Polska firma w elitarnym gronie

Creotech Instruments doceniony. Firma wysoko w rankingu 50 najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w regionie.

Publikacja: 31.10.2019 11:59

Tak mają wyglądać satelity z projektu PROBA-3 Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będą one badać aktywn

Tak mają wyglądać satelity z projektu PROBA-3 Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będą one badać aktywność Słońca

Foto: zdjęcie: ESA

Creotech Instruments jest jedyną polską spółką z branży kosmicznej w zestawieniu najprężniej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. W latach 2015–2018 podwarszawska spółka osiągnęła średni roczny wzrost na poziomie 599 proc. To uplasowało ją w tym roku na 32. miejscu w zestawieniu The Deloitte Technology Fast 50™ Central Europe. A tworzą je specjaliści z firmy doradczej Deloitte. W poprzednim rankingu Creotech zajmował 43. lokatę.

– Ranking pokazał, że firma prowadzi długofalową i rzetelną politykę, która owocuje trwałymi wzrostami. Zostaliśmy najwyżej ocenieni wśród wszystkich firm z branży kosmicznej w naszym regionie – mówi dr hab. Grzegorz Brona, współzałożyciel Creotech Instruments.

Kosmiczne projekty

W uzasadnieniu specjaliści z Deloitte podkreślili, że założona przez polskich naukowców firma rozwija umiejętności projektowania i budowania wysokiej jakości systemów elektronicznych. Bierze też udział w wielu prestiżowych projektach kosmicznych. Od elektroniki pomagającej szukać śladów życia na Marsie, przez badania tajemniczych rozbłysków w zewnętrznych częściach ziemskiej atmosfery, po tropienie potencjalnie groźnych obiektów krążących wokół naszej planety.

CZYTAJ TAKŻE:FindAir tworzy technologię do walki z astmą

Creotech specjalizuje się też w produkcji zaawansowanych komponentów do instrumentów badawczych. I wytwarza je dla tak znanych instytucji, jak CERN, GSI (The Geosynthetic Institute) czy DESY (Niemiecki Synchrotron Elektronowy).

Wysokie miejsce spółki w rankingu The Deloitte Technology Fast 50™ Central Europe wiąże się m.in. z szeregiem projektów, jakie firma prowadziła na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wśród nich był opiewający na ponad 4 mln zł udział w projekcie PROBA-3. W jego ramach od 2021 roku para satelitów ma badać aktywność Słońca.

Długofalowe działania

W 2018 roku firma rozpoczęła realizację opiewającego na 50 mln zł projektu CreoDias. Obejmuje on przechowywanie i przetwarzanie olbrzymiej ilości cennych danych satelitarnych europejskiej konstelacji satelitarnej Copernicus. Creotech Instruments jest również na finiszu prac związanych z HyperSat. To uniwersalna platforma satelitarna dla urządzeń o masie od 10 do 60 kg. Podsystemy platformy trafią na rynek w 2021 roku.

W tym roku firma wygrała konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. A jego celem było stworzenie systemów softwarowych, systemu monitoringu ruchu w przestrzeni oraz mobilnych stacji przetwarzania danych dla dronów.

CZYTAJ TAKŻE:Co potrafią innowatorzy z Mazowsza

– Działamy długofalowo i inwestujemy w dziedziny przyszłościowe, co pozwala nam wierzyć w stały wzrost przychodów spółki. Jesteśmy przekonani, że kolejnym kołem zamachowym rozwoju Creotech Instruments będzie platforma satelitarna HyperSat, która jest najlepszą odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie światowego rynku na mikrosatelity – podsumowuje Grzegorz Brona.

Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa