Praca zdalna a zakażenie. Czy informować pracodawcę?

Praca zdalna, a zakażenie. Czy informować pracodawcę?
Praca zdalna, a zakażenie. Czy pracownik musi informować pracodawcę? Źródło: Adobe Stock

Wielu pracowników pracuje teraz zdalnie, co nie znaczy, że nie mogą zachorować. Co jeśli zainfekujemy się koronawirusem w okresie kiedy pracujemy zdalnie. Czy trzeba powiadomić pracodawcę?

Pytanie:

Czy pracownik pracujący zdalnie musi informować pracodawcę o zakażeniu Covid-19, czy wystarczy informacja o zwolnieniu lekarskim?

Odpowiedź:

Z norm Kodeksu pracy wynika, że pracownik ma obowiązek informowania pracodawcy o swoim zakażeniu. Pracownik bowiem jest obowiązany przestrzegać BHP (art. 100 § 2 pkt 3), a także dbać o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4). Stosownie do art. 209 (2) Kodeksu pracy, jeżeli wystąpi sytuacja zagrożenia życia i zdrowia pracowników, pracodawca zobowiązany jest poinformować o tym pracowników, a także zapewnić pracownikom odpowiednią ochronę.

Pytanie zawężone jest do sytuacji, w której pracownik wykonuje pracę zdalną. W takim przypadku należy mieć na względzie, że od zakażenia wirusem do jego wykrycia może upłynąć znaczny czas, nawet do kilku tygodni. Nie jest więc wykluczone, że mimo wykonywania pracy zdalnej w czasie wykrycia zakażenia Covid-19, okoliczność ta mogłaby wpłynąć na organizację pracy po stronie pracodawcy (np. skierowanie do pracy zdalnej lub objęcie kwarantanną osób, które miały kontakt z zakażonym przed stwierdzeniem zakażenia Covid-19). W aktualnym stanie epidemii należy możliwie szeroko odczytywać obowiązki pracowników związane z informowaniem o zakażeniu Covid-19, mając na uwadze ich cel, jakim jest przeciwdziałanie skutkom epidemii.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna, a awaria internetu. Kto zapewnia internet?

Anna Dąbrowska, radca prawny z Kancelarii M.Mazurek i Partnerzy Radcowie Prawni sp.p. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus. Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym?

Na jakiej podstawie aktualnie rodzic może korzystać ze zwolnienia z pracy celem opieki nad ...

Tarcza branżowa – które firmy nie zapłacą składek ZUS?

Jedną z form pomocy dla firm przewidzianej w tarczy branżowej jest zwolnienie ze składki ...

Koronawirus. Wsparcie biznesu powinno być szybkie i szerokie

Skutki koronawirusa dla przedsiębiorców będą dotkliwe. Niezbędne jest więc szybkie i szerokie wsparcie. Apelują ...

Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

Nauczyciele, graficy, inżynierowie, menedżerowie, a nawet handlowcy i zatrudnieni w gastronomii, turystyce, czy hotelarstwie ...

Koronawirus. Jaki będzie przemysł po pandemii

Zamrożenie przemysłu i czekanie na zakończenie walki z epidemią nie jest dobrą drogą na ...

Niższy VAT tylko przy trwałej zabudowie meblowej

Tylko zabudowa meblowa trwale związana z budynkiem lub lokalem będzie mogła zostać objęta niższą ...