Tak wynika z badania „Powrót firm do biura a pandemia” zrealizowanego przez Dailyfruits. Mimo to wciąż co piąty pracownik w naszym kraju nie planuje przyjmować szczepionki na Covid-19, zaś kolejne 16 proc. osób nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

Szczepienia – którzy pracownicy się szczepią

Zdecydowana większość badanych nie ma jednak obiekcji co do przyjęcia dawek leku. W sumie prawie 2/3 pracowników chce się zaszczepić lub jest już po szczepieniu. A co ciekawe, zdecydowanie chętniej szczepią się osoby obecnie pracujące zdalnie – w tej grupie 79 proc. już jest zaszczepionych lub planuje szczepienie. Wśród osób wykonujących pracę w trybie hybrydowym 7 na 10 osób już się zaszczepiło lub planuje szczepienie (16 proc. jest przeciwnych szczepieniu, a 12 proc. nie ma zdania w tej sprawie). Zupełnie inaczej wygląda to w grupie pracowników, którzy od dawna wykonują pracę stacjonarnie, w biurze. Wśród nich zaledwie 51 proc. jest zaszczepionych lub będzie zaszczepionych w najbliższym czasie (26 proc. nie planuje udziału w programie szczepień, a 23 proc. nie podjęła jeszcze decyzji).

CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna – najbardziej stracą firmy na liniowym PIT

Jacek Kwiecień, prezes  Dailyfruits, zauważa, że u osób pracujących stacjonarnie wyraźnie mniejsze zainteresowanie szczepionkami może wynikać z tego, iż w większym stopniu oswoiły się one z lękiem przed koronawirusem. Jeśli przebywając na co dzień w gronie innych osób czy podróżując regularnie komunikacją miejską nie zachorowali, to nie obawiają się zarażenia.