Niezbędnik przedsiębiorcy: Zysk z JDG wypłacony w spółce * Usługi influencerów * Wydatki na jedzenie i naukę dla współpracowników * Bony żywieniowe dla etatowców * Nowe terminy korekt w ZUS

• NSA o PIT od zysków wypłaconych przez spółkę powstałą z JDG
• Czy firmie opłaca się fundować jedzenie, szkolenia i studia dla współpracowników?
• Wynagrodzenie influencerów a ulga na ekspansję
• Ważne stanowisko ZUS ws. oskładkowania posiłków dla pracowników
• Korekty w ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA w nowych terminach
• Biuro na kilka dni, tygodni lub miesięcy
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 22.10.2023 20:27

Niezbędnik przedsiębiorcy: Zysk z JDG wypłacony w spółce *  Usługi influencerów  * Wydatki na jedzenie i naukę dla współpracowników * Bony żywieniowe dla etatowców * Nowe terminy korekt w ZUS

Foto: Adobe Stock

Przychód opodatkowany tylko raz

Oto wyrok ważny dla wszystkich udziałowców spółek kapitałowych, które powstały po przekształceniu z jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej PIT.

Pewien biznesmen przekształcił się w spółkę z o.o. Zysk wypracowany w JDG nie został przed przekształceniem przekazany na prywatne konto biznesmena, lecz wykazany w bilansie otwarcia jako kapitał własny na odpowiednich kontach. Teraz planowana jest jego wypłata ze spółki. Mężczyzna uważa, że powinna być neutralna podatkowo, bo chodzi o pieniądze, które już raz podlegały opodatkowaniu jako przychód z jednoosobowej działalności.

Zdaniem skarbówki wypłata to przychód z udziału w zyskach osób prawnych. Trzeba zapłacić od niego podatek.

Mężczyzna zaskarżył wykładnię fiskusa i wygrał. NSA nie miał wątpliwości, że sporna wypłata nie jest przychodem z zysku spółki, jak np. dywidenda, lecz jest związana z zakończeniem jednoosobowej działalności. Stanowisko fiskusa doprowadziłoby do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, co jest niedopuszczalne.

Czytaj więcej

Ważny wyrok NSA ws. PIT od wypłaty zysków spółki powstałej z JDG

Samozatrudnieni i zleceniobiorcy mogą pracować głodni

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wydatki na biurowy poczęstunek czy posiłki dla osób zatrudnionych w firmie na zleceniu czy posiadających własną firmę, nie mogą być kosztem podatkowym. Z wniosku firmy z branży handlowej wynikało, że w celu zapewnienia załodzie sklepów właściwych warunków pracy, a także motywacji do lepszej efektywności, kupuje dla nich napoje, przekąski oraz usługi gastronomiczne. Wydatki chciała rozliczyć w kosztach, ale fiskus pozwolił na to tylko w części przypadającej na pracowników na etatach.

Firma przez chwilę cieszyła się korzystnym rozstrzygnięciem w WSA, który uznał, że forma zatrudnienia nie ma znaczenia skoro wszyscy zatrudnieni wykonują te same zadania, służące uzyskaniu przychodów przez skarżącą. Ale niedługo potem NSA skasował pierwszy wyrok i wydał drugi, prawomocny. Według NSA wydatki na zakup artykułów spożywczych dla osób, które są niejako partnerami podatniczki na własnych firmach lub zleceniobiorcami, nie mogą być kosztem podatkowym.

Czytaj więcej

NSA: poczęstunek dla współpracowników nie daje prawa do kosztów

Szkolenie w kosztach, studia - nie

Firma świadcząca usługi technologiczne i analityczne finansuje samozatrudnionym członkom załogi kursy, szkolenia i studia (także podyplomowe). Oni zaś zobowiązują się przez określony czas wykonywać dla niej usługi. Jeśli nie dotrzymają słowa, muszą zwrócić pieniądze. Czy wydatki na te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Tak, ale tylko na szkolenia i kursy. Na studia - nie. Zdaniem skarbówki wydatki na studia mają dla podmiotów trzecich charakter osobisty, wiążą się z uzyskaniem wykształcenia. Spółka powinna zatrudniać już wykwalifikowane podmioty, których wiedza i umiejętności przyczynią się do podniesienia jakości jej usług.

Czytaj więcej

Fiskus: szkolenia dla samozatrudnionych w kosztach - tak; studia - nie

Ulga na wynagrodzenie dla internetowych celebrytów

Spółka produkująca kosmetyki promuje swoje produkty m.in. zlecając ich testy influencerom i blogerom, którzy za nagrania z testami opublikowane na Facebooku, Tik-Toku, Instagramie czy YouTube, dostają wynagrodzenie. Do takiej współpracy anagażowani są internetowi celebryci, gdyż firmie zależy na wykorzystaniu ich potencjału rekomendacyjnego i dotarciu do określonej grupy docelowej. Jak rozliczyć podatkowo wynagrodzenia dla nich?

Fiskus w interpretacji wskazał, że wydatki na promocję produktów przez znanych, internetowych twórców firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i dodatkowo odliczyć od dochodu w ramach ulgi na ekspansję do 1 mln zł rocznie.

