Koronawirus. Rząd zamyka część sklepów oraz restauracje, bary i kawiarnie

Zagrożenie koronawirusem coraz mocniej uderza w przedsiębiorców. Rząd zdecydował o zamknięciu od północy w nocy z piątku na sobotę części sklepów w galeriach handlowych. A także wszystkich restauracji, barów i kawiarni. Jednak mogą one sprzedawać na wynos i na dowóz.

Publikacja: 14.03.2020 10:52

Ważne informacje związane z pandemią koronawirusa

Ważne informacje związane z pandemią koronawirusa

Foto: AdobeStock

W obliczu zagrożenia koronawirusem rząd zdecydował się wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W konsekwencji zdecydował także o zamknięciu od północy w nocy z piątku na sobotę części sklepów w centrach i galeriach handlowych. Ograniczenie to dotyczy niektórych branż.

Jakich sklepów dotyczy ograniczenie

Chodzi o sklepy sprzedające m.in. odzież i tekstylia, obuwie i wyroby skórzane, meble, sprzęt RTV i AGD czy o księgarnie. W galeriach i centrach handlowych normalnie działają sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Gorąca linia dla firm zrzeszonych w Business Centre Club

Jak podkreśla rząd, pozostają otwarte wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów znajdujące się poza centrami lub galeriami handlowymi. Normalnie działają też banki i placówki finansowe.

Ograniczenie działalności objęło także wszystkie restauracje, bary i kawiarnie. Chodzi o zakaz spożywania posiłków na miejscu. Restauracje, bary i kawiarnie nadal mogą sprzedawać jedzenie. Posiłki nadal można kupować na wynos lub z dostawą.

Szczegółowe informacje o nowych ograniczeniach można znaleźć tu.

Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna i NFZ przypominają także, jak się zachowywać, by zapobiegać zakażeniu: Podstawowe wskazówki profilaktyczne ws. koronawirusa

Działania prewencyjne

– To jest ostatni moment na zdecydowane działania, nie mamy już czasu na półśrodki – mówił w piątek Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Dodał, że nadal jest szansa na opanowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podkreślił, że we Włoszech jest ponad 17 tys. zakażeń, w Hiszpanii ponad 4 tys., a w Polsce 68 (taki był bilans w piątek).

W sobotę rano Ministerstwo Zdrowia podało na Twitterze, że w Polsce są trzy nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Wyniki dotyczą dwóch osób z woj. pomorskiego (Gdańsk) i jednej z opolskiego (Opole). Łącznie zakażone koronawirusem są 84 osoby. Dwie osoby zmarły.

CZYTAJ TAKŻE: Skarbówka uwzględni koronawirusa przy płatności podatków

– Czasami lek jest gorzki, a zabieg czy operacja trudna, ale prowadzi do poprawy zdrowia – zaznaczył Łukasz Szumowski. Od tego, jak się teraz zachowamy zależy los nas wszystkich, naszych najbliższych – podkreślał.

""

Najprostszą i najważniejszą profilaktyką przed koronawirusem jest mycie rąk

firma.rp.pl

Unikać dużych skupisk ludzi

Działając prewencyjnie rząd zdecydował także o zamknięciu siłowni, basenów, klubów fitness i tanecznych oraz muzeów, bibliotek i kin. Powodem jest to, że duże skupiska ludzi są środowiskiem sprzyjającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Ograniczenia dotyczące sklepów w galeriach i centrach handlowych mają na razie obowiązywać przez 14 dni. A punkty gastronomiczne będą zamknięte do czasu zabezpieczenia sytuacji sanitarnej, kiedy to uchylone zostanie rozporządzenie Ministra Zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: BGK wesprze firmy w związku z koronawirusem

We wtorek Ministerstwo Rozwoju ma przedstawić projekt specustawy zawierającej pakiet szerokich działań osłonowych dla przedsiębiorców, których działalność biznesowa została dotknięta przez zagrożenie koronawirusem.

Przypomnijmy, że wcześniej rząd zdecydował o zawieszeniu zajęć w żłobkach, przedszkolach, szkołach i na uczelniach. Wszystkie te działania są możliwe dzięki tzw. specustawie – ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Niezbędne i bieżące informacje można znaleźć na stronie gov.pl/koronawirus.

Co powinieneś wiedzieć

Od kiedy obowiązuje ograniczenie w działalności niektórych sklepów oraz gastronomii?

Od północy z piątku na sobotę (13/14 marca).

Czy ograniczenie handlu dotyczy sklepów spożywczych?

Nie, wszystkie sklepy spożywcze są normalnie otwarte. Dotyczy to także placówek w centrach i galeriach handlowych.

Czy restauracje, kawiarnie i bary zostały całkowicie zamknięte?

Nie, zakaz dotyczy tylko jedzenia na miejscu. Wszystkie te lokale gastronomiczne mogą sprzedawać jedzenie na wynos lub z dostawą.

Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa