Eksperci nie mają wątpliwości, że coraz więcej podmiotów będzie inwestować w takie rozwiązanie. Analitycy IDC przewidują, że w 2022 r. wydatki na infrastrukturę chmurową wzrosną o 21,7 proc. i wyniosą 90 mld dol. W górę pójdą także nakłady na infrastrukturę tzw. współdzielonej chmury – rok do roku o ponad jedną czwartą (do poziomu  64,5 mld dol.). Na infrastrukturę chmurową firmy wydać mają w br. zaś 25,4 mld. A to oznacza wzrost o 13 proc. – podaje IDC.

Prognozy wpisują się w stałą tendencję wzrostu wydatków na usługi w chmurowe. Firmy na całym świecie tylko w IV kwartale ub. r. przeznaczyły 21,1 mld dol. na takie usługi (w całym 2021 r. wydatki na chmurę były o 8,8 proc. wyższe niż w 2020 r.). Przyszły rok ma być jeszcze lepszy. Gartner szacuje, że globalne nakłady na rozwiązania „cloud” skoczą z 332 do 400 mld dol.

Czytaj więcej

Polska stanie się hubem IT? Potrzebne ułatwienia dla specjalistów ze Wschodu

Tomasz Dwornicki, prezes firmy Hostersi, firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań IT, podkreśla, że za zwiększenie zainteresowania cloud computingiem odpowiada pandemia. – Przekonała ona menadżerów do migracji środowisk IT do chmury. Umieszczenie aplikacji i procesów w chmurze staje się standardową praktyką i wymusza na przedsiębiorstwach większe wydatki na moc obliczeniową – tłumaczy.

Badania Hornetsecurity pokazują, że – według połowy respondentów – za pięć lat firmy będą „głównie w chmurze”. Jedynie 28 proc. zapytanych przedsiębiorstw deklaruje gotowość pozostania przy serwerach i sporadyczne korzystanie z chmury obliczeniowej.