Creotech Instruments jest jedyną polską spółką z branży kosmicznej w zestawieniu najprężniej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. W latach 2015–2018 podwarszawska spółka osiągnęła średni roczny wzrost na poziomie 599 proc. To uplasowało ją w tym roku na 32. miejscu w zestawieniu The Deloitte Technology Fast 50™ Central Europe. A tworzą je specjaliści z firmy doradczej Deloitte. W poprzednim rankingu Creotech zajmował 43. lokatę.
– Ranking pokazał, że firma prowadzi długofalową i rzetelną politykę, która owocuje trwałymi wzrostami. Zostaliśmy najwyżej ocenieni wśród wszystkich firm z branży kosmicznej w naszym regionie – mówi dr hab. Grzegorz Brona, współzałożyciel Creotech Instruments.
Kosmiczne projekty
W uzasadnieniu specjaliści z Deloitte podkreślili, że założona przez polskich naukowców firma rozwija umiejętności projektowania i budowania wysokiej jakości systemów elektronicznych. Bierze też udział w wielu prestiżowych projektach kosmicznych. Od elektroniki pomagającej szukać śladów życia na Marsie, przez badania tajemniczych rozbłysków w zewnętrznych częściach ziemskiej atmosfery, po tropienie potencjalnie groźnych obiektów krążących wokół naszej planety.
CZYTAJ TAKŻE:FindAir tworzy technologię do walki z astmą
Creotech specjalizuje się też w produkcji zaawansowanych komponentów do instrumentów badawczych. I wytwarza je dla tak znanych instytucji, jak CERN, GSI (The Geosynthetic Institute) czy DESY (Niemiecki Synchrotron Elektronowy).
Wysokie miejsce spółki w rankingu The Deloitte Technology Fast 50™ Central Europe wiąże się m.in. z szeregiem projektów, jakie firma prowadziła na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wśród nich był opiewający na ponad 4 mln zł udział w projekcie PROBA-3. W jego ramach od 2021 roku para satelitów ma badać aktywność Słońca.
Długofalowe działania
W 2018 roku firma rozpoczęła realizację opiewającego na 50 mln zł projektu CreoDias. Obejmuje on przechowywanie i przetwarzanie olbrzymiej ilości cennych danych satelitarnych europejskiej konstelacji satelitarnej Copernicus. Creotech Instruments jest również na finiszu prac związanych z HyperSat. To uniwersalna platforma satelitarna dla urządzeń o masie od 10 do 60 kg. Podsystemy platformy trafią na rynek w 2021 roku.
W tym roku firma wygrała konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. A jego celem było stworzenie systemów softwarowych, systemu monitoringu ruchu w przestrzeni oraz mobilnych stacji przetwarzania danych dla dronów.
CZYTAJ TAKŻE:Co potrafią innowatorzy z Mazowsza
– Działamy długofalowo i inwestujemy w dziedziny przyszłościowe, co pozwala nam wierzyć w stały wzrost przychodów spółki. Jesteśmy przekonani, że kolejnym kołem zamachowym rozwoju Creotech Instruments będzie platforma satelitarna HyperSat, która jest najlepszą odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie światowego rynku na mikrosatelity – podsumowuje Grzegorz Brona.