Praca dla Ukraińców. Polskie firmy mogą pomóc zaatakowanemu sąsiadowi

Po sfałszowanych wyborach na Białorusi Polska udzieliła pomocy ok. 20 tys. obywatelom Białorusi. O takie samo wsparcie zwrócą się teraz do Polski Ukraińcy cierpiący przez rosyjską agresję na ich kraj.

Publikacja: 24.02.2022 10:39

Emigracja z Ukrainy do Polski znów się nasili, choć nie zatrzymała jej nawet pandemia.

Emigracja z Ukrainy do Polski znów się nasili, choć nie zatrzymała jej nawet pandemia.

Foto: art_mike

Część Białorusinów otrzymała wizy humanitarne, niektórzy wystąpili o ochronę międzynarodową, a kolejni wjechali do naszego kraju na podstawie programu Poland Business Harbour. Teraz o podobne wsparcie zwrócą się obywatele zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Tomasz Hanczarek, prezes firmy Personnel Service, spodziewa się, że przy eskalującym konflikcie w każdej chwili Ukraińcy mogą ruszyć za granicę. - Nasz kraj będzie dla nich pierwszym wyborem, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednią strategię, która pozwoli nam bezpiecznie przyjąć szukających schronienia. Potrzebujących może być od 1 do nawet 3 mln - wskazuje.

Jego zdaniem należy zadbać o to, żeby przyjeżdżający do nas Ukraińcy i ich rodziny mieli możliwość sprawnego włączenia się do naszego społeczeństwa i znalezienia tutaj pracy. - Zwłaszcza, że nasza gospodarka tego potrzebuje. Realnie nasz rynek pracy jest w stanie w ciągu sześciu miesięcy wchłonąć ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie. Stąd w sumie 700 tys. osób jest w stanie znaleźć u nas nie tylko schronienie, ale też pracę – podkreśla.

Czytaj więcej

Tarcza zatrzymała pracowników z Ukrainy, ale co dalej?

Hanczarek apeluje przy tym, aby dla osób, które wystąpią o wizę humanitarną czy ochronę międzynarodową, uruchomić szybką ścieżkę załatwienia wszystkich formalności umożliwiających podjęcie zatrudnienia w naszym kraju. - To pozwoli na szybszą adaptację. Tutaj mam też apel do pracodawców, aby zatrudniając uchodźcę zaoferować mu możliwość wypłacenia zaliczki wynagrodzenia po pierwszym przepracowanym tygodniu. Dzięki temu osoby, które do nas przyjadą zabezpieczą swój byt już od samego początku – zaznacza Hanczarek.

Ze zjawiskiem nasilonej migracji z Ukrainy do Polski mamy do czynienia od 2014 r., kiedy doszło do konfliktu w Donbasie. Od tego czasu z roku na roku notowany jest kolejny rekord zatrudnienia Ukraińców w Polsce. Tego trendu nie powstrzymała nawet pandemia. W 2021 r. w urzędach pracy wpisano do ewidencji 1,63 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcowi.

Kadry & Płace
Ukraińcy – czy Polacy nie chcą już pracowników z Ukrainy?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kadry & Płace
Pracownicy spoza UE ciągną głównie do Polski. Czas na Białorusinów
Kadry & Płace
Zapadł precedensowy i korzystny dla firm wyrok ws. rekrutacji pracowników
Kadry & Płace
Wiadomo już, ile wyniesie odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kadry & Płace
Pracownik często się spóźnia po kilka minut? Sąd: można go zwolnić