Kohesio – wyszukiwarka projektów UE już dostępna. To dzieło Komisji Europejskiej

Podczas 8. Forum Spójności poświęconego stanowi i przyszłości polityki regionalnej brukselscy urzędnicy zaprezentowali nowe elektroniczne narzędzie do wyszukiwania projektów dotowanych przez UE właśnie w ramach tej polityki. To ogromna baza danych.

Publikacja: 24.03.2022 12:12

Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform ma nadzieję, że dzięki platformie Kohesio wię

Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform ma nadzieję, że dzięki platformie Kohesio więcej Europejczyków dowie się o efektach unijnej polityki spójności.

Foto: Claudio Centonze

Nowy mechanizm ich wyszukiwania nazywa się Kohesio. To elektroniczna platforma w prostej i przystępnej formie przedstawiająca projekty dotowane przez Unię Europejską od 2014 r. w ramach unijnej polityki spójności, która niezmiennie pozostaje główną polityką rozwojową Unii. Jej głównym, długookresowym celem jest redukcja dysproporcji rozwojowych pomiędzy wszystkimi europejskimi regionami niezależnie od tego czy leżą one nad Wisłą, Renem, Dunajem, Sekwaną czy Tagiem.

Likwidacja dysproporcji rozwojowych

- Dziesiątka krajów (red. w tym Polska), które dołączyły do Wspólnoty w 2004 roku miała wtedy, w 2004 roku, średni PKB na głowę w wysokości 59 proc. tego wskaźnika dla całej UE. W 2019 r. ta średnia wzrosła do 77 proc. Innymi słowy luka do średniej unijnej zmniejszyła się prawie o połowę – wskazała na 8. Forum Spójności Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform.

Polska w liczbach bezwzględnych jest największym beneficjentem unijnej polityki spójności zwanej też regionalną. I to już drugą pełną unijną perspektywę finansową. Nasz kraj wydatnie korzystał i korzysta z dobrodziejstw polityki spójności w latach 2007-2013 oraz 2014-2020. Aktualnie w Warszawie i Brukseli trwają prace nad tzw. umową partnerstwa i nowymi programami operacyjnymi na lata 2021-2027. Nad Wisłą realizowane są dziesiątki tysięcy inwestycji finansowanych przez Unię bądź to z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (projekty twarde), bądź to z Europejskiego Funduszu Społecznego (projekty miękkie) bądź też z Funduszu Spójności (również projekty twarde, ale o większej skali niż te dotowane z EFRR). Pieniądze z tych trzech unijnych funduszy trafiają do polskich beneficjentów, przede wszystkim przedsiębiorstw i samorządów, ale też organizacji trzeciego sektora, poprzez krajowe i regionalne (16) programy operacyjne.

Czytaj więcej

4,2 mld zł dla sektora MŚP. To efekt współpracy Grupy EBI i Banku Millennium

Kohesio wystartowało na 8. Forum Spójności

Nie przez przypadek Kohesio zaprezentowano po raz pierwszy podczas 8. Forum Spójności. To dwudniowa, odbywająca się w Brukseli konferencja, która co trzy lata gromadzi grono kilkuset ekspertów ds. polityki regionalnej i miejskiej ze wszystkich krajów członkowskich UE. Dwie poprzednie edycje Forum odbyły się w latach 2014 i 2017. Aktualna odbyła się 2 lata później niż wynikałoby z tradycyjnego (co 3 lata) harmonogramu, ale na przeszkodzie organizacji Forum w standardowym terminie, jak i wielu innym przedsięwzięciom, stanęła szalejąca na całym świecie, w tym w Europie, pandemia koronawirusa.

