W e-PIT dla przedsiębiorców są tylko podstawowe dane. Co trzeba uzupełnić samemu

W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą.

Publikacja: 19.02.2024 13:15

Twój e-PIT na portalu podatki.gov.pl

Twój e-PIT na portalu podatki.gov.pl

Foto: podatki.gov.pl

Od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy będą rozliczać PIT za ubiegły rok. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania e-usług i rozliczania podatków drogą elektroniczną. W tym roku po raz pierwszy z tej formy mogą skorzystać przedsiębiorcy.

W zeznaniu PIT za 2023 r. przygotowanym przez skarbówkę znajdują się m.in. informacje od płatników dla przedsiębiorców, którzy w 2023 r. zarabiali również na inne sposoby, np. na etacie, zleceniu czy umowie o dzieło. Są również kwoty zaliczek (ryczałtu) zapłacone za poszczególne miesiące (kwartały) od dochodu (przychodu) z działalności.

Resztę danych przedsiębiorca musi wpisać sam. Przede wszystkim musi podać przychody z działalności (także te, które są zwolnione z podatku). Jak przypomina na łamach „Rzeczpospolitej” Przemysław Wojtasik, rozliczający się na skali i liniówce wykazują też koszty ich uzyskania (ryczałtowcy kosztów nie odliczają).

Następnie trzeba wypełnić rubrykę dotyczącą składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorcy na skali albo liniówce wpisują je, jeśli nie zostały zaliczone do kosztów i mają być odliczone od dochodu. Ryczałtowcy mogą odliczyć je od przychodu. Z kolei w e-PIT dla przedsiębiorców na skali znajdą się także składki na ubezpieczenia społeczne przepisane z informacji od płatników.

- Przedsiębiorcy na liniowym PIT i na ryczałcie mają też ulgę na składki zdrowotne. Ci pierwsi podają ich kwotę (do wysokości 10 200 zł), jeśli mają być odliczone od dochodu (i wcześniej nie były zaliczone do kosztów). Drudzy mogą odliczyć połowę składek zdrowotnych od przychodu – mówi  "Rzeczpospolitej" Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Kolejny krok to wpisanie zaliczki (albo kwoty ryczałtu) należne za poszczególne miesiące (kwartały). Na kolejnym etapie przedsiębiorca może podać różne informacje, np. o tym, że prowadził księgi rachunkowe, choć nie miał takiego obowiązku.

A co z ulgami? - W zestawieniu od fiskusa jest tylko ulga na dzieci przepisana z poprzedniego zeznania – podkreśla Grzegorz Gębka. - Inne preferencje przedsiębiorcy muszą wpisać sami — dodaje ekspert.

Czytaj więcej

Twój e-PIT po raz pierwszy też dla przedsiębiorców. Wszystko co trzeba wiedzieć

Jak się zalogować

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi.

Czytaj więcej

E-PIT dla przedsiębiorców. W zeznaniu od fiskusa trzeba dużo uzupełnić
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty