Jak podkreśla resort finansów kalkulator wynagrodzeń szacuje wysokość pensji netto miesięcznie. Kalkulator uwzględnia planowane zmiany w PIT, zawarte w Polskim Ładzie.

Zgodnie z założeniami, od przyszłego roku m.in.:

  • zostanie podniesiona kwota wolna od podatku do 30 tys. zł,
  • do 120 tys. zł ma wzrosnąć próg, po przekroczeniu którego trzeba będzie płacić 32 proc. podatku (dziś 32 proc. podatku płaci się po przekroczeniu dochodów w wysokości 85 528 zł),
  • wprowadzona zostanie tzw. ulga dla klasy średniej (osób, których roczne wynagrodzenie brutto znajduje się w przedziale od 68,6 tys. zł do 133,6 tys. zł);
  • nie będzie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku (tu uwaga – to rozwiązanie jeszcze nie jest przesądzone i niewykluczone, że z tej opcji rząd się jeszcze wycofa).

Kalkulator wynagrodzeń – jak skorzystać?

Aby ustalić wysokość pensji netto należy wpisać miesięczne wynagrodzenie brutto. A zatem pensja wynikająca z umowy o pracę, przed odliczeniem składek na ubezpieczenia społeczne (składek ZUS) i podatków.

Dodatkowo kalkulator wynagrodzeń pozwala uwzględnić:

  • pracę poza miejscem zamieszkania – wówczas bowiem pracownikowi przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości – 300 zł miesięcznie (zamiast 250 zł miesięcznie),
  • wpłaty do PPK – wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający podwyższają podstawę opodatkowania. Wpłaty do PPK finansowane przez pracownika są odliczane z jego wynagrodzenia netto.
CZYTAJ TEŻ: Polski Ład – ile stracą przedsiębiorcy? Policzyliśmy

Przy wpisaniu wynagrodzenia brutto na poziomie 6000 zł, bez uwzględnienia podwyższonych kosztów i wpłat na PPK – kwota netto wyniesie 4327,43 zł, co oznacza, że zmiany w podatkach nie wpłyną na wysokość wynagrodzenia netto. Na zmianach w podatkach zyskamy, gdy wynagrodzenie wpisane w kalkulator to 12000 zł. Wówczas kwota netto będzie wynosić 8130,62 zł, co oznacza 46,72 zł więcej miesięcznie (tu również przyjęliśmy, że nie dojeżdżamy do innej miejscowości do pracy i nie jesteśmy w PPK).

CZYTAJ TEŻ: Polski Ład a IPO – droga na giełdę będzie premiowana

Kalulator wynagrodeń znajdziesz tu