Kohesio to interaktywana, przyjazna dla użytkowników mapa. Można wyszukać na niej aż 1,5 mln projektów dotowanych z unijnej polityki spójności, które realizowane są na obszarze wszystkich 27 państw UE, w tym Polski. Zainteresowani mogą znaleźć na niej wszystkie wspierane przez UE przedsięwzięcia niezależnie od ich miejsca realizacji. Interesujący nas projekt można znaleźć szukając go po nazwie, ale też po państwie/regionie/województwie czy temacie. Co ważne i ułatwiające poszukiwania, tytuły projektów i ich opisy są, a raczej wkrótce będą automatycznie tłumaczone na wszystkie oficjalne języki unijne. Kohesio to wystandaryzowane dane dotyczące 1,5 mln przedsięwzięć finansowanych w okresie 2014-2020 i 500 tys. ich beneficjentów. Znajdziemy tam też informacje o stanie zaawansowania realizacji tych inwestycji, a także o ponad trzystu programach operacyjnych realizowanych we wszystkich 27. państwach członkowskich UE wraz z linkami do programów i funduszy.

Co znajdziemy w Kohesio o Polsce?

W przypadku Polski aktualnie Kohesio zawiera informacje o 88 913 projektach np. o budowie drugiej linii metra w Warszawie, rozbudowie molo w morskim porcie rybackim w Krynicy Morskiej czy też ochronie zasobów wody naturalnej w Polanicy Zdroju poprzez budowę systemu zarządzania wodą i ściekami.

Można też np. znaleźć informację, że największym beneficjentem w Polsce, ale i co ciekawe w całej UE, jest Krajowa Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA realizuje w okresie 2014-2020 aż 72 inwestycje. Ich wartość to ponad 10,7 mld euro, a wkład UE to ponad 9,6 mld euro. Co również ciekawe, także drugi największy unijny beneficjent w kończącym się okresie programowania (inwestycje z okresu 2014-2020 można realizować i rozliczać do końca 2023 r. w myśl zasady n+3) to także podmiot z Polski. Chodzi o PKP Polskie Linie Kolejowe, które tak jak i GDDKiA, realizują w tym okresie 72 projekty. Są one warte ponad 5,5 mld euro, z czego Bruksela wykłada ponad 4,6 mld euro. Widać więc wyraźnie, że polskie autostrady, drogi ekspresowe oraz linie kolejowe powstają w głównej mierze dzięki unijnym euro dystrybuowanym w ramach polityki spójności.

Ferreira: spójrzcie i oceńcie sami

- Spójność jest oddolną i zarazem odgórną polityką, która ma ambicje być jeszcze bardziej przejrzystą i bliższą wobec obywateli. Chcemy mieć więcej informacji o inwestycjach realizowanych w jej ramach na naszych terytoriach i w naszych wspólnotach. Dlatego dziś startujemy z Kohesio – mówiła w czwartek w Brukseli Elisa Ferreira.

Czytaj więcej

Głos beneficjenta pomoże ułatwić wykorzystanie funduszy UE?

- Mam nadzieję, że będziecie używać tej platformy, aby odkryć projekty dotowane z polityki spójności w waszym regionie i w całej Europie i osobiście oceniać korzyści i europejską wartość dodaną płynące z tych inwestycji – dodała unijna komisarz pochodząca z Portugalii.

Komisja Europejska chce rozwijać Kohesio, tak aby platforma zawierała również projekty, które będą finansowane już z nowego okresu programowania na lata 2021-2027. W najbliższych miesiącach narzędzie ma być dostępne we wszystkich oficjalnych językach UE.

Nowy mechanizm ich wyszukiwania nazywa się Kohesio. To elektroniczna platforma w prostej i przystępnej formie przedstawiająca projekty dotowane przez Unię Europejską od 2014 r. w ramach unijnej polityki spójności, która niezmiennie pozostaje główną polityką rozwojową Unii. Jej głównym, długookresowym celem jest redukcja dysproporcji rozwojowych pomiędzy wszystkimi europejskimi regionami niezależnie od tego czy leżą one nad Wisłą, Renem, Dunajem, Sekwaną czy Tagiem.

Likwidacja dysproporcji rozwojowych

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Fundusze UE
Wciąż jest zbyt dużo barier rozwoju europejskich MŚP
Fundusze UE
2,25 mln euro dla MŚP na zapobieganie marnotrawienia żywności w gastronomii
Fundusze UE
Sięgnij po Fundusze Europejskie stawiając na innowacyjność!
Fundusze UE
Platformy startowe pomagają start-upom w Polsce wschodniej
Fundusze UE
Wracają pożyczki płynnościowe dla MŚP