Firma w Czechach – czy trzeba mieć konto w czeskim banku?

W Czechach obowiązuje nowe rygorystyczne prawo bankowe i już nie tak łatwo założyć konto w czeskim banku.

Publikacja: 08.08.2021 12:08

Firma w Czechach – czy trzeba mieć konto w czeskim banku?

Foto: Zainteresowanie polskich przedsiębiorców prowadzeniem biznesu w Czechach rośnie. Źródło: Adobe Stock, autor: FOTOWAWA

Wielu polskich przedsiębiorców prowadzi biznes w Czechach. Wielu się też do tego przymierza. Czy to oznacza, że muszą mieć konto w czeskim banku? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

CZYTAJ TEŻ: Jeden podatek ryczałtowy w Czechach od 2021 r.

Nowelizacja dyrektywy (UE) 2018/843 z 30 maja 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy jest ustawą o charakterze przede wszystkim wdrażającym i wprowadza do czeskiego porządku prawnego dyrektywę V. AML, która jest następstwem zalecenia Unii Europejskiej, a konkretnie Komitetu Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowania Terroryzmu (MONEYVAL). Nie zmienia ona dotychczasowego systemu środków, ale znacznie je pogłębia.

Konto w czeskim banku – nowe zasady uderzają w nowe firmy

Od stycznia 2021 r., czyli od wdrożenia i uszczelnienia systemu AML firmy, których właścicielem jest cudzoziemiec napotykają zdecydowane utrudnienie. Dlaczego?

CZYTAJ TEŻ: E-winiety w Czechach na autostradach od początku 2021 r.

Wszystko za sprawą AML, który bardzo rygorystycznie podchodzi do weryfikacji właściciela firmy i samego przedsiębiorstwa. Banki przede wszystkim badają powiązania z Republiką Czeską. W tym celu wymagają umów, kontraktów, zamówień, konkretnych kroków, które wskazują na faktyczne działania firmy. Aby móc przystąpić do procesu weryfikacji jesteśmy zobligowani do wypełnienia formularza, w którym odpowiemy na szereg pytań dotyczących m.in. planowanych obrotów, wpłat – z jakiego tytułu pochodzą, liczby pracowników, głównych kontrahentów, strony internetowej firmy itp. Niniejsza nowelizacja najbardziej uderza w sektor nowych przedsiębiorstw. Każdy bank ma inne kryteria, ale wszystkie są bardzo zbliżone. Podobnie każda instytucja ma inne terminy rozpatrywania takich wniosków. Założenie konta może potrwać od 2 tygodni do nawet kilku miesięcy.

Konto w czeskim banku to także kontrola klientów

Regulację zaostrzono także w zakresie kontroli klientów. Oprócz lustracji firmy dochodzi także do badania jej właściciela. Banki pomimo uzyskanych informacji przez prezesa weryfikują jego powiązania biznesowe z innymi krajami, firmami i wiarygodność finansową. Wszystko musi być spójne. W przeciwnym razie bank bez podania konkretnej przyczyny ma prawo do odmowy. Nawet jeśli posiadamy już funkcjonującą w Czechach firmę i konto, to bank może wypowiedzieć umowę bez wskazania konkretnego powodu. Wystarczy do tego podejrzenie o nielegalnym przepływie pieniędzy. Banki są skrupulatnie kontrolowane przez ČNB (Narodowy Bank Czeski), który nakłada wysokie kary finansowe.

CZYTAJ TEŻ: Firma w Czechach? Weryfikujemy czeskie realia

Poza powyższymi obszarami dyrektywa AML reguluje również rejestr beneficjentów rzeczywistych osób prawnych. Ma to zminimalizować ryzyko prania brudnych pieniędzy.

Konto w czeskim banku – czy trzeba je posiadać?

W związku z zaistniałą sytuacją i komplikacjami, na które przedsiębiorcy niejednokrotnie napotykają, często zadają pytanie: Czy mając firmę w Czechach muszę posiadać konto w czeskim banku? Odpowiedź jest prosta: tak! Czeska firma musi posiadać konto w czeskim banku.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

W Czechach funkcjonuje ARES, czyli system, w którym zawarte są zweryfikowane dane, w tym także konto bankowe. Informacje zamieszcza tam administracja państwowa. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ zdarzyć się może, że czescy kontrahenci nie wyślą należności na konto, którego nie zweryfikowano. Aby stać się płatnikiem VAT w Czechach, musimy okazać umowę z czeskim bankiem. Wówczas konto jest autoryzowane i na nie otrzymamy też ewentualny zwrot nadpłaconego podatku VAT. Oczywiście nikt nie zabroni posiadania kilku kont w innych krajach na potrzeby działalności firmy.

Autorka jest specjalistką wprowadzania firm na czeski rynek, właścicielką firmy doradczo-usługowej w Czechach – DvaKraje.pl

Wielu polskich przedsiębiorców prowadzi biznes w Czechach. Wielu się też do tego przymierza. Czy to oznacza, że muszą mieć konto w czeskim banku? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

CZYTAJ TEŻ: Jeden podatek ryczałtowy w Czechach od 2021 r.
Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nowe Rynki
Zielona wiosna w Polsce w stosunkach handlowych z Irlandią
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nowe Rynki
Czy Francja wstrzyma rozmowy o wolnym handlu z Mercosur?
Nowe Rynki
Gdzie zagranicą mogą inwestować polskie firmy?
Nowe Rynki
Końcówka 2023 roku z irlandzkim impulsem dla Polaków
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nowe Rynki
Listopadowe polsko-brytyjskie wydarzenia biznesowe