Z najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie koncernu Ricoh wynika, iż ledwie 36 proc. europejskich przedsiębiorstw zainwestowało w technologie wspierające pracę zdalną. Co ciekawe, dzieje się tak pomimo dużej świadomości korzyści płynących z wdrożenia np. rozwiązań pozwalających na cyfryzację i automatyzację wielu zadań. Ich pozytywny wpływ na wzrost efektywności widzi aż 53 proc. ankietowanych pracodawców.

Interesujący w raporcie jest również pewien rozdźwięk w kontekście oceny takiej pracy między pracodawcami a pracownikami. Aż 69 proc. tych pierwszych jest przekonana, że ich podwładni na kluczowe obowiązki poświęcają 180 minut każdego dnia pracy. Inaczej wyglądają deklaracje pracowników, którzy wskazują, że to tylko 73 minuty. Lwią część pozostałego czasu pracy pochłaniają mniej istotne obowiązki i spotkania.

Czytaj więcej

Praca zdalna - tylko 35 proc. pracodawców ufa pracownikom na pracy zdalnej

Brak inwestycji w konieczne rozwiązania technologiczne wpływa negatywnie na efektywność pracy i zaangażowanie. Tym bardziej, że jedynie 27 proc. przedstawicieli kadry zarządzającej wierzy w to, że ich firma w ciągu najbliższych 12 miesięcy powróci do w pełni stacjonarnego modelu.

- Firmy nie mogą pozostawać ślepe na nowe oczekiwania pracowników i trendy. Praca hybrydowa jest faktem i wymaga odpowiednich narzędzi. Nowe rozwiązania technologiczne to konieczne elementy do budowania efektywnego i przyjaznego środowiska pracy - komentuje David Mills, prezes Ricoh Europe.