Gyfted, czyli jedna rekrutacja do setek pracodawców?

Taki pomysł ma polski startup Gyfted, który tworzy aplikację umożliwiającą łatwe i precyzyjne dopasowanie kandydatów do stanowisk i zespołów.

Publikacja: 29.08.2021 11:17

Gyfted, czyli jedna rekrutacja do setek pracodawców?

Foto: Rekrutacja przez aplikację? Może to być niedaleka przyszłość. Źródło: Adobe Stock

Zamiast przechodzić przez sto rozmów kwalifikacyjnych u 50 pracodawców, wyobraźmy sobie przejście przez tylko jedną rozmowę kwalifikacyjną aż do tysiąca pracodawców jednocześnie. Bez zbędnych “gierek” korporacyjnych i bez powtarzających się maratonów rekrutacyjnych. Jedna rekrutacja, kończąca się zatrudnieniem. Teraz to niemożliwe, ale jest już firma – Gyfted, która nad tym pracuje.

CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna – najbardziej stracą firmy na liniowym PIT

– Brzmi to tak absurdalnie, jak randkowanie przez apkę, czy rezerwacja przez apkę noclegu u znajomego w mieszkaniu co nie? – mówi Robert Kowalski, jeden z założycieli firmy Gyfted. To nowy start-up tworzący właśnie aplikację umożliwiającą łatwe i precyzyjne dopasowanie kandydatów do stanowisk i zespołów. Uczenie maszynowe, skoncentrowane na odpowiednio dobranych danych może pomóc rozwiązać problem szybkiego dopasowania ludzi do pracy w zespołach, w których będą się mogli lepiej realizować.

CZYTAJ TEŻ: Glov – polska marka, która zawojowała świat

Gyfted ma na celu umożliwić kandydatom prawdziwą personalizację szukania nowej pracy poprzez bezpośrednie połączenie z stanowiskiem pracy i zespołem – ponieważ znaczenie ma nie tylko “co” ale też “z kim”, albo raczej “kto” jako zespół pasuje do mnie jako kandydata. Gyfted chce pomóc kandydatom lepiej zrozumieć, do jakich stanowisk i zespołów najlepiej pasują. Co kluczowe, dane należą do użytkowników, a profile są anonimowe tak, aby chronić prywatność kandydatów.

Gyfted – kto za tym stoi?

Założycielami Gyfted są Robert Kowalski, prof. Michał Kosiński i Adam Szefer. A głównym celem tej trójki jest stworzenie najdokładniejszego i najefektywniejszego systemu do znajdowania pracy na świecie – aplikacji funkcjonującej jak “odwrócony” portal pracy do łączenia managerów i kandydatów. Oparty na danych proces umożliwi pełne dopasowywanie osobowości i kompetencji kandydatów do stanowiska i teamu. Pomysłodawców startupu łączy doświadczenie w dopasowywaniu algorytmów psychometrii, ML, systemach rozproszonych, start-upach SaaS i open data, oraz firmach BigTech w Dolinie Krzemowej i Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ TEŻ: Inteligentny kosz na śmieci trafi na polski rynek

Robert Kowalski (CEO) ma doświadczenie z USA, Wielkiej Brytanii, Polski i RPA z sektorów VC, tech, i nauki. Współtworzył zespół enterprise sales w najszybciej rosnącym govtech SaaS startupie w Dolinie Krzemowej OpenGov. Ukończył London School of Economics i Stanford Graduate School of Business. Profesor Michał Kosiński (Chief Scientist) to były wicedyrektor Centrum Psychometrii Cambridge University i badacz Microsoft Research. Obecnie profesor Stanford Graduate School of Business. Od ponad 15 lat pracuje jako psycholog społeczny i data scientist specjalizujący się w big data, dopasowaniu pracowników do pracy, preferencjach i organizacji pracy. i Wreszcie Adam Szefer (CTO) był wcześniej Back-end Engineer w Bloomberg Infrastructure w Londynie. Realizował również pomysły startupowe w sektorze nieruchomości i transportu. Absolwent King’s College w Londynie.

CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna a`la Polski Ład to podwyżka podatku

Głównym rynkiem firmy są Stany Zjednoczone, a szczególnym obszarem zainteresowania praca zdalna. Przed pandemią ok. 4 proc. osób na rynku pracy w USA pracowało w pełni zdalnie, a dzisiaj aż 27 proc. chce tak pracować.

W Gyfted większość organizacji B+R i inżynierii ulokowano jednak w Polsce. – Chcieliśmy rozpocząć budowanie naszego startupu w miejscu, gdzie znajdziemy talent w czterech kluczowych dla nas obszarach: software engineering, psychometrii, data science i design. Takim miejscem jest Polska – gdzie mamy doświadczenie i sieć relacji, jak też w Dolinie Krzemowej czy Wielkiej Brytanii, a praca zdalna tworzy przeogromne możliwości gdyż zmieni struktury rynków pracy, organizacji pracy oraz rekrutacji fundamentalnie. Oznacza to możliwość odejścia od obecnego paradygmatu i umożliwienie lepszej alokacji i dopasowywania w rekrutacji, co aplikacje takie jak np. Tinder umożliwiły na rynku randek, czy AirBnB na rynku krótkoterminowych zakwaterowań – tłumaczy Robert Kowalski.

CZYTAJ TEŻ: Bredpaki, czyli opakowania do zjedzenia z posiłkiem

Firma pozyskała rundę pre-seed od inwestorów angel i VC z USA, Polski i Europy. Aktualnie zatrudnia na wielu stanowiskach.

Zamiast przechodzić przez sto rozmów kwalifikacyjnych u 50 pracodawców, wyobraźmy sobie przejście przez tylko jedną rozmowę kwalifikacyjną aż do tysiąca pracodawców jednocześnie. Bez zbędnych “gierek” korporacyjnych i bez powtarzających się maratonów rekrutacyjnych. Jedna rekrutacja, kończąca się zatrudnieniem. Teraz to niemożliwe, ale jest już firma – Gyfted, która nad tym pracuje.

CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna – najbardziej stracą firmy na liniowym PIT
Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Start-Up
Salesbook pozyskał inwestora. Teraz szykuje ekspansję
Start-Up
Ile zarabia się w polskich startupach?
Start-Up
1 mln zł na konopie. Startup szuka alternatywy dla białka zwierzęcego
Start-Up
StethoMe - polski startup wśród najlepszych na całym globie
Start-Up
Noctiluca, czyli jak polski startup podbija świat