Niezbędnik przedsiębiorcy: Firmy się uwłaszczą * Liniowy a PIT z małżonkiem * Dopłata w ZUS na ryczałcie * Wynajem mieszkań z firmowego w prywatny

• Definitywny koniec użytkowania wieczystego

• Czy można wycofać mieszkania z firmy i wynajmować prywatnie?

• Podatek liniowy blokuje preferencję z PIT

• Niemiła niespodzianka dla ryczałtowców

• Krajowy System e-Faktur bez tajemnic

• Nowy PIT-2 wyzwaniem także dla pracodawcy

• PFRON dopłaci więcej na niepełnosprawnego pracownika

• Podwyżki cen OC to kwestia czasu

• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 11.12.2022 18:24

Niezbędnik przedsiębiorcy: Firmy się uwłaszczą * Liniowy a PIT z małżonkiem * Dopłata w ZUS na ryczałcie * Wynajem mieszkań z firmowego w prywatny

Foto: Adobe Stock

Tak przedsiębiorcy przekształcą użytkowanie we własność

Firmy będą mogły wykupić grunt należący do gminy lub Skarbu Państwa - przewiduje projekt, który opracowuje rząd.

Sprzedaży gruntu - wyłącznie na wniosek użytkownika wieczystego - organy administracji publicznej nie będą mogły odmówić. Projekt ma jednak przyznawać przedsiębiorcom ograniczone w czasie roszczenie o nabycie prawa własności.

Cena gruntu Skarbu Państwa ma wynieść 20-krotność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste przy płatności jednorazowej lub 25-krotność przy płatności w ratach, ale nie więcej niż 60 proc. wartości gruntu. Grunt gminny można będzie nabyć na własność za 20-krotność opłaty, lecz cena nie może przekroczyć wartości gruntu. Dodatkowo przewidziano bonusy przy płatności jednorazowej.

Czytaj więcej

Koniec użytkowania wieczystego. Jak będą mogli uwłaszczyć się przedsiębiorcy

Wynajem mieszkań - z firmowego na prywatny

W przyszłym roku wynajem nadal będzie można rozliczać w firmie. Zniknie jednak główna korzyść podatkowa, czyli możliwość amortyzacji. Dlatego przedsiębiorcy zastanawiają się nad przejściem na najem prywatny. Część osób prowadzących własne firmy już dorabia w ten sposób i nie wprowadza lokalu na wynajem do działalności gospodarczej.

Fiskus potwierdził pewnemu podatnikowi, że nie ma ku temu przeszkód. Obecnie podatnik wynajem mieszkań rozlicza w biznesie. Lokale są środkami trwałymi. Dochody z wynajmu są opodatkowane stawką liniową PIT. W 2023 r. mężczyzna chce wycofać lokale z działalności gospodarczej. Zamierza wynajmować je prywatnie, czyli jako osoba fizyczna, a nie przedsiębiorca.

- Skoro mężczyzna wycofa lokale z firmy do majątku prywatnego i będzie je wynajmował, powinien zakwalifikować przychody do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (najmu prywatnego). Od 2023 r. będą opodatkowane ryczałtem - wskazała skarbówka.

Czytaj więcej

Posiadanie firmy, a prywatny najem mieszkań w 2023 roku. Co na to fiksus?

PIT z małżonkiem a brak przychodu u liniowca

Czy przedsiębiorca, który wybrał podatek liniowy, może rozliczać się wspólnie z małżonkiem, jeśli zawiesił działalność? Na takie pytanie odpowiedział Naczelny Sąd Administracyjny.

Podatnik od 2016 r. prowadził działalność gospodarczą, wybierając opodatkowanie 19 proc. liniowym PIT. W 2017 r. całkowicie zawiesił jej wykonywanie, a w marcu 2018 r. w ogóle zlikwidował i został wykreślony z CEIDG. Był przekonany, że w rozliczeniu podatkowym za 2018 r. miał prawo do preferencyjnego rozliczenia wspólnie z małżonkiem. Osiągał bowiem jedynie przychody z umowy o pracę, a z firmy - żadnych.

Fiskus odmówił mu prawa do PIT z małżonkiem. - Już sam wybór podatku liniowego powoduje utratę możliwości wspólnego opodatkowania dochodów obojga małżonków. Nawet tych uzyskiwanych ze źródeł innych niż prowadzona działalność - stwierdziła skarbówka w odpowiedzi na pytanie podatnika.

Spór trafił ostatecznie do NSA, a ten przyznał rację fiskusowi.

Czytaj więcej

Liniowiec nie rozliczy się z żoną. Nawet jeśli zawiesił działalność

Kto dopłaci ZUS na ryczałcie

Nowe zasady rozliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne mogą spowodować, że przedsiębiorców na ryczałcie po zakończeniu roku spotka niemiła niespodzianka. Okaże się bowiem, że muszą dopłacić do ZUS, i to nawet kilka tysięcy złotych. Dlaczego?

Na ryczałcie składka zdrowotna jest uzależniona od przychodów (pomniejszonych o składki na ubezpieczenia społeczne). Przedsiębiorcy są podzieleni na trzy grupy:

- do 60 tys. zł przychodu rocznie - składka wynosi 335,94 zł składki zdrowotnej miesięcznie,

- 60 - 300 tys. zł - co miesiąc 559,89 zł,

- ponad 300 tys. zł - składka w wysokości 1007,81 zł miesięcznie.

