Ruszyła akcja PIT 2019. Przedsiębiorcy rozliczają się sami

adobe stock

Od soboty 15 lutego Ministerstwo Finansów udostępniło możliwość rozliczania PIT za 2019 rok w usłudze Twój e-PIT. Akcja potrwa do końca kwietnia. Przedsiębiorcy w dopełnieniu tego obowiązku muszą liczyć na siebie.

Usługa Twój e-PIT działa od ubiegłego roku. Podatnicy na portalu Ministerstwa Finansów (MF) mają przygotowane przez organy podatkowe wstępnie wypełnione zeznania. Urzędnicy wypełniają je na podstawie otrzymanych informacji. M.in. od płatników – PIT-11.

CZYTAJ TAKŻE: Krótsze terminy na składanie PIT za 2019 r.

W tym roku podatnicy będą mieli udostępnione wypełnione: PIT-37, PIT-38. Oraz nowość: PIT-36 i PIT-28. Usługa za ubiegły rok wystartowała 15 lutego. Do tego dnia nie była dostępna dla podatników.

Dla przypomnienia, w rozliczeniu za 2018 rok (deklaracje składane w 2019 roku) podatnicy za pośrednictwem Twój e-PIT złożyli 7 mln deklaracji PIT-37 i PIT-38, wynika ze statystyk MF.

Nowe druki już dostępne, ale…

Akcja składania PIT za 2019 r. rozpoczęła się 15 lutego. I potrwa do 30 kwietnia 2020 r. Wyjątkiem jest PIT-28, który trzeba rozliczyć do 2 marca 2020 r.

CZYTAJ TAKŻE: Zmienią się druki PIT, CIT i VAT

W usłudze Twój e-PIT podatnicy znajdą po pierwsze PIT-37. Formularz będzie zawierał m.in. rozliczenie przychodów z umów o pracę.

Po drugie, PIT-38. W nim będą widoczne m.in. przychody kapitałowe.

Po trzecie, zeznania PIT-28. Będą one dostępne dla osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. A także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Po czwarte, PIT-36. Te formularze będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu oraz z emerytur i rent z zagranicy.

W deklaracjach PIT-28 i PIT-36 znajdą się dane z ubiegłorocznego zeznania i te, które urząd skarbowy posiada na temat ich dochodów. A są to np. wpłacane zaliczki na podatek zryczałtowany za najem.

Uwaga: rozliczenie roczne na formularzach PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia na PIT-37 lub PIT-38) nie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia 2020 r. Zeznania te dostępne w systemie Twój e-PIT trzeba sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie. A następnie je zaakceptować oraz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Ważne: nowością w usłudze Twój e-PIT w tym roku będzie automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r. System uwzględni także wprowadzoną w 2019 roku tzw. ulgę dla młodych.

…nie dla przedsiębiorców

Niestety, z Twój e-PIT nie skorzystają przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT-36 i PIT-28 nie będą bowiem zawierać informacji dotyczących działalności gospodarczej.

A to oznacza, że osoby prowadzące w ubiegłym roku biznes będą musiały ze skarbówką rozliczyć się samodzielnie. A następuje to poprzez złożenie PIT-36 – gdy biznes był opodatkowany przy zastosowaniu skali PIT. Lub też PIT-36L – gdy fiskus otrzymuję podatek w wysokości 19 proc. podatku liniowego. Ryczałtowcy prowadzący firmę złożą PIT-28, również samodzielnie. Deklaracje przedsiębiorców mogą mieć postać papierową bądź elektroniczną.

CZYTAJ TAKŻE: Jak prawidłowo stosować zmienioną skalę PIT i wyższe koszty

Jednak tu ważna uwaga. Otóż jeśli deklaracja wpłynie do skarbówki w formie elektronicznej, a przedsiębiorca wykaże w niej nadpłatę podatku, zwrot otrzyma w ciągu 45 dni. Jednak przy deklaracjach papierowych, urząd na zwrot ma aż trzy miesiące.

Warto więc dobrze przemyśleć formę kontaktu z urzędem, zwłaszcza jeśli kwota nadpłaty z rozliczenia za 2019 rok będzie znacząca. Jeśli z rozliczenia wyjdzie dopłata podatku, będzie ona musiała wpłynąć na mikrorachunek przedsiębiorcy, najpóźniej 30 kwietnia 2020 r.

Ministerstwo Finansów prowadzi prace, aby wstępne zeznania podatkowe były też dostępne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednak w rozliczeniu za 2019 roku nie udało się przygotować systemu do takich zmian.

Usługa Twój e-PIT jest dostępna na stronie: podatki.gov.pl

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

UpSteam to ekologiczna myjnia. Jej pracownicy często poruszają się rowerami.

Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

Estoński start-up UpSteam, który powstał w 2017 r. w Tallinie chce teraz zawojować Polskę. ...

Tarcza 7.0 to kolejny pakiet osłonowy dla przedsiębiorstw.

Tarcza 7.0 już obowiązuje. Co oznacza dla firm?

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów rozszerza możliwość korzystania z instrumentów wsparcia przedsiębiorców w zakresie: świadczenia ...

Prezent na święta czasem trzeba opodatkować

Firmy często decydują się obdarować pracowników z okazji świąt. Jednak powinny dobrze przemyśleć sposób ...

Faktoring dla małych i średnich firm w Agencji Rozwoju Przemysłu

Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje nowość w swej ofercie. To faktoring dla małych i średnich ...

Sposób na zebranie: krótko, na temat, na stojąco, z wnioskami

Niemal każdy menedżer ma codziennie przynajmniej jedno służbowe spotkanie. Zebrania zajmują mu jedną trzecią ...

Ryczałt za firmowe auto obejmuje też paliwo

Ryczałtowo określona wartość nieodpłatnego świadczenia w zakresie używania przez pracowników aut firmowych obejmuje ponoszone ...