Wynagrodzenie za usługę czy kara? Fiskus o opłacie dodatkowej
Skarbówka od pewnego czasu twierdzi, że opłata dodatkowa pobierana przez właściciela parkingu od klientów, którzy nie przestrzegają regulaminu korzystania z miejsc postojowych, podlega VAT. Stanowi bowiem wynagrodzenie za świadczenie usług.
Czy w takim razie opłatę dodatkową można zaliczyć do kosztów podatkowych? W tej kwestii stanowisko skarbówki nie jest jednoznaczne. Uważa ona, że na gruncie podatków dochodowych opłata dodatkowa ma charakter sankcyjny, a zatem nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Inny pogląd w tej sprawie mają eksperci i wskazują, że fiskus jest niekonsekwentny. Skoro twierdzi, że opłata za naruszenie regulaminu parkingu jest na gruncie VAT wynagrodzeniem za usługę, to nie może jednocześnie uznawać, że dla celów rozliczeń PIT/CIT jest to opłata sankcyjna bądź kara.
Czytaj więcej
Ministerstwo Finansów przedstawiło "Rzeczpospolitej" swoje stanowisko w sprawie rozliczania w kosztach opłat za naruszenie regulaminu parkingu. Nie jest jednak ono jednoznaczne.
Kancelarię w mieszkaniu można rozliczać w kosztach
Radca prawny chce prowadzć kancelarię we własnym mieszkaniu. Nie wydzielił w nim gabinetu, na firmowe potrzeby będzie wykorzystywać głównie pokój, w którym znajdzie się sprzęt biurowy, ale także toaletę, kuchnię i korytarz. Przyjął szacunkowo, że na potrzeby działalności będzie wykorzystywał około 30 proc. mieszkania. W takiej proporcji chce zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na utrzymanie lokalu (czynsz, energia, woda, inne media). Również w takiej proporcji chciał zaliczać odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na kupno mieszkania.