Czytaj więcej

Korzystanie z usług influencerów a ulga na ekspansję. Jest stanowisko skarbówki

Fundowanie żywności dla etatowca ze składkami ZUS

Pracodawcy i pracownicy ucieszyli się, że od 1 września zwolnienie ze składek ZUS na dobrowolne posiłki obejmuje także karty żywieniowe - bardzo popularny w polskich firmach benefit. Ale pojawił się problem.

Nowe przepisy wskazują wprost, że ulga obejmuje bony, talony, kupony i karty przedpłacone do 450 zł uprawniające do nabycia wyłącznie posiłków w placówkach gastronomicznych bądź handlowych. Jak jednak ZUS rozumie słowo "posiłek"? W niedawnym stanowisku wskazał, że jest to zarówno gotowe danie, jak i przetworzone produkty żywnościowe nadające się do bezpośredniego spożycia.

Ulga nie przysługuje natomiast wtedy, gdy bony, talony lub karty umożliwiają zakup wszelkich towarów, w tym np. produktów spożywczych nieprzetworzonych, jak makaron, kasza, mąka, drożdże, które nie nadają się do bezpośredniego spożycia.

- Wychodzi na to, że jeśli pracownik dostanie od pracodawcy kartę uprawniającą do zakupu frytek w barze, to świadczenie jest nieoskładkowane. Jeśli jednak wolno płacić nią w sklepie, gdzie może kupić ziemniaki, zwolnienia z ZUS nie będzie – mówi Piotr Popek z KPMG.

Czytaj więcej

Nie każdy posiłek dla pracownika bez składek ZUS

Nowe terminy korekty rozliczeń

Od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) - przypomina ZUS. Za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. płatnik składek może przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych do 1 stycznia 2024 r. Natomiast za okresy od stycznia 2022 r. – do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Po upływie tych terminów korekty mogą być sporządzane tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Korekty takie ZUS wykona na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W wyniku tych korekt nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek.

Uwaga, ZUS deklaruje pomoc w weryfikacji rozliczeń.

Czytaj więcej

Korekty dokumentów rozliczeniowych – ZUS przypomina o ważnych terminach

Elastyczne biuro - plusy i jeden minus

Biuro na kilka dni, na potrzeby realizacji projektu, sala konferencyjna na kilka godzin, gdy Teamsy czy Zoom nie są wystarczające. Z elastycznego biura korzysta się tylko tyle oraz tylko wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Przedsiębiorcy nie są związani wielomiesięcznymi umowami najmu.

W czasach, gdy Kodeks pracy oficjalnie umożliwia pracę zdalną, elastyczne biuro pozwala zaoszczędzić na czynszu, opłatach za prąd, sprzątanie itp. Sam fakt niewiązania się umową i możliwości prowadzenia biznesu z każdego miejsca w kraju jest bardzo wygodny dla wielu przedsiębiorców.

Jedyny minus, to dość wysokie stawki za wynajem elastycznego biura. Ceny zależą m.in. od adresu, standardu budynku, wyposażenia, udogodnień, usług. Stawki w Warszawie wahają się od 650 zł do 2,5 tys. zł miesięcznie za stanowisko pracy dla jednej osoby. Ale i tak może okazać się, że per saldo wychodzi taniej niż w przypadku "normalnego" wynajmu.

Czytaj więcej

Elastyczne biura to nowe i tańsze rozwiązanie dla biznesu

WAŻNE TERMINY

25 października

ŚRODA

√ pracodawcy wysyłają do PFRON wnioski Wn-D i załączniki INF-D-P oraz INF-O-PP o dofinansowanie miesięcznych wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za wrzesień 2023 r.
√ zapłata VAT za wrzesień lub za III kwartał 2023 r.
√ przesłanie pliku JPK_V7M za wrzesień 2023 r.
√ przesłanie pliku JPK_V7K za wrzesień (część ewidencyjna) oraz za III kwartał 2023 r. (część deklaracyjna)
√ złożenie informacji podsumowującej VAT-UE za wrzesień 2023 r.
√ złożenie deklaracji VAT-8 za wrzesień 2023 r.
√ złożenie deklaracji VAT-9M za wrzesień 2023 r.
√ złożenie deklaracji VAT-12 za wrzesień 2023 r.
√ złożenie deklaracji VAT-13 za wrzesień 2023 r. przez przedstawiciela podatkowego
√ rozliczenie podatku akcyzowego i złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego za wrzesień 2023 r.
√ rozliczenie podatku cukrowego należnego za wrzesień 2023 r.
√ rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej za wrzesień 2023 r. (PSD-1) 

Przychód opodatkowany tylko raz

Oto wyrok ważny dla wszystkich udziałowców spółek kapitałowych, które powstały po przekształceniu z jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej PIT.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: roczna składka zdrowotna * stawka ryczałtu i PKWiU * koszty a wydatki na psychoterapię, mieszkanie dla podwykonawcy i nowe wymogi BHP
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: składki ZUS w 2025 r. * Sejm uchwalił: wakacje składkowe i KSeF * strata przez hakerów a koszty * kontrole podatkowe * zmiany w KRS * ZUS od dodatku na przenosiny
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rozliczenie składek zdrowotnych * kasowy PIT * ZUS kontra przedsiębiorcze matki * firmowa wycieczka a koszty * jak firmy oceniają 20 lat w UE
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: start KSeF * reforma składki zdrowotnej * kasowy PIT * prawa na platformach e-commerce * strachy polskich firm
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy