Dane osobowe byłych dłużników – ile może je przetwarzać?

Czy dane osobowe dłużnika powinny zostać usunięte, gdy spłaci on dług czy nadal można je przetwarzać? Prawnik wyjaśnia.

Publikacja: 01.03.2021 12:13

Dane osobowe byłych dłużników – ile może je przetwarzać?

Foto: Dane osobowe dłużnika po spłacie zobowiązania – co się z nimi dzieje? Źródło: Adobe Stock

Pytanie:

Jak długo firma może przetwarzać informacje o swoich byłych dłużnikach, klientach indywidualnych, którzy już spłacili zadłużenie?

 Odpowiedź:

Przetwarzanie danych osobowych przez firmę windykacyjną odbywa się na zasadzie umowy o powierzenie przetwarzania danych osobowych zawartej z administratorem danych osobowych (wierzycielem). Dochodzenie roszczeń o zapłatę pozwala na przetwarzanie danych osobowych przez wierzycieli bądź firmy windykacyjne działające na ich zlecenie bez zgody dłużnika. Podstawą prawną jest w tym przypadku art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), wedle którego przetwarzanie jest zgodne z prawem w sytuacji gdy jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem.

CZYTAJ TEŻ: Niższe wynagrodzenia na pracy zdalnej? Prawnik wyjaśnia

Powyższe oznacza, że w sytuacji spłaty zobowiązania nie występuje już prawnie uzasadniony interes administratora, jakim jest dochodzenie zapłaty roszczenia przez dłużnika. W takiej sytuacji dane osobowe dłużnika powinny zostać usunięte. Dotyczy to zarówno administratora danych osobowych, którym jest wierzyciel, jak i firmy windykacyjnej. Jeśli wierzyciel nie usuwa danych osobowych to były już dłużnik może skorzystać z prawa do bycia zapomnianym wskazanego w art. 17 ust. 1 lit. a RODO i zażądać niezwłocznego usunięcia danych osobowych. Administrator danych osobowych, jak i zarówno działająca na jego zlecenie firma windykacyjna ma wtedy obowiązek bez zbędnej zwłoki usunąć dane osobowe.

Autorem odpowiedzi jest doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Lipiński, z Lipiński i Wspólnicy Kancelaria Restrukturyzacyjna. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Pytanie:

Jak długo firma może przetwarzać informacje o swoich byłych dłużnikach, klientach indywidualnych, którzy już spłacili zadłużenie?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zarządzanie
Jak zrestrukturyzować spółkę cywilną?
Zarządzanie
Wypadek w firmie – jakie obowiązki ma pracodawca?
Zarządzanie
Co zrobić, gdy ktoś podszywa się pod twoją działalność? Trzy przykłady reakcji
Zarządzanie
Permanentny stres w pracy. Czuje go co piąty Polak
Zarządzanie
Nowe benefity pracownicze. Konsultacja z dietetykiem?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?