Diamenty kojarzą się przede wszystkim z jubilerstwem, ale znajdują również zastosowanie w szeroko rozumianej branży technologicznej. Ich wyjątkowe właściwości, czyli wyjątkową twardość, trudnotopliwość i odporność na zniszczenia, doceniają także inwestorzy. Dla tych ostatnich bardziej istotne jest jednak to, że brylanty inwestycyjne są niezwykle rzadkim kamieniami szlachetnymi, które mają dodatkowo ponadczasową wartość. Co jeszcze warto o nich wiedzieć przed zainwestowaniem środków?

Dlaczego warto inwestować w diamenty?

Jednym z powodów, dla którego warto zainteresować się inwestycją w brylanty jest fakt, że podobnie jak w przypadku złota ich ceny poruszają się w długoterminowym trendzie wzrostowym. W porównaniu do nich nie ulegają jednak dużym, okresowym wahaniom, a przy tym nie notowały w ostatnich latach wysokich wzrostów.

W praktyce, za inwestycją w diamenty przemawiają przede wszystkim czynniki fundamentalne. Wyczerpywanie się złóż diamentów czy rosnący popyt ze strony rynków azjatyckich powinny sprzyjać wzrostowi ich wartości. W przyszłości można też spodziewać się poprawy kondycji gospodarek, co może przełożyć się na wzrost zainteresowania dobrami luksusowymi. Warto również dodać, że brylanty inwestycyjne są odporne na ataki spekulacyjne czy też zawirowania polityczne i rynkowe, dlatego uchodzą za bezpieczną przystań dla kapitału.

Od czego zależy wartość brylantu inwestycyjnego?

By móc świadomie inwestować w diamenty, warto przeanalizować, co wpływa na wycenę tego typu produktów. Istotne jest tu przede wszystkim to, że o wartości danego brylantu decydują: szlif, masa, czystość i kolor.

Szlify brylantów różnią się kształtem, proporcjami i jakością polerowania; najbardziej ceniony jest szlif okrągły, który zapewnia najlepsze odbicie światła. Masa, drugi kluczowy parametr, wyrażana jest w jednostkach zwanych karatami (1 ct = 0,2 g); w jej przypadku zależność jest oczywista, to znaczy im cięższy jest brylant, tym większą ma wartość. Tak samo jest w przypadku czystości – droższe i bardziej pożądane są brylanty z wysokimi klasami czystości.

Kolory brylantów inwestycyjnych oznaczane są symbolami od D do Z, gdzie D oznacza bezbarwność, a Z wysokie nasycenie kolorem żółtym. Najbardziej cenione są oczywiście diamenty bezbarwne, i to właśnie one uzyskują najwyższe ceny.

Co jeszcze warto wiedzieć o diamentach inwestycyjnych?

Niezależnie, jaką kwotę i w jakich diamentach chce ulokować środki inwestor, powinny one stanowić inwestycję długoterminową. Charakteryzują się stabilnymi cenami, a przy tym nie mają nic wspólnego ze spekulowaniem, dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdza się kilku, a nawet kilkunastoletni horyzont inwestycyjny. W krótszym okresie trudno będzie uzyskać zadowalające zyski również z tego względu, że diamenty inwestycyjne są obarczone podatkiem VAT.

Osoby zainteresowane inwestycją w diamenty, powinny zainteresować się ofertą Mennicy Polskiej – renomowanego dostawcy złota, srebra i brylantów inwestycyjnych. Na stronie: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/diamenty/ można zapoznać się z charakterystyką produktów sprzedawcy, a także dokonać bezpiecznego zakupu wybranego diamentu.

Materiał Promocyjny