, Czesi czy Chorwaci.

Prócz programów unijnych nadzieją może być polityka nowego rządu oraz parlamentu, który powinien zainteresować się wsparciem sektora innowacji. 

Czytaj więcej

Rozwój start-opów cofnął się w Polsce o kilka lat