Niezależnie od kraju sektor MŚP ma się kiepsko. Co drugi właściciel biznesu, który wziął udział w badaniu McKinsey, nie jest pewny czy przetrwa najbliższe 12 miesięcy. Nic w tym dziwnego skoro aż 7 na 10 firm odnotowało spadek obrotów. Ta ponura prognoza nie dotyczy jednak wszystkich np. branża IT ma się świetnie.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

Niezależenie od kondycji branży IT raport przedstawia ponury obraz europejskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP.) Okazuje się, że – pomimo iż co piąta firma, biorąca udział w ankiecie, otrzymała pewnego rodzaju rządowe wsparcie, wynikające ze specjalnych tarcz antykryzysowych – to i tak połowa ankietowanych uważa, że ich biznesy mogą wkrótce upaść.

CZYTAJ TEŻ: Co z urlopem przy czasowym zamknięciu zakładu?

– Jak wynika z ostatnich badań Instytutu Gartnera, tym co przeważy o sukcesie przedsiębiorstw w czasie kryzysu, będzie otwartość na cyfrowe innowacje. Być może dlatego, tak dobrze w tym ciężkim czasie radzą sobie firmy z sektora IT, które w swoim DNA, mają wpisany głód zmian – uważa Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies.

CZYTAJ TEŻ: Firmy liczą na odbicie w 2021 r.

Prawda jest jednak taka, że obawy, jakie przejawiają europejscy biznesmeni nie biorą się znikąd. Spadek dochodów w czasie trwania pandemii uderzył w większość firm. A to z kolei wpływa na ich ocenę sytuacji i plany na przyszłość. Jeden na pięciu przedsiębiorców obawia się, że nie będzie w stanie spłacić posiadanych zobowiązań i będzie zmuszony do redukcji zatrudnienia, natomiast co trzeci bierze pod uwagę, że jego projekty rozwojowe mogą zostać anulowane.