Startują granty na eurogranty dla małych i średnich przedsiębiorstw

Źródło: AdobeStock

Dziś PARP ogłosi konkurs na dotacje na pokrycie wydatków związanych z przygotowaniem projektów MŚP realizowanych w programach bezpośrednio zarządzanych przez Brukselę.

To kolejne pieniądze z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój dla małych i średnich przedsiębiorstw. Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). A jego celem sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z programów Komisji Europejskiej. W szczególności chodzi o programy takie jak: Horyzont 2020, COSME, Kreatywna Europa czy LIFE.

– To nowy i zarazem bardzo ciekawy konkurs, który pojawił się w harmonogramie naborów w Programie Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Potrwa przez cały kolejny rok (przyp. red. – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie przyjmować wnioski od 21 stycznia 2020 r. do 12 stycznia 2021) r.). PARP ma ogłosić konkurs dziś (przyp. red. – 19 grudnia 2019 r.), więc lada moment poznamy szczegóły zasad przyznawania dotacji w tym obszarze – mówi Barbara Brzezińska, menedżer ds. innowacji i B+R, dotacji i ulg w firmie doradczej PwC.

Zachęta do alternatywy

I jak podkreśla, pieniądze z tego źródła mają zachęcić firmy z sektora MŚP do aktywnego korzystania z grantów przydzielanych bezpośrednio przez Komisję Europejską np. z programu Horyzont 2020.

– Jak wiemy perspektywa funduszy europejskich na lata 2014-2020 się kończy. Następnie czeka nas ok. 1–1,5 roku przerwy w dostępie do tych środków. Zatem konkurs ten jest ewidentnie zachętą do korzystania z alternatywnych źródeł wsparcia w okresie kiedy Polska będzie czekała na kolejną pulę funduszy unijnych na lata 2021–2027 (pierwsze konkursy mogą pojawić się dopiero pod koniec 2021 r). – ocenia ekspertka PwC.

Na co pieniądze?

Maksymalne dofinansowanie to 280 060 zł. Co ciekawe, wkład własny firmy nie jest wymagany i wynosi 0 proc.

– Dotacje przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na wsparcie doradcze i eksperckie właśnie w przygotowaniu dokumentacji do konkursów europejskich. Po pierwsze, dokumentacja do Komisji Europejskiej składana jest w języku angielskim. A po drugie sama procedura składania wniosku może stanowić pewną barierę dla małych i średnich firm. Zatem dobrym rozwiązaniem może okazać się zaangażowanie specjalistów w tej dziedzinie, którzy dzięki dotychczasowym doświadczeniom będą mogli wesprzeć przedsiębiorców w przygotowaniu dokumentacji i później w realizacji projektu dofinansowanego np. z Horyzontu 2020 lub Horyzontu Europa, który będzie następcą Horyzontu 2020 – tłumaczy Barbara Brzezińska.

Współpraca z doradcami może być dofinansowana po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy z PARP. Budżet konkursu „Granty na Eurogranty” to 5 mln zł. Przedsiębiorcy pieniądze mogą przeznaczyć na projekty realizowane w Polsce, jak i za granicą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włochy kuszą polskich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy są coraz mocniej obecni na włoskim rynku. Rośnie nie tylko eksport polskich ...

80 mln zł na innowacje dla MŚP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi w tym roku cztery konkursy „Bony na innowacje ...

Stomatolog bardzo pożądany

Najpowszechniejszym dodatkiem do pensji jest dodatkowy pakiet opieki medycznej. Odsetek osób otrzymujących benefity różni ...

Firmy coraz chętniej używają chatbotów

Według prognoz, do 2020 r. chatboty będzie wykorzystywało już ponad 50 proc. średnich i ...

Sprzedaż żywności do Chin – krok po kroku. Część 2.

Chińskie prawo w zakresie procedury rejestracji żywności nadało szczególny status etykiecie znajdującej się na ...

Startup UVera z prestiżową europejską nagrodą

Startup UVera opracował substancję chroniącą przed całym spektrum promieniowania słonecznego. Rozwiązanie jest ekologiczne, bezpieczne ...