Wciąż jest zbyt dużo barier rozwoju europejskich MŚP

Większość unijnych, w tym polskich, małych i średnich firm boryka się z wieloma barierami rozwoju. Ich listę otwiera brak pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Zaraz za tym są biurokracja, skomplikowane przepisy oraz opóźnione płatności.

Publikacja: 15.11.2023 16:11

Coroczone unijne Zgromadzenie MŚP (ang. SME Assembly), które w 2023 r. odbyło się w hiszpańskim Bilb

Coroczone unijne Zgromadzenie MŚP (ang. SME Assembly), które w 2023 r. odbyło się w hiszpańskim Bilbao zainaugurował wykład prof. Saras Sarasvathy z Uniwerysytetu Wirginii (USA).

Foto: Artur Osiecki

Tak wynika z ostatniego unijnego badania, w którym wzięło 14108 przedsiębiorców ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej. Byli to przede wszystkim przedstawiciele sektora MŚP w liczbie 13253. Pozostali ankietowani to duzi przedsiębiorcy. W ramach tego badania w Polsce o problemy biznesu zapytano 597 małych i średnich przedsiębiorców, a dla porównania w Hiszpanii, która sprawuje w bieżącym półroczu prezydencję w Radzie UE zankietowano 559 przedsiębiorców.

Pięć głównych bolączek firm

Europejskie firmy skarżą się przede wszystkim na trudności w znalezieniu pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Tak wskazuje 54 proc. unijnych przedsiębiorców z sektora MŚP i aż 72 proc. dużym firm. Hiszpania ma dokładnie taki sam wskaźnik – 54 proc. Tak też wskazała prawie połowa (48 proc.) polskich przedsiębiorców. Drugą bolączką firm są przeszkody regulacyjne i obciążenia administracyjne. Tak wskazało 34 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP i 26 proc. dużych przedsiębiorców, choć w Polsce problem ten dotyka aż 54 proc. ankietowanych. Trzecia bariera to ograniczony dostęp do finansowania, w tym spowodowany opóźnionymi płatnościami ze strony kontrahentów. Bardziej dotyczy to sektora MŚP (21 proc. wskazań) niż dużych firm (10 proc. odpowiedzi). Nad Wisłą to jednak aż 28 proc wskazań. Kolejny problem to nieuczciwa konkurencja. Dotyka ona, ich zdaniem, 20 proc. zbadanych europejskich MŚP i 7 proc. dużych firm z UE. Wreszcie piąty problem to ograniczone zapotrzebowanie na produkty i usługi unijnych firm. Na tę bolączkę wskazało 16 proc. przedstawicieli MŚP i 13 proc. dużych przedsiębiorców.

Parlament Europejski zabiega o poprawę sytuacji MŚP

- W Parlamencie Europejskim (PE) czujemy się odpowiedzialni za los milionów europejskich MŚP. To nasza grupa polityczna – RENEWEUROPE - rozpoczęła debatę o stanie europejskich MŚP na forum plenarnym PE. To unikalna sytuacja. W tym roku uczestniczymy w takiej dyskusji po raz trzeci – mówiła podczas dorocznego Zgromadzenia MŚP (ang. SME Assembly) w hiszpańskim Bilbao - czeska europosłanka Martina Dlabajova, współprzewodnicząca Parlamentarnej Grupy ds. MŚP (ang. Parliamentary Group for Small and Medium-sized Enterprises, SME Intergroup).

Europosłanka znad Wełtawy odniosła się też do problemów z finansowaniem MŚP. Wskazała, że zwykle w pierwszej kolejności firmy kierują się do banków. Tyle że obecnie stopy procentowe są wysokie.

Czytaj więcej

Kohesio – wyszukiwarka projektów UE już dostępna. To dzieło Komisji Europejskiej

- Alternatywą są fundusze europejskie, ale to trudne pieniądze. MŚP nie są w stanie łatwo zorientować się w tzw. ramach finansowych. Potrzebne jest ich uproszczenie. Ono postępuje, ale nadal są to programy skomplikowane. Poza tym tylko 20 proc. środków z unijnej polityki spójności trafia do MŚP. Byłabym usatysfakcjonowana gdyby było to 50 proc. – analizowała Dlabajova.

