Niezbędnik przedsiębiorcy. To, co ważne w tygodniu od 9 do 15 maja 2022 r.

• Pierwszy tydzień maja pozwolił na krótki oddech od zmian w przepisach. Nie weszły w życie żadne ważne ustawy i rozporządzenia, politycy też niczego nowego nie wymyślili.

• Za to fiskus wydał kilka ciekawych interpretacji w sprawie kosztów uzyskania przychodów, tzw. KUP.

• Okazuje się, że wystarczy zainwestować w telewizor albo nagrywać szkolenia psa, by zapłacić mniejszy podatek dochodowy. A najlepiej zainwestować w dzieci :)

• Skarbówka ma też wskazówki dla osób, które chcą sprzedać auto po leasingu i nie płacić PIT.

• A nasi eksperci radzą przedsiębiorcom, jak przekazywać dary dla Ukraińców i rozliczać podatkowo pracowników z tego kraju.

Publikacja: 05.05.2022 18:47

Niezbędnik przedsiębiorcy. To, co ważne w tygodniu od 9 do 15 maja 2022 r.

Foto: Adobe Stock

Telewizor i pies w kosztach działalności

Pewna pani mecenas, zmuszona przez pandemię do zdalnego kontaktowania się z klientami, zapytała urząd skarbowy, czy mogłaby odliczyć wydatek na duży telewizor, który zamierza kupić "na firmę". Jak wyjaśniła, chce go wykorzystywać jako ekran do spotkań na zoomie lub zdalnych rozpraw sądowych. Wartość TV nie przekroczyłaby 10 tys. zł netto.

Fiskus przystał na odliczenie całości wydatku, gdyż jego zdaniem prawniczka udowodniła, że jego poniesienie wpłynie na wysokość osiąganych przez nią przychodów z biznesu. Postawił tylko jeden warunek: z telewizora nie można korzystać prywatnie.

Ciekawe, czy w ramach team buildingu można zespołowo obejrzeć coś na Netflixie?

Czytaj więcej

Fiskus się zgadza, że telewizor jest potrzebny firmie

Osoby, którzy nie potrzebują telewizora, ale mają blog, kamerę i psa, mogą zaoszczędzić na podatku nagrywając filmy szkoleniowe ze swoim pupilem. Utrzymanie czworonoga tj. karmę i koszty wizyt u weterynarza, skarbówka pozwala rozliczyć w kosztach działalności gospodarczej. Oczywiście takie rozliczenia są zarezerwowane dla tych, którzy zwierzęta „wykorzystują" w działalności gospodarczej. W tym wypadku blogerka była trenerką psów i behawiorystką.

Czytaj więcej

Polski Ład: Biznesmen na ryczałcie z prawem do ulgi 4+

Duża rodzina - małe podatki

Jeszcze lepszą wiadomość fiskus ma dla przedsiębiorców z minimum czwórką dzieci. Chodzi o ulgę dla dużych rodzin wprowadzoną przez Polski Ład PiS. To zwolnienie z PIT przychodów do - bagatela - 85 tys. 528 zł rocznie. Dopiero nadwyżka jest opodatkowana. Skarbówka potwierdziła, że nowa ulga przysługuje nie tylko przedsiębiorcom na skali, ale też będącym na liniowym PIT, korzystającym ze stawki 5 proc. (IP Box) oraz ryczałtowcom.

Czytaj więcej

Polski Ład: Biznesmen na ryczałcie z prawem do ulgi 4+

Sprzedaż po leasingu już bez korzyści

Polski Ład kocha duże rodziny, ale nawet ojciec pięcioraczków będzie bezsilny wobec nowych zasad rozliczania leasingowanych samochodów. Od 1 stycznia wykupienie firmowego auta z leasingu i przeznaczenie go na prywatne cele, a następnie sprzedaż, rodzi niekorzystne skutki podatkowe. Przychód z takiej sprzedaży uznawany jest bowiem za przychód z działalności gospodarczej. Dopiero po sześciu latach od wycofania auta do majątku prywatnego można go sprzedać bez takich konsekwencji.

Ze starych, lepszych dla przedsiębiorców reguł mogą jednak nadal skorzystać ci, którzy wykupili auto z leasingu do końca grudnia 2021 r. Fiskus potwierdza to w indywidualnych interpretacjach.

Co mają zrobić przedsiębiorcy, którzy wykupili samochód z leasingu już w tym roku i obowiązują ich nowe zasady rozliczenia? Mogą podarować auto osobie z najbliższej rodziny - dziecku, rodzicowi, małżonkowi. Na razie fiskus akceptuje takie rozwiązanie.

Czytaj więcej

Sprzedaż auta po leasingu bez PIT

Czytaj więcej

Sprzedaż auta wykupionego z leasingu mniej się teraz opłaca

Jak nie płacić VAT od daru serca

Darowizny w ogóle zyskały ostatnio na znaczeniu. Bardziej jednak takie, które wynikają z naszej potrzeby pomocy osobom w trudnej sytuacji, nie tylko Ukraińcom. Przedsiębiorcy są jednak w kłopotliwej sytuacji - jeśli podarują towary, przy zakupie których odliczyli podatek VAT, to w momencie dokonania darowizny muszą odprowadzić VAT do urzędu skarbowego w kwocie wcześniej odliczonej. Można powiedzieć, że VAT zniechęca do działalności charytatywnej. Ale w przypadku darowizny żywności pod pewnymi warunkami da się skorzystać ze zwolnienia z VAT. Dotyczy ono przekazania produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego (czyli stowarzyszeń, fundacji) z przeznaczeniem na działalność charytatywną. Zatem hurtowni artykułów spożywczych nie opłaca się podarować pieczywa, konserw lub herbaty bezpośrednio do miejsca tymczasowego zakwaterowania uchodźców albo np. do domu dziecka. Dopiero pośrednictwo organizacji pożytku publicznego pozwoli skorzystać ze zwolnienia z VAT.

