Niezbędnik przedsiębiorcy. Zmiany w VAT * Fiskus o KUP: telewizor, okulary i odsetki od kredytu * Mały ZUS+ - jakie składki od lutego

• Nadchodzi SLIM VAT 3. Jest się z czego cieszyć?
• Interpretacje fiskusa: czy do domu można kupić telewizor na koszt firmy? * Czy przedsiębiorca może nosić okulary na koszt firmy? * Czy odsetki od kredytu na mieszkanie wykorzystywane w firmie są kosztem uzyskania przychodu?
• Mały ZUS plus - ostatni dzwonek na formalności
• Czy można zwolnić ze składek ZUS posiłki profilaktyczne w formie kart przedpłaconych?
• Firma w domu a rachunki za prąd
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 29.01.2023 23:29

Niezbędnik przedsiębiorcy. Zmiany w VAT * Fiskus o KUP: telewizor, okulary i odsetki od kredytu * Mały ZUS+ - jakie składki od lutego

Foto: Adobe Stock

Rząd przyjął pakiet SLIM VAT 3

Mniej formalności, prostsze fakturowanie, ograniczenie obowiązków – tak SLIM VAT 3 reklamuje Ministerstwo Finansów. Także doradcy podatkowi dostrzegli kilka ułatwień, które powinny uprościć życie przedsiębiorcom. Zastrzegają jednak, że zmiany nie są rewolucyjne.

W skrócie:

- podniesiony zostanie limitu obrotów dla małych podatników, z 1,2 do 2 mln euro brutto rocznie. Dzięki temu nie tylko najmniejsi przedsiębiorcy, ale także więksi mogą płacić podatek i składać deklaracje co kwartał oraz korzystać z kasowej metody rozliczeń;

- uregulowano zasady korygowania faktur wystawionych w walucie obcej, co ucieszy zwłaszcza księgowych. Zarówno przy korekcie zmniejszającej, jak i na plus stosowany będzie kurs z faktury pierwotnej. Inaczej ma być przy fakturach zbiorczych: będzie można zastosować jeden przelicznik do wszystkich korygowanych transakcji;

- zrezygnowano z wymogu otrzymania faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) w ciągu trzech miesięcy. Teraz, jeśli przedsiębiorca nie dostanie faktury, musi skorygować odliczenie podatku naliczonego z tytułu tej transakcji;

- sankcja za zaniżenie zobowiązania (bądź zawyżenie zwrotu) nie będzie stosowana automatycznie. Skarbówka będzie też miała możliwość manewru przy ustalaniu wysokości dodatkowego zobowiązania.

Czytaj więcej

Rząd przyjął nowy pakiet zmian w VAT. Co zawiera i kiedy wejdzie w życie

Telewizor w domu da się rozliczyć w firmie

Ta interpretacja ucieszy przedsiębiorców, którzy mają zarejestrowany biznes w domu. Wystąpił o nią radca prawny planujacy zakup telewizora, który jest mu niezbędny w działalności, bowiem często świadczy usługi zdalnie, z mieszkania. Konsultując się z klientami, uczestniczy w spotkaniach za pośrednictwem programów typu MS Teams. Uczestniczy też w spotkaniach roboczych z zespołem kancelarii (głównie z innymi prawnikami), które odbywają się za pomocą platformy Google Meet. Jak dodał, zdalnie odbywają się również rozprawy, w których mecenas musi brać udział. Jako, że radca nie ma swego gabinetu w domu, poinformował, że odbiornik TV zostanie umieszczony na szafce w pokoju dziennym, w którym wykonuje obowiązki służbowe.

Fiskus przyznał, że w świetle opisanych okoliczności wydatek na telewizor jest związany z działalnością gospodarczą i można zaliczyć go do podatkowych kosztów.

Czytaj więcej

Telewizor do firmy w domu? Fiskus jest na tak

Skarbówce nie zależy na dobrym wzroku przedsiębiorcy

Wydatku na okulary korekcyjne nie da się rozliczyć w kosztach działalności doradczej, bo nie ma wpływu na przychody z firmy - taką odpowiedź uzyskał w skarbówce prowadzący firmę doradca podatkowy. Zajmuje się rozliczeniami klientów, sporządzaniem opinii oraz pism procesowych. Podkreśla, że jego działalność wymaga wielogodzinnej pracy przy komputerze, zapoznawania się z aktami spraw, przepisami, orzecznictwem. Pogorszył mu się od tego wzrok, dlatego planuje zakup okularów korekcyjnych, które zalecił mu lekarz.

Zdaniem doradcy okulary zabezpieczą jego źródło przychodów. Bez nich może utracić zlecenia.

Fiskus nie podzielił tych argumentów. - Okulary służą przede wszystkim do ochrony zdrowia. Kupuje się je po to, aby skorygować wadę wzroku, niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność - wskazał.

Czytaj więcej

Przedsiębiorca będzie widział lepiej, ale na podatku nie oszczędzi

Odsetki od kredytu w kosztach firmy

Zgodnie z Polskim Ładem od 1 stycznia 2023 r. nie można już amortyzować mieszkań i domów. Ale można odliczać inne wydatki związane z nieruchomością. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła "Rzeczpospolitej", że jeśli lokal mieszkalny jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, odsetki od kredytu zaciągniętego na jego zakup są kosztem uzyskania przychodu.

