Trybunał w Strasburgu wydał wyrok ws. GPS w służbowych autach

Geolokalizator w firmowym samochodzie stanowi ingerencję w prawo do poszanowania prywatności pracownika, ale jest to ingerencja legalna - uznał Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Publikacja: 29.12.2022 11:05

Trybunał w Strasburgu wydał wyrok ws. GPS w służbowych autach

Foto: Adobe Stock

Kanwą orzeczenie było zwolnienie z pracy przedstawiciela medycznego na podstawie danych pozyskanych z geolokalizatora zamieszczonego w służbowym samochodzie, udostępnionym mu również do użytku prywatnego. Korzystając z auta do własnych celów pracownik miał obowiązek ewidencjonować rodzaj podróży i rozliczać jej koszty.

Jak się okazało, pracownik manipulował GPS (m.in. usuwał zapisy z jazd w weekendy), zakłamywał dane dotyczące czasu pracy i podróży służbowych. Gdy został zwolniony z pracy, zarzucił, że monitoring przez GPS stanowił naruszenie jego prawa do poszanowania życia prywatnego, chronionego w art. 8 Konwencji o prawach człowieka.

Sądy krajowe nie przyznały mu racji. Firma spełniła warunek, że dane z geolokalizatora wolno pozyskiwać i wykorzystywać legalnie jedynie w zakresie, w jakim dotyczą przemieszczania się auta i monitorowania aktywności zawodowej pracownika. Monitoring nie miał zatem na celu objęcia swym zakresem życia prywatnego przedstawiciela medycznego.

Zarzutu naruszenia art. 8. Konwencji nie podzielił też w niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka. Przyznał co prawda, że geolokalizator w firmowym samochodzie stanowi ingerencję w prawo do poszanowania prywatności pracownika. Ale jest to ingerencja legalna, proporcjonalna i uzasadniona, co oznacza, że nie narusza ona praw podstawowych przewidzianych w Konwencji.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 13 grudnia 2022 r., wydanym w sprawie Florindo de Almeida Vasconcelos Gramaxo przeciwko Portugalii (skarga nr 26968/16)

Czytaj więcej

Strasburg: służbowe auto może mieć GPS
Kadry & Płace
Duże zmiany w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Kadry & Płace
Od stycznia diety w delegacjach pracowników idą w górę
Kadry & Płace
W 2023 roku wzrośnie miminalne wynagrodzenie i inne świadczenia
Kadry & Płace
Będą wyższe dopłaty do pensji niepełnosprawnych pracowników
Kadry & Płace
Sejm zdecydował: home office na stałe w Kodeksie pracy. Co to oznacza dla firm?
Kadry & Płace
Firma będzie musiała wypłacić wyższe diety i zwrócić wyższe koszty noclegów