Przepisy o WHT odroczone o kolejne pół roku

Minister Finansów postanowił po raz kolejny odroczyć stosowanie przepisów o poborze podatku u źródła (WHT). Tym razem do czasu znowelizowania tych regulacji. Ma to nastąpić do 30 czerwca 2020 r.

Publikacja: 18.12.2019 09:30

Przepisy o WHT odroczone o kolejne pół roku

Foto: Adobe Stock

Zacznijmy od przypomnienia, bo ono jest kluczowe dla wyjaśnienia problemu z regulacjami o WHT. Nowe przepisy w tym zakresie obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Dotyczy to zarówno ustawy o CIT (jest to art. 26 ust. 2e), jak i ustawy o PIT (art. 41 ust. 12).

Kiedy podatku nie ma

Przepisy te dotyczą przedsiębiorców, którzy dokonują transgranicznych wypłat należności licencyjnych, odsetek, dywidendy czy usług niematerialnych w wysokości wyższej niż 2 mln zł (w danym roku do danego odbiorcy). W takim przypadku konieczny jest pobór podatku u źródła w wysokości 19 lub 20 proc. Jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania w danym przypadku będzie przewidywała niższą stawkę podatku lub zwolnienie, przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o zwrot zapłaconej kwoty.

CZYTAJ TAKŻE: Już od stycznia podatki trzeba wpłacać na mikrorachunek

Podatku można nie zapłacić, jeśli władze polskiej spółki, która dokonuje wypłaty, sporządzi oświadczenie. Ma z niego wynikać, że firma dołożyła należytej staranności w celu zweryfikowania, czy zagraniczny podmiot, który płatność otrzymuje, jest realnym właścicielem tej płatności (beneficial owner) i prowadzi działalność gospodarczą. Z podatku można być też zwolnionym, jeśli przedsiębiorca otrzyma z administracji skarbowej potwierdzenie statusu zagranicznego odbiorcy w formie indywidualnej opinii.

Nowe projekty

Teraz Minister Finansów opublikował dwa projekty rozporządzeń (dla CIT z 9 grudnia 2019 r., a dla PIT z 10 grudnia 2019 r.). I ponownie odracza w nich stosowanie tych regulacji. Ponownie, bo w 2019 r. odroczenie nastąpiło już dwukrotnie. Pierwsze obowiązywało do końca czerwca 2019 r. A drugie obowiązuje do końca grudnia 2019 r.

Odroczenie planowane teraz ma obowiązywać do czasu znowelizowania opisanych regulacji. Minister Finansów planuje to zrobić do 30 czerwca 2020 r., bo taka data widnieje w projektowanych regulacjach. Oba projektowane rozporządzenia mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

CZYTAJ TAKŻE: Prezent na święta czasem trzeba opodatkować

Warto jeszcze podkreślić, że ani w 2019 roku, ani w planowanym na pierwszą połowę 2020 roku odroczeniu Minister Finansów nie odroczył stosowania przepisów w zakresie:

  • obowiązku zachowania należytej staranności w zakresie stosowania preferencyjnych stawek podatku u źródła oraz zwolnień, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r. w odniesieniu do wszystkich płatności podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce,
  • płatności podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce, a dokonywanych na rzecz osób fizycznych. To powoduje, że nowe zasady przy takich płatnościach muszą być stosowane od początku 2019 r.

Zacznijmy od przypomnienia, bo ono jest kluczowe dla wyjaśnienia problemu z regulacjami o WHT. Nowe przepisy w tym zakresie obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Dotyczy to zarówno ustawy o CIT (jest to art. 26 ust. 2e), jak i ustawy o PIT (art. 41 ust. 12).

Kiedy podatku nie ma

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo i Podatki
Ważny wyrok NSA dla spółek w likwidacji. Chodzi o podatek od nieruchomości
Prawo i Podatki
Skarbówka ograniczy długość kontroli u podatników
Prawo i Podatki
Będą zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zniknie obowiązek dla przedsiębiorców
Prawo i Podatki
Certyfikat ma ułatwić firmom udział w przetargach publicznych
Prawo i Podatki
Samochody osobowe do testów mają być zwolnione z akcyzy
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?