Praca zdalna – Polacy chcą uregulowania zasad zdalnej pracy

Aż 86 proc. ankietowanych pracowników chce regulacji prawnych dla pracy zdalnej.

Publikacja: 01.10.2020 08:50

Praca zdalna – Polacy chcą uregulowania zasad zdalnej pracy

Foto: Praca zdalna. W czasie kwarantanny społecznej, aż 88 proc. osób zaczęło pracować poza biurem. Źródło: Adobe Stock

Przed pandemią ponad połowa Polaków nie miała styczności z pracą zdalną, a 30 proc. z nas robiła to częściowo. Jednak w czasie kwarantanny społecznej, aż 88 proc. osób zaczęło pracować poza biurem. Obecnie 48 proc. osób deklaruje pracę z domu w pełnym, a 21 proc. w częściowym wymiarze czasu – wynika z danych firmy ClickMeeting.

CZYTAJ TEŻ:  Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: czy praca zdalna to obowiązek

Praca zdalna – więcej zalet niż wad

Ankietowani twierdzą, że lubią wykonywać obowiązki z domu (74 proc.), a to rozwiązanie ma więcej zalet niż wad (53 proc.). W tych modelach pracy pomagają platformy do kolaboracji, webinarów i konferencji. Część firm zdecydowało się jednak już na powrót do pracy stacjonarnej, co deklaruje 48 proc. badanych lub do modelu hybrydowego (21 proc.).

CZYTAJ TEŻ: Tarcza 4.0. Kluczowe zmiany w prawie pracy – praca zdalna

Rozwiązanie zdalne szybko przypadło Polakom do gustu. Dla aż 76 proc. badanych ten model to także duża oszczędność czasu. Tylko 14 proc. osób twierdzi, że praca na odległość ma więcej wad. Wśród najczęściej wymienianych trudności jest: brak kontaktu z ludźmi (zwraca na to uwagę co druga osoba). Dlatego też 58 proc. osób zadeklarowało, że najchętniej korzystaliby z modelu hybrydowego, czyli połączenia pracy stacjonarnej i pracy zdalnej.

Praca zdalna trafi do kodeksu pracy

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: praca zdalna, a bhp

Praca zdalna nie była do tej pory uregulowana w kodeksie pracy, co ma się jednak niedługo zmienić. Tym bardziej że Polacy tego oczekują. Jak wynika z badania, aż 86 proc. osób widzi, że prawne uregulowanie jest potrzebne. Na przykład, 64 proc. badanych chce, aby pracodawca dofinansowywał im internet, krzesła, biurka lub inny sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w domowym zaciszu. Z kolei 36 proc. w związku z pracą zdalną oczekuje większych zarobków.

Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa