Brexit - pełne kontrole graniczne z Wielką Brytanią przesunięte

Brytyjski rząd ogłosił nowy, pragmatyczny kalendarz wprowadzania pełnych kontroli importowanych produktów rolnych oraz rolno-spożywczych z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii.

Publikacja: 22.09.2021 11:49

Brytyjczycy są zmuszeni importować na Wyspy żywność, gdyż ich kraj nie jest pod tym względem wystarc

Brytyjczycy są zmuszeni importować na Wyspy żywność, gdyż ich kraj nie jest pod tym względem wystarczalny.

Foto: Adobe Stock

1 października 2021 r. miał być datą, kiedy to na brytyjskiej granicy miała zacząć obowiązywać pełna kontrola graniczna dla żywności eksportowanej na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Rząd brytyjski zmienił jednak zdanie, uzasadniając to warunkami i skutkami epidemii SARS-Cov-2. Zmiany dotyczą wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na wielkość, formę organizacyjno-prawną oraz kraj pochodzenia z Unii Europejskiej.

Wprowadzone zmiany są następujące:

·       Wymóg pre-notyfikacji, czyli wcześniejszego zgłaszania ładunków z produktami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego przez brytyjskich importerów za pośrednictwem systemu IPAFFS przesunięto z 1 października 2021 r. na 1 stycznia 2022 r.;

·       Wymóg dostarczenia świadectwa zdrowia przez eksportera (Export Health Certificate) wydawanego przez odpowiednie jednostki w kraju eksportera przesunięty z 1 października 2021 r. do 1 lipca 2022 r.;

·       Świadectwa sanitarne i fitosanitarne oraz pełne kontrole w brytyjskich punktach weterynaryjnej kontroli granicznej – pierwotnie miały obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., a wejdą w życie od 1 lipca 2022 r.;

·       Wymóg deklaracji bezpieczeństwa dla importu (Safety and Security Declaration) –

pierwotnie miał obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., a wejdzie w życie od 1 lipca 2022 r.;

Bez zmian pozostał termin na wprowadzenie pełnych deklaracji i kontroli celnych, czyli wymóg ten będzie obowiązywał od 1 stycznia 2022 r.

Brexit a pandemia

W ocenie brytyjskiego rządu pandemia postawiła przedsiębiorstwa przed dużym wyzwaniem. Zwłaszcza po tym jak zaburzyła w całej Europie łańcuchy dostaw i bardzo podwyższyła koszty globalnego transportu. Szczególnie mocno odczuł to sektor rolno-spożywczy nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w Unii Europejskiej. Brytyjscy przedsiębiorcy zaapelowali do rządu, aby przesunął terminy wejścia pełnej kontroli granicznej. Jak wyjaśnił David Frost, minister stanu w Radzie Ministrów (brytyjskiego rządu), zmiana daje „pragmatyczny” terminarz i jest reakcją rządu na te prośby.

Czytaj więcej

Biura KOWR wesprą za granicą polskie firmy rolno-spożywcze. Rusza ich pilotaż

– Chcemy, aby przedsiębiorstwa skupiły się na wychodzeniu z pandemii, a nie musiały radzić sobie z nowymi wymogami na granicy, dlatego ustaliliśmy nowy, pragmatyczny harmonogram wprowadzenia pełnych kontroli granicznych. Przedsiębiorstwa będą miały więcej czasu na przygotowanie się do tych kontroli, które to będą wprowadzane stopniowo w 2022 r. – powiedział David Frost. Jednocześnie zapewnił, że brytyjski rząd realizuje działania w zakresie dostarczenia nowych systemów oraz odpowiedniej infrastruktury niezbędnych do prowadzenia kontroli granicznej.

Moja Firma
Glov – polska marka, która zawojowała świat
Eksport
Polska-Czechy – jakimi towarami handlujemy?
Nowe Rynki
Kirgistan – co o nim wiadomo i czy warto tam inwestować?
Chiny
Eksport produktów mleczarskich do Chin – nowe wyzwania
Nowe Rynki
Południowokoreański rynek e-commerce – jak działa?