To bardzo dobra wiadomość, bo odsetki od kredytów mocno ostatnio wzrosły, a rozliczanie ich w kosztach PIT częściowo rekompensuje te obciążenia.

Dodajmy, że pozytywne stanowisko fiskusa dotyczy zarówno przedsiębiorców, którzy prowadzą w mieszkaniu firmę, jak i tych, którzy je wynajmują innym.

Czytaj więcej

Skarbówka zgadza się na rozliczenie w kosztach odsetek od kredytu

Mało czasu na zgłoszenie do małego ZUS plus

Przedsiębiorca, który w ubiegłym roku nie korzystał z małego ZUS plus, a chciałby w tym roku do niego przystąpić, na zgłoszenie do ulgi ma czas tylko do końca stycznia. Płatnicy, którzy korzystali z ulgi w 2022 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

Ulga dotyczy tylko należności na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Przedsiębiorca, który 31 grudnia 2022 r. wykorzystał maksymalny okres 36 miesięcy opłacania niższych składek w ramach małego ZUS plus, powinien pamiętać, aby wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z kodem właściwym dla pełnego, "dużego" ZUS.

Czytaj więcej

Ostatnie dni na zgłoszenie firmy do Małego ZUS Plus

Posiłki profilaktyczne w formie kart pre paid wolne od ZUS 

Pracodawca zapytał ZUS, czy należy zwolnić ze składek ZUS posiłki profilaktyczne w formie kart przedpłaconych realizowane nie tylko w barach, restauracjach, punktach gastronomicznych i stołówkach, ale również uprawniające do nabycia ich w sklepach i sieciach handlowych. Firma przyznaje, że nie ma możliwości ograniczenia karty tylko do płatności za gotowe posiłki. Może jedynie sprawdzać paragony.

Do tej pory ZUS stał na stanowisku, że wyłączeniu z podstawy wymiaru składek nie mogą podlegać karty, które można zrealizować nie tylko przy zakupie gotowych posiłków, ani też karty uprawniające do nabycia artykułów spożywczych w sklepach lub innych placówkach handlowych.

Organ zmienił jednak swoje podejście. W sprawie przedsiębiorcy uznał, że wartość kart prepaid jest wyłączona w takim wypadku z podstawy wymiaru składek do ZUS.

Czytaj więcej

ZUS zmienia stanowisko ws. składek od kart przedpłaconych na posiłki

JDG w domu a rachunki za prąd

Podwyżki cen prąd prócz problemów finansowych powodują także wiele problemów interpretacyjnych, tak jest m.in. z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania.

Część z nich mogła otrzymać nawet 100 proc. podwyżki rachunków. Dostali także informację, że ze względu na wspólną siedzibę firmy i miejsca zamieszkania nie obowiązuje ich zamrożona stawka, ponieważ dochodzi do kolizji prawnej. W piśmie drobnym drukiem jest wskazane, że przysługuje im odwołanie od tej decyzji.

Przedsiębiorca prowadzący działalność z domu również może otrzymać zamrożone stawki, ale te obowiązujące dla biznesu - w tym celu musi złożyć stosowne oświadczenie do sprzedawcy energii online i po problemie. Dostanie niższą cenę prądu od następnego miesiąca po wpłynięciu i rozpatrzeniu wniosku.

Czytaj więcej

Wspólna siedziba i adres zamieszkania nie muszą oznaczać podwyżek cen prądu

WAŻNE TERMINY

31 stycznia

WTOREK

√ pracodawcy do tego zobowiązani składają informację ZUS IWA za 2022 r. do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe
√ niepełnosprawni przedsiębiorcy przekazują wniosek do PFRON o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za listopad 2022 r.
√ przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za listopad 2022 r.
√ wpłata podatku od nieruchomości za styczeń 2023 r. – osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej
√ przekazanie urzędowi skarbowemu (drogą elektroniczną) informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2022 r. (PIT-11)
√ przekazanie urzędowi skarbowemu rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy/informacji o dochodach uzyskanych od organu rentowego za 2022 r. (PIT-40A/11A)
√ złożenie rocznej deklaracji (drogą elektroniczną) o zaliczkach na podatek dochodowy za 2022 r. (PIT-4R)
√ złożenie rocznej deklaracji (drogą elektroniczną) o zryczałtowanym podatku dochodowym za 2022 r. (PIT-8AR)
√ złożenie (do urzędu skarbowego) informacji o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich za 2022 r. (PIT-R)

Rząd przyjął pakiet SLIM VAT 3

Mniej formalności, prostsze fakturowanie, ograniczenie obowiązków – tak SLIM VAT 3 reklamuje Ministerstwo Finansów. Także doradcy podatkowi dostrzegli kilka ułatwień, które powinny uprościć życie przedsiębiorcom. Zastrzegają jednak, że zmiany nie są rewolucyjne.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary