Koronawirus. Granice Polski zamknięte. Polacy mogą wrócić do kraju

W związku z pandemią koronawirusa rząd zdecydował o zamknięciu granic Polski od północy w nocy z soboty na niedzielę. Polacy mogą wrócić do kraju. Czeka ich kwarantanna.

Publikacja: 15.03.2020 11:14

Specustawa wprowadzi zmiany w podatkach  w związku z koronawirusem

Specustawa wprowadzi zmiany w podatkach w związku z koronawirusem

Foto: AdobeStock

Od niedzieli 15 marca rząd zamknął na 10 dni granice Polski dla większości cudzoziemców. Przywrócone zostają kontrole graniczne. Ważne: wszyscy obywatele Polski znajdujący się za granicą mogą wracać do Polski.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Rząd zamyka część sklepów oraz restauracje, bary i kawiarnie

Do 24 marca Polska tymczasowo przywróciła kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej. Granice z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Zarówno na granicy wewnętrznej, jak i na granicy zewnętrznej zostaną wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców przy wjeździe do Polski.

Zawieszone zostały wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Działają natomiast krajowe osobowe połączenia lotnicze i kolejowe.

Wprowadzone ograniczenia nie obejmują transportu towarów. Ładunki mogą normalnie wyjeżdżać i wjeżdżać do kraju.

Możliwe powroty do kraju

Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami wracającymi np. z wypoczynku organizowanego przez biura podróży. Rząd, wraz z LOT-em przygotował także specjalne loty dla wszystkich obywateli Polski, którzy chcą wrócić do kraju.

Szczegóły na stronie: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

Polacy mogą także wrócić do Polski transportem kołowym – czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami.

CZYTAJ TAKŻE: BGK wesprze firmy w związku z koronawirusem

Dla kogo kwarantanna

Jak informuje rząd przyjeżdżający Polacy po przekroczeniu granicy zostaną przebadani i zarejestrowani. A także zostaną poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.

Są jednak wyjątki. Kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, oraz kierowcy transportu kołowego, np. autobusów i busów.

Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna i NFZ przypominają, jak się zachowywać, by zapobiegać zakażeniu: Podstawowe wskazówki profilaktyczne ws. koronawirusa

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Gorąca linia dla firm zrzeszonych w Business Centre Club

Przyjazdy obcokrajowców

Rząd wprowadził tymczasowy zakaz wjazdu do Polski cudzoziemców. Jednak nie dotyczy on wszystkich obcokrajowców.

Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. A są to m.in.:
– małżonkowie obywateli polskich.
– dzieci obywateli polskich.
– osoby posiadające Kartę Polaka.
– osoby mające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

CZYTAJ TAKŻE: Wydatki na ochronę przed koronawirusem można ująć w kosztach

Wszystkie działania rząd tłumaczy tym, że w Polsce wciąż jest stosunkowo niewiele osób zakażonych koronawirusem. Ale w innych krajach europejskich liczba zakażeń niestety szybko rośnie.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia, w niedzielę przed południem w Polsce było 111 osób zakażonych koronawirusem, a trzy osoby zmarły.

Konsekwencje dla przedsiębiorców

Pandemia koronawirusa coraz mocniej uderza w przedsiębiorców. Większość biur podróży wstrzymała wyjazdy. Ograniczenia dotyczą transportu. Jak już informowaliśmy, rząd zdecydował także o zamknięciu od północy w nocy z piątku na sobotę części sklepów w galeriach handlowych. A także wszystkich restauracji, barów i kawiarni. Jednak mogą one sprzedawać na wynos i na dowóz.

CZYTAJ TAKŻE: Soroczyński: koronawirus już źle wpływa na nasz eksport i import

Ograniczenie to dotyczy niektórych branż. Chodzi o sklepy sprzedające m.in. odzież i tekstylia, obuwie i wyroby skórzane, meble, sprzęt RTV i AGD czy o księgarnie. W galeriach i centrach handlowych normalnie działają sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie.

Pozostają otwarte wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów znajdujące się poza centrami lub galeriami handlowymi. Normalnie działają też banki i placówki finansowe.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Skutki dla chińskich firm

Rząd zdecydował również o zamknięciu siłowni, basenów, klubów fitness i tanecznych oraz muzeów, bibliotek i kin. Powodem powyższych decyzji jest to, że duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

""

Najprostszą i najważniejszą profilaktyką przed koronawirusem jest mycie rąk

firma.rp.pl

Ograniczenia dotyczące sklepów w galeriach i centrach handlowych mają na razie obowiązywać przez 14 dni. A punkty gastronomiczne będą zamknięte do czasu zabezpieczenia sytuacji sanitarnej, kiedy to uchylone zostanie rozporządzenie Ministra Zdrowia.

We wtorek Ministerstwo Rozwoju ma przedstawić projekt specustawy zawierającej pakiet szerokich działań osłonowych dla przedsiębiorców, których działalność biznesowa została dotknięta przez zagrożenie koronawirusem.

Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa