Koronawirus. Ruszają unijne dotacje obrotowe dla polskich firm z sektora MŚP

Przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię otrzymają kolejny rodzaj pomocy. Na dotacje obrotowe trafi co najmniej 3 mld zł. Dla średnich firm rozdzieli je PARP. Dla mniejszych regiony.

Publikacja: 26.05.2020 10:04

Koronawirus. Ruszają unijne dotacje obrotowe dla polskich firm z sektora MŚP

Foto: Poprzez dotacje obrotowe wykorzystamy jeszcze pieniądze przyznane Polsce z budżetu UE na lata 2014-2020. Źródło: Adobe Stock

Dotacje obrotowe to nowy instrument, który zaoferujemy mikro, małym i średnim firmom w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego, który uzupełnia rządową tarczę antykryzysową. Pomoc finansowa dotycząca bieżących wydatków firm to nasza odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej z powodu pandemii koronawirusa – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Skąd środki na dotacje obrotowe?

Pieniądze na nowe dotacje pochodzą z funduszy europejskich. A dokładnie z dwóch krajowych programów operacyjnych (chodzi o Inteligentny Rozwój i Polskę Wschodnią), a także z regionalnych programów operacyjnych (RPO) dla województw.

CZYTAJ TAKŻE: Jarosińska-Jedynak: Może POIRytujemy koronawirusa

– To wszystko środki z bieżącej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW) 500 mln zł trafi do średnich przedsiębiorstw z pięciu wschodnich województw (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie). Z kolei średnie firmy z pozostałych jedenastu regionów będą mogły skorzystać z dotacji z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). W puli dla nich są 2 mld zł. Wreszcie co najmniej 500 mln zł trafi do mikro i małych przedsiębiorców oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą z RPO – wylicza Jarosińska-Jedynak.

CZYTAJ TAKŻE: Jarosińska-Jedynak: Chcemy rozszerzyć definicję MŚP

I jak podkreśla, na ten cel w ramach RPO przeznaczono co najmniej 500 mln zł. – To kwota zadeklarowana w tej chwili przez województwa. Nie wykluczam, że może być większa – dodaje.

Kto będzie mógł dostać dotacje obrotowe?

Z nowej bezzwrotnej formy pomocy skorzystają przedsiębiorcy z sektora MŚP (mikro, małe, średnie firmy i prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą), którzy odnotowali niedobór lub brak płynności finansowej spowodowanej epidemią COVID-19.

Chodzi o przedsiębiorców, którzy zanotowali co najmniej 30 proc. spadek obrotów w dowolnym miesiącu br. w porównaniu z analogicznym miesiącem z roku 2019. (spadek rok do roku).

CZYTAJ TAKŻE: Pożyczki płynnościowe dla firm – gdzie składać wnioski

Dotację będzie można przeznaczyć m.in. na: opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności.

Dotacje obrotowe będą rozliczane na podstawie uproszczonych metod rozliczania wydatków. Będą z nich mogły skorzystać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Gdzie się ubiegać o dotacje?

W przypadku pieniędzy pochodzących z krajowych programów operacyjnych, a więc z POPW i POIR, które są kierowane do średnich firm wnioski o wsparcie będzie przyjmowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Uruchomienie pomocy jest planowane na czerwiec. – PARP nabór w formie konkursu ogłosi 8 czerwca – zapowiada szefowa MFiPR.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. 5 tys. zł pożyczki dla mikrofirmy i samozatrudnionego

Z kolei w przypadku RPO procesem będą zarządzały regionalne instytucje odpowiadające za zarządzanie środkami unijnymi. Inaczej mówiąc to władze województw na czele z marszałkami wskażą instytucje, do których po dotacje obrotowe będą mogły zgłosić się mikro i małe firmy oraz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Czas do końca roku

Kryteria konkursowe mają być nieporównywalnie prostsze od tych w standardowych konkursach. Obędzie się bez list rankingowych projektów. De facto dotacje otrzymają firmy na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. O ile oczywiście spełnią warunek wejścia tzn. ich obroty spadły o co najmniej 30 proc. rok do roku w analogicznym miesiącu.

CZYTAJ TAKŻE: Umorzenie mikropożyczki z powiatowego urzędu pracy z automatu?

PARP i instytucje z regionów będą rozdzielać dotacje obrotowe do końca 2020 r.

Fundusze UE
Wciąż jest zbyt dużo barier rozwoju europejskich MŚP
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Fundusze UE
2,25 mln euro dla MŚP na zapobieganie marnotrawienia żywności w gastronomii
Fundusze UE
Kohesio – wyszukiwarka projektów UE już dostępna. To dzieło Komisji Europejskiej
Fundusze UE
Sięgnij po Fundusze Europejskie stawiając na innowacyjność!
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Fundusze UE
Platformy startowe pomagają start-upom w Polsce wschodniej