Praca zdalna podczas kwarantanny tylko za zgodą?

Kwarantanna to ciężki okres zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Czy ten ostatni może wymagać pracy zdalnej od pracownika podczas kwarantanny?

Publikacja: 18.11.2020 12:39

Praca zdalna podczas kwarantanny tylko za zgodą?

Foto: Od kwarantanny do pracy zdalnej, ale tylko za zgodą pracownika. Źródło: Adobe Stock

Pytanie:

Czy pracodawca może wymagać ode mnie pracy zdalnej podczas kwarantanny?

Odpowiedź:

Pracodawca nie może, bez zgody pracownika, wymagać świadczenia przez niego pracy zdalnej w czasie kwarantanny.

Wskazane zagadnienie przez długi czas nie było w żaden sposób uregulowane przez ustawodawcę. Sytuacja ta zmieniła się wraz z uchwaleniem przez Sejm kolejnej nowelizacji do ustawy o COVID-19.  Zgodnie z art. 4h ust. 1 znowelizowanej ustawy o COVID-19, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie.

CZYTAJ TEŻ: Samoizolacja pracownika i praca zdalna podczas kwarantanny

Wskazana nowelizacja potwierdziła zatem, że dotychczasowa praktyka polegająca na wykonywaniu pracy zdalnej w trakcie kwarantanny jest zgodna z prawem. Potwierdziła także, że do świadczenia pracy zdalnej konieczna jest zgoda pracodawcy albo zatrudniającego. Nie rozstrzygnęła ona jednak, czy do świadczenia pracy zdalnej przez pracownika konieczna jest jego zgoda.

CZYTAJ TEŻ: Jak szybko trzeba poinformować pracodawcę o zakażeniu?

W zacytowanym przepisie ustawodawca użył jednak zwrotu „mogą” co sugeruje, że pracownicy jedynie mogą, a nie muszą, za zgodą pracodawcy lub zatrudniającego świadczyć pracę zdalną. Z tego względu, należy uznać, że pracodawca nie może zmusić pracownika do pracy zdalnej podczas kwarantanny.

Tomasz Długozima, radca prawny, Kancelaria Gajewski Trawczyńska i Wspólnicy z Olsztyna. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita

Pytanie:

Czy pracodawca może wymagać ode mnie pracy zdalnej podczas kwarantanny?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Abonament dla firm z branży e-commerce. Wznieś swój biznes na wyższy poziom
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Materiał Promocyjny
Jakich benefitów pracownicy pragną najbardziej?
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY