Haracz dla hakerów w kosztach firmy? Jest stanowisko Ministerstwa Finansów

Kwoty zapłaconej hakerom w ramach okupu nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów dla "Rzeczpospolitej".

Publikacja: 08.12.2023 12:39

Haracz dla hakerów w kosztach firmy? Jest stanowisko Ministerstwa Finansów

Foto: Adobe Stock

Coraz więcej firm pada ofiarą cyberprzestępców, a wiele z nich zmuszonych jest zapłacić hakerom okup. Czy można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Eksperci pytani przez "Rzeczpospolitą" przyznawali, iż może być ciężko.

Fiskus przy zaliczeniu wydatku do kosztów stawia trzy warunki. Przede wszystkim trzeba wykazać, że wydatek jest związany z działalnością gospodarczą, a konkretnie z uzyskaniem przychodu bądź zabezpieczeniem jego źródła. Po drugie koszt musi być udokumentowany, a po trzecie wydatek nie może figurować w negatywnym katalogu kosztów.

Czytaj więcej

Okup dla hakerów w kosztach podatkowych firmy? Eksperci: może być ciężko

O ile z spełnieniem dwóch pierwszych warunków przedsiębiorcy powinni sobie poradzić, o tyle z trzecim może być problem.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 66 ustawy o CIT (oraz art. 23 ust. 1 pkt 61 ustawy o PIT) nie są kosztem wydatki (oraz przekazane rzeczy, prawa bądź wykonane usługi) wynikające z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (jako przykład wymienione jest przestępstwo przekupstwa).

Potwierdza to stanowisko Ministerstwo Finansów. "Wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na okup zapłacony hakerom, dzięki czemu skutki ich ataku zostaną cofnięte, nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu. Tego rodzaju czynności nie mogą bowiem stanowić przedmiotu prawnie skutecznej umowy" – czytamy w odpowiedzi dla "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów: okup nie jest kosztem uzyskania przychodów

Coraz więcej firm pada ofiarą cyberprzestępców, a wiele z nich zmuszonych jest zapłacić hakerom okup. Czy można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Eksperci pytani przez "Rzeczpospolitą" przyznawali, iż może być ciężko.

Fiskus przy zaliczeniu wydatku do kosztów stawia trzy warunki. Przede wszystkim trzeba wykazać, że wydatek jest związany z działalnością gospodarczą, a konkretnie z uzyskaniem przychodu bądź zabezpieczeniem jego źródła. Po drugie koszt musi być udokumentowany, a po trzecie wydatek nie może figurować w negatywnym katalogu kosztów.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
PIT & CIT & VAT
Czy przychody ze znaków towarowych można rozliczać ryczałtem? Jest wyrok
PIT & CIT & VAT
NSA wydał wyrok ws. wydatków na biznesowe ubrania
PIT & CIT & VAT
Zapadł ważny wyrok w sprawie firmy nieświadomie wplątanej w oszustwo
PIT & CIT & VAT
Studia z marketingu w firmowych kosztach? Oto co mówi fiskus
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
PIT & CIT & VAT
Paczki dla pracowników z okazji Dnia Dzień. Z podatkiem czy bez?
PIT & CIT & VAT
Czy najemca może rozliczyć w kosztach podatek od nieruchomości