Czytaj więcej

Działalność charytatywna ze zwolnieniem z VAT

Podatek za Ukraińca z certyfikatem

Pomagać można nie tylko charytatywnie. Bardzo pożądaną wśród uchodźców formą wsparcia jest legalna praca za godną płacę. Pracodawcy, którzy taką pracę zaoferowali, zastanawiają się teraz nad skutkami podatkowymi zatrudnienia obywateli Ukrainy. Czy powinni odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od ich wynagrodzeń? Czy forma zatrudnienia ma tu jakieś znaczenie? Okazuje się, że tak. Najprościej jest w przypadku umowy o pracę -  wypłacona pensja uważana jest za przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. Nie ma znaczenia, czy obywatel Ukrainy przebywa w Polsce poniżej, czy powyżej 183 dni w roku podatkowym (wtedy jest tzw. rezydentem podatkowym). Pracodawca jako płatnik powinien potrącić z wynagrodzenia pracownika zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończonym roku podatkowym, do końca lutego, przesłać informację PIT‑11.

Co istotne, w przypadku obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach umowy o pracę, w przypadku spełnienia ustawowych warunków mają oni możliwość skorzystania z ulgi dla młodych w PIT.

Przy umowie zlecenia kwestia rozliczenia jest bardziej skomplikowana. Obywatele Ukrainy, którzy nie przedstawili pracodawcy certyfikatu rezydencji, a przebywają na terytorium Polski nie dłużej niż 183 dni w roku, winni być rozliczani w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. przychodu, ale jedynie do momentu przekroczenia wskazanych 183 dni w roku podatkowym. Potem płatnik musi  pobrać podatek na zasadach ogólnych, traktując obywatela Ukrainy jako osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. To oznacza obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy na zasadach ogólnych i sporządzenia za ten okres PIT-11. A po zakończeniu roku podatkowego płatnik powinien wystawić dwie informacje – IFT-1R za okres pobytu podatnika do 183 dni, a także PIT-11 za okres od momentu, gdy powstał obowiązek poboru zaliczki na PIT.

Czytaj więcej

Skutki podatkowe zatrudniania obywateli Ukrainy

Taniej w e-Urzędzie Skarbowym

I na koniec dobra wiadomość: fiskus się jeszcze bardziej cyfryzuje i automatyzuje, a oba te procesy mają przynieść korzyści podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom i notariuszom. Sejm przyjął ustawę, która przewiduje powstanie e-Urzędu Skarbowego w miejsce Portalu Podatkowego. e-US ma służyć do kontaktów ze skarbówką, zapewnić dostęp do informacji związanych z podatkami oraz umożliwić załatwienie w sposób kompleksowy spraw podatkowych online, głównie z zakresu VAT, PIT i CIT. Co istotne - osoby korzystające z e-US nie będą ponosić kosztów opłaty skarbowej od wydawanych zaświadczeń.

Czytaj więcej

Skarbówka jeszcze bardziej online i bez opłaty skarbowej od zaświadczeń

W tym tygodniu przedsiębiorcy muszą pamiętać o:

9 maja

PONIEDZIAŁEK

- wpłacie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za kwiecień 2022 r.

- złożeniu deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS za kwiecień 2022 r. oraz wpłacie podatku należnego wynikającego z deklaracji złożonych za miesiące od stycznia 2019 r. do kwietnia 2022 r. - jeżeli do utraty składnika majątku doszło w kwietniu 2022 r.

10 maja

WTOREK

- złożeniu zgłoszenia INTRASTAT za kwiecień 2022 r. - przedsiębiorcy płacący VAT.

16 maja

PONIEDZIAŁEK

- wpłaceniu składek ZUS za kwiecień 2022 r. - płatnicy mający osobowość prawną;

- wpłacie podatku od nieruchomości i podatku leśnego za maj 2022 r. oraz II raty podatku rolnego - osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki bez osobowości prawnej;

- wpłacie II raty podatku od nieruchomości, podatku leśnego oraz podatku rolnego - osoby fizyczne;

- wpłacie do PPK - pracodawcy.

Przydatne wskaźniki

168 godzin – wymiar czasu pracy w maju 2022 r.

108,9 proc. – wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kw. 2022 r.

1950 zł – kwota dofinansowania do wynagrodzenia pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności od 1 kwietnia br.

30 100 zł – maksymalna odprawa z tytułu zwolnień grupowych w 2022 r. do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego

177 660 zł – kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2022 r.

Telewizor i pies w kosztach działalności

Pewna pani mecenas, zmuszona przez pandemię do zdalnego kontaktowania się z klientami, zapytała urząd skarbowy, czy mogłaby odliczyć wydatek na duży telewizor, który zamierza kupić "na firmę". Jak wyjaśniła, chce go wykorzystywać jako ekran do spotkań na zoomie lub zdalnych rozpraw sądowych. Wartość TV nie przekroczyłaby 10 tys. zł netto.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: składki ZUS w 2025 r. * Sejm uchwalił: wakacje składkowe i KSeF * strata przez hakerów a koszty * kontrole podatkowe * zmiany w KRS * ZUS od dodatku na przenosiny
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rozliczenie składek zdrowotnych * kasowy PIT * ZUS kontra przedsiębiorcze matki * firmowa wycieczka a koszty * jak firmy oceniają 20 lat w UE
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: start KSeF * reforma składki zdrowotnej * kasowy PIT * prawa na platformach e-commerce * strachy polskich firm
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu