Coraz więcej wypadków w pracy. Na home office było bezpieczniej

Liczba wypadków w pracy niebezpiecznie rośnie. W 2021 r. doszło aż do prawie 69 tys. incydentów tego typu. Oznacza to, że było ich o niemal 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

Publikacja: 13.04.2022 11:42

Liczba wypadków w pracy wzrosła w 2021 roku względem roku 2020.

Liczba wypadków w pracy wzrosła w 2021 roku względem roku 2020.

Foto: Adobe Stock

W pandemii niemal połowa pracowników odczuwała zwiększony stres w pracy. Jednak liczba wypadków w 2020 r. znacząco spadła (aż o jedną piątą). Wciąż jednak sytuacja pod tym względem jest lepsza niż w 2019 r., gdy było ponad 83 tys. wypadków w pracy – wynika z danych GUS.

Eksperci Personnel Service wskazują, że w 2021 r. zdrowiem ryzykowali najbardziej górnicy, zatrudnieni przy gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz pracownicy ochrony zdrowia. Najgorzej jest na Podlasiu, a najbezpieczniej na Mazowszu.

Czytaj więcej

Niełatwa praca zdalna, czyli pracownicy na home office pozostawieni sami sobie

- Na początku pandemii mówiono, że jednym z zagrożeń wprowadzania na szybko home office jest to, że nie ma jasnych zasad związanych z BHP w trakcie pracy w domu. Okazuje się jednak, że bezpieczeństwo takiej pracy jest większe. Wypadkowość w 2020 r. była dużo niższa niż rok wcześniej i mniejsza niż w minionym roku, kiedy zaczynaliśmy wracać do biurowej normalności - zauważa Krzysztof Inglot z Personnel Service.

Ekspert podkreśla, że - w związku z tym, iż cały czas mamy do czynienia z pandemią - utrzymuje się wysoki odsetek wypadków przy pracy w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

Badania pokazują, że ponad 60 proc. z wszystkich wypadków przy pracy jest spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem pracownika.

Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa