Pytanie:

Czy pracodawca ma obowiązek odkażania samochodów służbowych, po każdym z korzystających z nich pracowników?

Odpowiedź:

Nie ma przepisu, który nakazywałby wprost odkażanie samochodów służbowych po każdym z korzystających pracowników. Niemniej, zgodnie z art. 94 pkt. 4 oraz art. 207 § 2 KP pracodawca jest obowiązany:

  • chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki, w szczególności organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
  • zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na prywatną komórkę lub wysłać maila na prywatny adres?

Co istotne, realizacja przytoczonych obowiązków powinna być dostosowana do zagrożenia epidemicznego wywołanego pandemią COVID-19. Z tych względów, pracodawca jest zobowiązany do podjęcia działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia. Dezynfekcja pojazdu po każdym z pracowników niewątpliwie znacząco ogranicza wskazane ryzyko, a zatem jej wykonywanie podniesienie poziom bezpieczeństwa korzystających z tego auta pracowników.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może sprawdzić warunki pracy zdalnej?

Warto przy tym rozważyć wprowadzenie zasady, zgodnie z którą auto miałoby zostać zdezynfekowane przez pracownika bezpośrednio po zakończeniu jego eksploatacji. Korzystanie z pojazdu można bowiem porównać do używania innych przedmiotów przeznaczonych do wspólnego użytku przez wielu pracowników, np. urządzeń przeznaczonych do przygotowywania i spożywania posiłków.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Tomasz Długozima, radca prawny, Kancelaria Gajewski Trawczyńska i Wspólnicy z Olsztyna. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita.