Zgodnie z Polskim Ładem w 2023 r. firmy nie będą już amortyzować mieszkań i domów. Czyli rozliczać w podatkowych kosztach wydatków na ich zakup (teraz można jeszcze te nabyte przed 2022 r.). - A co z pozostałymi nakładami na nieruchomość? - pyta w swoim artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik.

– Wydatki związane z utrzymaniem mieszkania, np. na remonty czy wyposażenie, nadal będzie można zaliczać do kosztów. W tej sprawie przepisy się nie zmieniły – potwierdza Krajowa Informacja Skarbowa.

Wątpliwości pojawią się natomiast przy odsetkach od kredytu na zakup mieszkania/domu. – Polski Ład nie wprowadził zakazu do przepisów. Z drugiej strony intencją ustawodawcy było wykluczenie z podatkowych kosztów wydatków związanych z nabyciem mieszkania/domu – tłumaczą konsultanci z KIS.

Potwierdzają, że przedsiębiorcy pytają już o rozliczenie odsetek, ale na razie muszą się uzbroić w cierpliwość. KIS jest w trakcie wypracowywania ostatecznego stanowiska i poleca występowanie z wnioskami o indywidualne interpretacje.

Dylematy skarbówki dziwią Piotra Juszczyka, doradcę podatkowego w InFakt. - Przepisy zmieniły się tylko w sprawie amortyzacji. Oprocentowanie kredytów na zakup mieszkania/domu wykorzystywanego w firmie nadal powinno być kosztem – mówi "Rzeczpospolitej" ekspert. – Dla biznesu to bardzo ważna sprawa, odsetki znacznie w ostatnich miesiącach wzrosły, rozliczanie ich w kosztach częściowo to rekompensuje - podkreśla.

Czytaj więcej

Koniec z amortyzacją mieszkań. Zakaz nie obowiązuje odsetek od kredytu