- Musimy rozmawiać bezpośrednio z przedsiębiorcami. To ważne, bo każdy kraj członkowski ma własne priorytety, regulacje i rodzaje projektów. Gdyby to zależało ode mnie przekazałabym całe pieniądze z nowego budżetu dla MŚP – dodała Dlabajova.

- Trzeba zakładać racjonalny udział firm zarówno na poziomie regionalnym, jak i lokalnym. Fundusze dla MŚP są bardzo potrzebne. W Kraju Basków, który przeszedł transformację, wiemy to doskonale. Tu MŚP też mają problemy z finansowaniem, dostępem do kredytów - wtórowała María Izaskun Bilbao Barandica, hiszpańska deputowana do Parlamentu Europejskiego, w latach 2005–2009 przewodnicząca regionalnego parlamentu w Bilbao.

Koniec z opóźnianiem płatności w biznesie?

Bonifacio Garcia Porras z Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP Komisji Europejskiej wskazał, że Komisja wraz z PE zajmują się rozwiązaniem problemu opóźnionych płatności, które dotykają w szczególności sektor MŚP.

- Cały pakiet ulg i uproszczeń dla MŚP zapowiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE. Rok temu, w czeskiej Pradze, podczas poprzedniego Zgromadzenia MŚP zbieraliśmy pomysły dotyczące ułatwień. Proponowany przez nas pakiet obejmuje też przepisy mające na celu rozwiązanie problemu opóźnionych płatności – podkreślił przedstawiciel KE.

- Opóźnione płatności to drugi największy problem w rozwoju europejskich MŚP. Kultura płatności na naszym kontynencie jest czymś co blokuje rozwój małych firm, a one są najważniejsze. Ta kultura musi się zmienić, nie może hamować rozwoju MŚP. Tym bardziej, że sytuacja gospodarcza w UE nie jest dobra. Jesteśmy na skraju recesji - mówiła Róża Thun, europosłanka Polska2050/RENEWEUROPE, członkini Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego, która jest też posłem-sprawozdawcą projektu rozporządzenia dotyczącego opóźnionych płatności. Projekt przedstawiony przez KE zakłada, że od wystawienia rachunku do płatności ma minąć nie więcej niż 30 dni. Ma to dotyczyć tak płatności pomiędzy firmami (B2B), jak i relacji administracji publicznej i biznesu, czyli G2B.

Czytaj więcej

Róża Thun: Trzeba podnieść kulturę płatności. To pomoże mniejszym firmom

- 30 dni pomoże firmom z sektora MŚP. Pakiety pomocowe są potrzebne i za to dziękujemy KE, choć zdajemy sobie sprawę, że nie pomogą wszystkim przedsiębiorcom w UE – zauważyła María Izaskun Bilbao Barandica.

Tak wynika z ostatniego unijnego badania, w którym wzięło 14108 przedsiębiorców ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej. Byli to przede wszystkim przedstawiciele sektora MŚP w liczbie 13253. Pozostali ankietowani to duzi przedsiębiorcy. W ramach tego badania w Polsce o problemy biznesu zapytano 597 małych i średnich przedsiębiorców, a dla porównania w Hiszpanii, która sprawuje w bieżącym półroczu prezydencję w Radzie UE zankietowano 559 przedsiębiorców.

Pięć głównych bolączek firm

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Fundusze UE
2,25 mln euro dla MŚP na zapobieganie marnotrawienia żywności w gastronomii
Fundusze UE
Kohesio – wyszukiwarka projektów UE już dostępna. To dzieło Komisji Europejskiej
Fundusze UE
Sięgnij po Fundusze Europejskie stawiając na innowacyjność!
Fundusze UE
Platformy startowe pomagają start-upom w Polsce wschodniej
Fundusze UE
Wracają pożyczki płynnościowe dla MŚP