Skarbówka przypomina płatnikom o ważnym obowiązku w PIT-4R i PIT-11

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o obowiązku wpisywania poprawnych danych osób, dla których są wysyłane informacje PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A.

Publikacja: 26.01.2024 09:53

PIT-4R

PIT-4R

Foto: podatki.gov.pl

Pracodawcy oraz firmy zatrudniające na zleceniach bądź umowach o dzieło do końca stycznia muszą złożyć PIT-4R. Płatnicy (przede wszystkim pracodawcy oraz zleceniodawcy) muszą też złożyć PIT-11. O problemach z pierwszym z formularzy pisaliśmy niedawno na łamach „Rzeczpospolitej”.

W wydanym w czwartek komunikacie Krajowa Administracja Skarbowa przypomniała o obowiązku wpisywania poprawnych danych osób, dla których są wysyłane informacje PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A. Jak podkreślono, dzięki przekazaniu prawidłowych danych do urzędu skarbowego podatnik będzie mógł zalogować się do usługi Twój e-PIT z wykorzystaniem danych autoryzujących, na które składają się m.in. PESEL lub NIP.

W przypadku przekazania błędnych danych, system nie będzie mógł wygenerować i udostępnić osobie, dla której jest wysyłana informacja, zeznania podatkowego w usłudze Twój e-PIT. Tym samym, osoba ta nie będzie mogła skorzystać z ulg i rozliczeń, które mogą wpłynąć na wysokość zwrotu nadpłaty podatku.

KAS podkreśla, że wpisanie prawidłowych danych rejestracyjnych w informacji o przychodach pracownika jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Nieprawidłowy numer PESEL/NIP lub wpisanie ciągiem tych samych cyfr (np. 1111111111 czy 9999999999) utrudni, a często nawet uniemożliwi podatnikowi rozliczenie się z podatku za 2023 r. w usłudze Twój e-PIT.

Gdzie znaleźć formularze PIT-11 i PIT-40A/11A

Aktualne wersje formularzy: PIT-11 – wersja 29 oraz PIT-40A/11A – wersja 21 są dostępne do pobrania na stronie podatki.gov.pl w zakładce Formularze elektroniczne dla płatników. Wypełnione dokumenty należy przesłać drogą elektroniczną.

Czytaj więcej

To już ostatnie dni na PIT-4R i PIT-11. Kto musi je złożyć
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty