Czy pracodawca może sprawdzić warunki pracy zdalnej?

W gestii pracodawcy leży podejmowanie działań, które powinny zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Także tych realizowanych w warunkach pracy zdalnej.

Publikacja: 19.11.2020 12:58

Czy pracodawca może sprawdzić warunki pracy zdalnej?

Foto: Zarówno pracodawca, jak i pracownik są niejako współodpowiedzialni za bezpieczne środowisko pracy, także zdalnej. Źródło: Adobe Stock

Kiedy pracownik pracuje stacjonarnie w biurze, ocena stanowiska pracy nie jest trudna, ale taki nadzór obecnie, kiedy praca zdalna stała się codziennością, to już wyzwanie.

CZYTAJ TEŻ: Samoizolacja pracownika i praca zdalna podczas kwarantanny

Eksperci twierdzą, że rolą pracodawcy jest, aby zapewnić pracownikowi miejsce do pracy o określonych parametrach (np. biurko czy stół o prawidłowych wymiarach), wystarczająco oświetlone miejsce pracy, czy krzesło, które pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy i nie naraża pracownika na wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej dla kręgosłupa postawie.

Kontrola pracy zdalnej a regulamin

– Postępowanie zgodnie z założeniami regulaminu upoważnia pracodawcę do przeprowadzenia kontroli w miejscu pracy pracownika w określonych w regulaminie warunkach. Jeśli jednak nie ma w regulaminie pracy takiego zapisu, pracodawca może przeprowadzić kontrolę w mieszkaniu, tylko po uprzedniej zgodzie pracownika – mówi Łukasz Wawrzyniak, W&W Consulting.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna podczas kwarantanny tylko za zgodą?

W przypadku, gdy ustalenia pomiędzy pracownikiem i pracodawcą dopuszczą wizytę pracownika służby BHP w mieszkaniu, wizyta taka powinna być odpowiednio zaplanowana, a sam pracownik musi wiedzieć kto i w jakim celu zjawi się u niego w domu.

CZYTAJ TEŻ: Czy można nakazać noszenia przyłbicy w pracy?

– Z uwagi na trwającą pandemię, kontrola powinna przebiegać w ściśle określonych warunkach i przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Pracownik służby BHP po wcześniej umówionej wizycie może skontrolować jedynie wskazane przez pracownika miejsce, w którym ten wykonuje swoje codzienne obowiązki. Raport z takiej wizyty trafia do pracodawcy z odpowiednim komentarzem – wyjaśnia Wawrzyniak.

Bezpieczne środowisko pracy

Jak podkreśla, zarówno pracodawca jak i pracownik są niejako współodpowiedzialni za bezpieczne środowisko pracy. Tak więc kontrola, o której mowa nie jest stricte wynikiem wymogów przepisów prawa a świadomością obu stron w kształtowanie bezpiecznego środowiska pracy.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna a zakażenie. Czy informować pracodawcę?

– Jeśli jednak pracodawca nie posiada w regulaminie pracy zapisu o możliwości przeprowadzenia fizycznej kontroli w mieszkaniu pracownika lub pracownik nie wyraża na nią zgody, pracodawca może przeprowadzić kontrolę w formie zdalnej. W takiej sytuacji pracodawca może skorzystać z ankiety elektronicznej, którą wypełnia sam pracownik – tłumaczy ekspert W&W Consulting.

Kadry & Płace
Będą nowe obowiązki dla pracodawców. Chodzi o płodność podwładnych
Kadry & Płace
Czterodniowy tydzień pracy jako benefit dla pracowników
Kadry & Płace
Zapadł precedensowy i korzystny dla firm wyrok ws. rekrutacji pracowników
Kadry & Płace
Wiadomo już, ile wyniesie odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.
Kadry & Płace
Pracownik często się spóźnia po kilka minut? Sąd: można go zwolnić