Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: dla kogo praca zdalna

Czy pracodawca może zlecić pracę zdalną tylko części pracowników? Na przykład tylko tym, którzy mają dzieci? – wyjaśniają eksperci.

Publikacja: 02.04.2020 07:52

Pracodawca może wysłać do pracy zdalnej tylko osoby opiekujące się dziećmi

Pracodawca może wysłać do pracy zdalnej tylko osoby opiekujące się dziećmi

Foto: AdobeStock

Pytanie:

Czy pracodawca może zlecić pracę zdalną tylko części pracowników, np. jedynie tym, którzy mają dzieci?

Odpowiedź:

Pracodawca ma prawo zlecić wykonywanie pracy zdalnej tylko części pracowników. Przy czym powinien to uzasadnić obiektywnymi okolicznościami. Bowiem w przeciwnym przypadku mógłby narazić się na zarzut dyskryminacji.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: praca zdalna

Dyskryminacji pracowników nie wychowujących dzieci nie stanowi jednak sytuacja, w której zlecenie pracy zdalnej dotyczy tylko osób opiekujących się osobiście dziećmi. Występuje tu bowiem obiektywne uzasadnienia dla decyzji pracodawcy.

CZYTAJ TAKŻE: Innowacyjna szczepionka na COVID-19 wchodzi w fazę testów

Zasady równego traktowania

Zgodnie z art. art. 18 (3b)§ 3 k.p. nie stanowią naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu działania podejmowane przez określony czas, zmierzające do wyrównywania szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników wyróżnionych z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1 k.p. (płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy) przez zmniejszenie na korzyść takich pracowników faktycznych nierówności, w zakresie określonym w tym przepisie.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników

Podstawa prawna: art. 18 (3b)§ 3 kodeksu pracy

Autorzy pracują w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”.

Pytanie:

Czy pracodawca może zlecić pracę zdalną tylko części pracowników, np. jedynie tym, którzy mają dzieci?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Abonament dla firm z branży e-commerce. Wznieś swój biznes na wyższy poziom
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Materiał Promocyjny
Jakich benefitów pracownicy pragną najbardziej?
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY