Pytanie:

Czy pracodawca może udzielić pracownikom urlopu wypoczynkowego na czas zagrożenia epidemicznego? Co z urlopami zaległymi za wcześniejszy rok kalendarzowy?

CZYTAJ TAKŻE: Innowacyjna szczepionka na COVID-19 wchodzi w fazę testów

Odpowiedź:

Tak, pracodawca może udzielić urlopu wypoczynkowego. Ale tylko za zgodą pracownika. W szczególności, jeżeli zaplanował on już termin urlopu w innym okresie.

W przypadku urlopów zaległych, pracodawca może udzielić pracownikowi takiego urlopu

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników

Co więcej, pracodawca może „wysłać” pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody (wyrok SN z 24.01.2006 r., I PK 124/05).

Podstawa prawna: art. 168 k.p.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: praca zdalna

Autorzy pracują w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”.