Niepowtarzalna szansa dla przedsiębiorców. Czas tylko do 2 maja

Tylko do 2 maja 2023 roku podatnicy mają czas na wsteczne przejście z podatku liniowego czy ryczałtu na rozliczenie według zasad ogólnych za 2022 rok.

Publikacja: 20.04.2023 14:08

Niepowtarzalna szansa dla przedsiębiorców. Czas tylko do 2 maja

Foto: Adobe Stock

Polski Ład dał biznesowi niepowtarzalną szansę na wsteczną zmianę formy opodatkowania. Przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. opodatkowywali swoje dochody tzw. podatkiem liniowym lub opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą po zakończeniu roku wybrać skalę podatkową. Podatnicy, którzy wybiorą to rozwiązanie będą mogli rozliczyć się z zastosowaniem 12-proc. stawki PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej za cały ubiegły rok.

Zawiadomienie o zmianie formy opodatkowania powinno nastąpić poprzez złożenie zeznania PIT-36 w miejsce PIT-36L lub PIT-28 w terminie do 2 maja 2023 r.

Jak zmienić formę rozliczeń? Zamiast zeznania PIT-36L (liniówka) albo PIT-28 (ryczałt) trzeba złożyć PIT-36 (skala). I koniecznie pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego kwadratu na drugiej stronie deklaracji. Jego pominięcie może wpędzić podatnika w poważne tarapaty - pisaliśmy o tym w artykule "PIT 2022: niepowtarzalna szansa dla firm, ale uwaga na pułapkę".

Czytaj więcej

PIT 2022: niepowtarzalna szansa dla firm, ale uwaga na pułapkę

Na formalności muszą też uważać przedsiębiorcy, którzy chcą przejść na skalę z ryczałtu. Oni muszą zaznaczyć w zeznaniu rocznym kwadrat w poz. 64. Jeśli pierwszy złożą PIT-28, ze zmiany nic nie wyjdzie. Poprzedni rok będą musieli zostawić na ryczałcie.

Czytaj więcej

Jak przejść z liniówki lub ryczałtu na skalę podatkową za 2022 rok

Warto przypomnieć ważne wyjaśnienia skarbówki dotyczące wstecznej zmiany formy opodatkowania za 2022 rok.

Wybór skali podatkowej dla dochodów z 2022 r. z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym:

W PIT-36 (PIT-36S) podatnicy wykazują dochody, które w 2022 r. opodatkowywali podatkiem liniowym. Wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania podatkiem liniowym przed 1 lipca 2022 r. Zaliczki za poszczególne miesiące albo kwartały, które podatnicy powinni obliczać i wpłacać według stawki 19%, wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne bez konieczności przeliczania ich według skali podatkowej.

Wybór skali podatkowej dla przychodów z 2022 r. z działalności gospodarczej opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych:

W PIT-36 (PIT-36S) podatnicy wykazują przychody, które w 2022 r. opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przed 1 lipca 2022 r.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy powinni obliczać i wpłacać, wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne bez konieczności przeliczania ich według skali podatkowej. Przed złożeniem zeznania podatnicy zakładają podatkową księgę przychodów i rozchodów i na jej podstawie obliczają dochód z działalności gospodarczej na zasadach obowiązujących podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Co istotne, wsteczne przejście z podatku liniowego czy ryczałtu na rozliczenie według zasad ogólnych nie opłaci się każdemu przedsiębiorcy. Podejmując decyzję należy uwzględnić m.in. osiągnięty przychód, odmienność zasad liczenia składki zdrowotnej i możliwość wliczenia jej w koszty, a także prawo do ulg. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule "Do 2 maja 2023 r. można zmienić formę opodatkowania za 2022 rok".

Czytaj więcej

Do 2 maja 2023 r. można zmienić formę opodatkowania za 2022 rok
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty