Tak rozliczymy zaliczkę na firmowy samochód
Na początku miesiąca przedsiębiorca zamówił auto i dostał fakturę na zaliczkę, którą od razu uregulował. Pod koniec miesiąca zapłacił resztę, odebrał samochód i otrzymał fakturę końcową (z adnotacją o odjęciu zaliczki). Czy przy zakupie samochodu dla firmy w ewidencji zakupów VAT w Jednolitym Pliku Kontrolnym trzeba ująć fakturę zaliczkową i końcową, czy wystarczy tylko ostateczna?
Według skarbówki można odliczyć sumę kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych z tytułu nabycia auta oraz dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem. - „Jeżeli z faktury końcowej nie wynika kwota podatku z tytułu wpłaconej zaliczki, to w pliku JPK_VAT z deklaracją należy ująć obydwa dokumenty” - stwierdziła Krajowa Administracja Skarbowa.
Doradcy podatkowi zwracają uwagę na obowiązującą od 1 września zmianę zasad wystawiania faktur zaliczkowych.
Czytaj więcej
Czy przy zakupie samochodu dla firmy w ewidencji zakupów VAT w Jednolitym Pliku Kontrolnym trzeba ująć fakturę zaliczkową i końcową, czy wystarczy tylko ostateczna?
Najem można rozliczać ryczałtem poza biznesem
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę z branży transportowej wynajmuje też dwa budynki handlowo-usługowe. Wkrótce zamierza zmienić formę działalności i przekształcić się w spółkę z o.o. Nieruchomości wycofa z ewidencji środków trwałych i przekaże do majątku osobistego. Planuje je nadal wynajmować. Będzie to już jednak najem prywatny opodatkowany ryczałtem. Czy tak można? - zapytał skarbówkę. Sam przedsiębiorca uważa, że tak, bo to podatnik decyduje o tym, czy powiązać swój majątek z działalnością gospodarczą.