Startują granty na eurogranty dla małych i średnich przedsiębiorstw

Źródło: AdobeStock

Dziś PARP ogłosi konkurs na dotacje na pokrycie wydatków związanych z przygotowaniem projektów MŚP realizowanych w programach bezpośrednio zarządzanych przez Brukselę.

To kolejne pieniądze z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój dla małych i średnich przedsiębiorstw. Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). A jego celem sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z programów Komisji Europejskiej. W szczególności chodzi o programy takie jak: Horyzont 2020, COSME, Kreatywna Europa czy LIFE.

– To nowy i zarazem bardzo ciekawy konkurs, który pojawił się w harmonogramie naborów w Programie Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Potrwa przez cały kolejny rok (przyp. red. – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie przyjmować wnioski od 21 stycznia 2020 r. do 12 stycznia 2021) r.). PARP ma ogłosić konkurs dziś (przyp. red. – 19 grudnia 2019 r.), więc lada moment poznamy szczegóły zasad przyznawania dotacji w tym obszarze – mówi Barbara Brzezińska, menedżer ds. innowacji i B+R, dotacji i ulg w firmie doradczej PwC.

Zachęta do alternatywy

I jak podkreśla, pieniądze z tego źródła mają zachęcić firmy z sektora MŚP do aktywnego korzystania z grantów przydzielanych bezpośrednio przez Komisję Europejską np. z programu Horyzont 2020.

– Jak wiemy perspektywa funduszy europejskich na lata 2014-2020 się kończy. Następnie czeka nas ok. 1–1,5 roku przerwy w dostępie do tych środków. Zatem konkurs ten jest ewidentnie zachętą do korzystania z alternatywnych źródeł wsparcia w okresie kiedy Polska będzie czekała na kolejną pulę funduszy unijnych na lata 2021–2027 (pierwsze konkursy mogą pojawić się dopiero pod koniec 2021 r). – ocenia ekspertka PwC.

Na co pieniądze?

Maksymalne dofinansowanie to 280 060 zł. Co ciekawe, wkład własny firmy nie jest wymagany i wynosi 0 proc.

– Dotacje przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na wsparcie doradcze i eksperckie właśnie w przygotowaniu dokumentacji do konkursów europejskich. Po pierwsze, dokumentacja do Komisji Europejskiej składana jest w języku angielskim. A po drugie sama procedura składania wniosku może stanowić pewną barierę dla małych i średnich firm. Zatem dobrym rozwiązaniem może okazać się zaangażowanie specjalistów w tej dziedzinie, którzy dzięki dotychczasowym doświadczeniom będą mogli wesprzeć przedsiębiorców w przygotowaniu dokumentacji i później w realizacji projektu dofinansowanego np. z Horyzontu 2020 lub Horyzontu Europa, który będzie następcą Horyzontu 2020 – tłumaczy Barbara Brzezińska.

Współpraca z doradcami może być dofinansowana po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy z PARP. Budżet konkursu „Granty na Eurogranty” to 5 mln zł. Przedsiębiorcy pieniądze mogą przeznaczyć na projekty realizowane w Polsce, jak i za granicą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Haker atak w sieci cyberbezpieczeństwo

Co trzecia mała firma boi się cyberprzestępców

Ponad połowa przedsiębiorstw doświadczyła w ostatnim roku naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego. Często skutkowało to utratą ...

Przelewy w euro (SEPA) z kont firmowych bez opłat w Banku Millennium

Duże przedsiębiorstwa i mniejsze firmy mogą teraz obniżyć koszty swoich rozliczeń w euro. Bank ...

Koronawirus. Firma ratująca się kredytem, dostanie dopłatę

Przedsiębiorcy, którzy w związku z trudną sytuacją wywołaną koronawirusem zdecydują się zaciągnąć kredyt, będą ...

Tarcza finansowa dla MŚP – gdzie składać wnioski

Za tzw. tarczę finansową dla małych i średnich firm odpowiada Polski Fundusz Rozwoju (PFR), ...

Inteligentny kosz na śmieci trafi na polski rynek

Smart Be – inteligentny kosz z czeskiego Vyškova nie tylko zbiera śmieci, gasi ogień ...