Średnie firmy mogą już szykować wnioski o dotacje obrotowe z PARP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie je przyjmować od 15 czerwca do 31 lipca br.

Publikacja: 10.06.2020 16:20

Średnie firmy mogą już szykować wnioski o dotacje obrotowe z PARP

Foto: Dotacje obrotowe będzie można przeznaczyć m.in. na paliwo. Źródło: Adobe Stock

O unijnych dotacjach obrotowych dla polskich firm z sektora MŚP, które stanowią uzupełnienie rządowej tarczy antykryzysowej pisaliśmy tutaj. To nowy instrument dla mikro, małych i średnich firm w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego.

Dwa strumienie w zależności od wielkości firmy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przewidziało na dotacje obrotowe co najmniej 3 mld zł. Pieniądze te podzielono na dwa strumienie.

Większość, bo aż 2,5 mld zł to środki dla średnich firm. Pochodzą one z dwóch krajowych programów operacyjnych (Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia). O wsparcie z programu dla makroregionu Polski Wschodniej, w którym budżet dotacji wynosi 500 mln zł mogą ubiegać się średnie przedsiębiorstwa z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Na przedsiębiorców z pozostałych jedenastu regionów czekają 2 mld zł z Inteligentnego Rozwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejne, duże pieniądze na innowacje technologiczne firm

Niezależnie jednak od pochodzenia pieniędzy wszystkie dotacje obrotowe dla średnich firm rozdzieli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Agencja wskazała już okres na składanie wniosków. Można je składać od 15 czerwca do 31 lipca br. Zaś same dotacje będą wypłacane do końca tego roku.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Dotacje mają służyć zaspokojeniu bieżących potrzeb przedsiębiorstw maksymalnie w ciągu trzymiesięcznego okresu funkcjonowania. Będzie można przeznaczyć je na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności.

O pomoc może ubiegać się przedsiębiorca, który 31 grudnia 2019 r. prowadził działalność gospodarczą i nie znajdował się w trudnej sytuacji ekonomicznej, a następnie odnotował co najmniej 30-procentowy spadek obrotów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Pożyczki płynnościowe dla firm – gdzie składać wnioski

Wysokość dotacji będzie uzależniona od skali zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Przykładowo firma zatrudniająca 249 pracowników otrzyma maksymalnie 430 tys. zł wsparcia.

– Trwająca epidemia ma wpływ na wszystkie dziedziny gospodarki, a jej fatalne skutki odczuło wiele przedsiębiorstw. To bardzo ważne, by pomóc im przetrwać ten czas. To ważne nie tylko dla przedsiębiorców ale i, dla całej naszej gospodarki. Dlatego w ramach naboru przedsiębiorcy mogą otrzymać 100 proc. kosztów kwalifikowanych, co oznacza, że nie muszą mieć wkładu własnego – mówi Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP. – Aby możliwie jak najbardziej uprościć składanie wniosków cały proces będzie przeprowadzony zdalnie – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. 1,7 mld zł na leasing i pożyczki

Pomoc dla mikro i małych firm wkrótce

Wkrótce analogiczne dotacje, tyle że dla mikro i małych przedsiębiorstw, uruchomią marszałkowie większości województw. Pomoc dla mikro i małych firm będzie pochodziła z regionalnych programów operacyjnych i będzie udzielana przez instytucje zarządzające funduszami unijnymi w regionach. To kolejne co najmniej 500 mln zł.

Fundusze UE
Wciąż jest zbyt dużo barier rozwoju europejskich MŚP
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Fundusze UE
2,25 mln euro dla MŚP na zapobieganie marnotrawienia żywności w gastronomii
Fundusze UE
Kohesio – wyszukiwarka projektów UE już dostępna. To dzieło Komisji Europejskiej
Fundusze UE
Sięgnij po Fundusze Europejskie stawiając na innowacyjność!
Fundusze UE
Platformy startowe pomagają start-upom w Polsce wschodniej