Wciąż jest zbyt dużo barier rozwoju europejskich MŚP

Większość unijnych, w tym polskich, małych i średnich firm boryka się z wieloma barierami rozwoju. Ich listę otwiera brak pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Zaraz za tym są biurokracja, skomplikowane przepisy oraz opóźnione płatności.

2,25 mln euro dla MŚP na zapobieganie marnotrawienia żywności w gastronomii

Komisja Europejska poszukuje pomysłów, które pozwolą ograniczyć marnowanie żywności w sektorze mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Oferuje dotacje.

Kohesio – wyszukiwarka projektów UE już dostępna. To dzieło Komisji Europejskiej

Podczas 8. Forum Spójności poświęconego stanowi i przyszłości polityki regionalnej brukselscy urzędnicy zaprezentowali nowe elektroniczne narzędzie do wyszukiwania projektów dotowanych przez UE właśnie w ramach tej polityki. To ogromna baza danych.

Sięgnij po Fundusze Europejskie stawiając na innowacyjność!

Koniec roku to ostatni moment, żeby przygotować się do nowej perspektywy finansowej, która ruszy w pierwszym kwartale 2022. Po raz pierwszy polscy przedsiębiorcy będą mieli możliwość pozyskania środków w tak szerokim zakresie.

Platformy startowe pomagają start-upom w Polsce wschodniej

Część start-upów dotowanych z pieniędzy europejskich via platformy startowe, czyli z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, radzi sobie coraz lepiej. Co oferują rynkowi innowatorzy ze wschodu kraju?

Wracają pożyczki płynnościowe dla MŚP

O pożyczki, które pomagają w zapewnieniu płynności finansowej firmom, które ucierpiały wskutek pandemii ponownie będą mogły się ubiegać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Głos beneficjenta pomoże ułatwić wykorzystanie funduszy UE?

Resort funduszy i polityki regionalnej udostępnił portal, na którym można zgłaszać pomysły jak uprościć korzystanie z pieniędzy europejskich. Można też podzielić się doświadczeniami.

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczyna pracę nad projektem Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS).

Nowy konkurs NCBR dla uczelni wyższych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pomaga uczelniom otworzyć się na osoby z niepełnosprawnościami. Ma temu służyć m.in. nowy konkurs „Kadra dydaktyczna dla projektowania uniwersalnego”.

NCBR pomaga uczelniom otworzyć się na osoby z niepełnosprawnościami

Trwa nabór w konkursie NCBR dla szkół wyższych. Beneficjenci zyskają środki na dostosowanie placówek, kadry i oferty edukacyjnej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budżet konkursu to 60 mln zł z funduszy europejskich z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Fundusze Europejskie na infrastrukturę, klimat, środowisko

Ruszają konsultacje społeczne Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS).

FERS to nowy program dotyczący rozwoju społecznego

Ponad 4 mld euro to budżet Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, następcy Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Firmy też skorzystają.

FENG – 7,9 mld euro w nowym programie dla firm

Resort funduszy i polityki regionalnej na program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) będący następcą „Inteligentnego rozwoju” chce przeznaczyć niemal 8 mld euro.

980 mln zł dla przedsiębiorców w programie dla firm w 2021 r.

Co oczywiste wolnych pieniędzy w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój jest coraz mniej, ale i tak do wzięcia w br. jest prawie miliard złotych. Dotacje rozdzielą PARP i NCBR.

Fundusze unijne łatwiej jest pozyskać i rozliczyć

To efekt nowelizacji tzw. specustawy funduszowej. Chodzi o pakiet rozwiązań, które ułatwiają inwestowanie i rozliczanie funduszy europejskich.

Oleszczuk: Przedsiębiorcy dostaną dotacje w formie ryczałtu

Wnioski o dotacje na kapitał obrotowy mają charakter deklaratywny. Nie będziemy weryfikować na co faktycznie firmy przeznaczą pieniądze (2,5 mld zł) z funduszy europejskich – zapowiada Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Średnie firmy mogą już szykować wnioski o dotacje obrotowe z PARP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie je przyjmować od 15 czerwca do 31 lipca br.

Koronawirus. Ruszają unijne dotacje obrotowe dla polskich firm z sektora MŚP

Przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię otrzymają kolejny rodzaj pomocy. Na dotacje obrotowe trafi co najmniej 3 mld zł. Dla średnich firm rozdzieli je PARP. Dla mniejszych regiony.