W celu obliczenia składki za poszczególne miesiące należy sumować przychody od początku roku. Za miesiąc, w którym przekroczymy próg (i za następne), płacimy wyższą składkę. Przekroczenie progu powoduje też, że większa składka obowiązuje za cały rok. Oznacza to, że czeka nas dopłata.

Ile może wyjść tej dopłaty? Załóżmy, że przedsiębiorca ma 5 tys. zł przychodu miesięcznie. Przez 11 miesięcy był w pierwszym progu i płacił składkę w kwocie 335,94 zł. W grudniu sprzedał firmową nieruchomość za 260 tys. zł. Jest już więc w trzeciej grupie i musi zapłacić 1007,81 zł składki. Dopłata za cały rok wyniesie 7390,57 zł.

Czytaj więcej

Składki ZUS: niektórzy ryczałtowcy będą musieli sporo dopłacić

E-fakturowanie obowiązkowe przy transakcjach obejmujących VAT

Od 1 stycznia 2024 r. Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy. To rewolucyjna zmiana dla przedsiębiorców.E-fakturowanie będzie obowiązkowe w przypadku transakcji podlegających VAT w Polsce. Zarówno dokonywane między przedsiębiorcami, jak i sprzedaż konsumencką oraz na rzecz organów publicznych.

Faktury w Krajowym Systemie e-Faktur będą musieli wystawiać też ci, którzy są zwolnieni z VAT.

Czytaj więcej

Krajowy System e-Faktur: wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Nowy PIT-2 - czy przedsiębiorca odpowie za błędy pracownika?

PIT-2 to oświadczenie pracownika składane pracodawcy dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Muszą go wypełniać i składać osoby zatrudnione na umowę o pracę, aby pracodawca mógł uwzględnić kwotę zmniejszającą podatek. Niektórzy pracownicy już składają w firmach nowy PIT-2, a działy kadrowe przygotowują się na zalew wniosków w styczniu.

Nowy wzór PIT-2 jest wyjątkowo skomplikowany i wiele osób będzie miało problemy z jego wypełnieniem. Pomyłki mogą spowodować, że pracodawca będzie źle wyliczał zaliczki na podatek, a co za tym idzie - pracownik dostanie za dużo albo za mało na rękę.

Doradcy podatkowi obawiają się, że w wielu działach kadrowych w styczniu zapanuje spory chaos. Pocieszające jest, że - jak podkreśla Ministerstwo Finansów - płatnik (pracodawca, zleceniodawca) nie musi weryfikować zgodności z prawdą podanych przez podatnika (pracownika, zleceniobiorcę) informacji i nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe pobranie zaliczki spowodowane zastosowaniem się do złożonego przez niego oświadczenia.

Czytaj więcej

Nowy PIT-2, czyli wszystko w jednym. Trudności czekają pracowników i pracodawców

Od stycznia wyższe dopłaty z PFRON

Firmy zatrudniające niepełnosprawnych pracowników, dostaną od stycznia 2023 r.wyższe dopłaty do ich pensji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - zakłada projekt, który lada dzień trafi do Sejmu.

Z 1950 zł do 2400 zł ma wzrosnąć dofinansowanie w przypadku pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z 1200 zł do 1350 zł - ze stopniem umiarkowanym, a z lekkim - z 450 zł do 500 zł.

Czytaj więcej

Będą wyższe dopłaty do pensji niepełnosprawnych pracowników

Ceny OC wzrosną, to pewne

Ostatnie miesiące to dobry czas dla przedsiębiorców ubezpieczających firmową flotę. Jeśli były podwyżki, to słabo odczuwalne, a czasami notowane były spadki. Niższe ceny polis mogły być świadomym elementem strategii walki o udziały w rynku, a także pozostałością po pandemii i zmniejszonej aktywności użytkowników pojazdów w tym czasie.

Eksperci podkreślają, że teraz podwyżki są nieuniknione, bo towarzystwa ubezpieczeniowe muszą się mierzyć z inflacją i nowymi wytycznymi KNF. Wskazują na to ceny polis z miejscowości sąsiadujących z dużymi aglomeracjami, mocno różniące się od średniej krajowej (445 zł): Świętochłowice w województwie śląskim - 762 zł, Reda w pomorskim - 740 zł, Police w zachodniopomorskim - 729 zł, Piaseczno pod Warszawą - 728 zł. Towarzystwa mają świadomość, że pojazdy tam zarejestrowane, będą najczęściej używane w obszarach, gdzie ryzyko szkody jest wyższe. 

Czytaj więcej

Podwyżki cen OC to kwestia czasu

WAŻNE TERMINY

12 grudnia

PONIEDZIAŁEK

√ złożenie zgłoszenia INTRASTAT za listopad 2022 r.

15 grudnia

CZWARTEK

√ wpłata podatku od nieruchomości i podatku leśnego za grudzień – osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej

√ składki ZUS za listopad 2022 r. wpłacają płatnicy składek posiadający osobowość prawną

Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: VAT na żywność * strój służbowy i firmowa motorówka * kasowy PIT * szkolenia z KSeF * preferencyjny ZUS * zawieszenia działalności