Znaki towarowe zarejestrowane w UE – co po brexicie?

Znaki towarowe po brexicie. Co z nimi w Wielkiej Brytanii?
Znaki towarowe po brexicie - co z nimi? Źródło: Adobe Stock

Ochrona intelektualnej własności przemysłowej to kolejna dziedzina, w której definitywny brexit nastręcza polskim przedsiębiorcom problemy. Co z prawami do znaków towarowych? Rzecznik patentowy odpowiada.

Pytanie:

Co stanie się z posiadanymi przez mnie prawami do znaków towarowych i wzorów wspólnotowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej po brexicie? Czy będą one nadal ważne?

Odpowiedź:

Właścicielom praw własności intelektualnej zarejestrowanych w EUIPO przed 31 grudnia 2020 r. przyznano automatycznie nowe, równoważne prawa wyłączne na terytorium Wielkiej Brytanii, o ile nie skorzystali z opcji „opt-out” (rezygnacji z prawa). Zarejestrowane znaki towarowe i wzory przemysłowe są traktowane tak, jakby zostały zgłoszone i zarejestrowane zgodnie z prawem brytyjskim i posiadają taką sama datę zgłoszenia, rejestracji i datę pierwszeństwa (jeżeli było ono zastrzeżone) co prawa unijne. W przypadku znaków towarowych są także zarejestrowane dla takiego samego wykazu towarów i usług.

CZYTAJ TEŻ: Brexit. Przewodnik – jak robić biznes po brexicie?

Nowe, równoważne prawa wyłączne trzeba odnawiać zgodnie z brytyjskim prawem. Mogą one być przedmiotem roszczeń w postępowaniach przed sądami brytyjskimi (np. IPEC) oraz podstawą sporów przed trybunałem Urzędu ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii (UKIPO), stanowić przedmiot obrotu oraz będzie można je licencjonować jako prawa krajowe.

Znaki towarowe powinny być aktywnie używane

Warto wspomnieć, że automatycznie przyznane równoważne brytyjskie znaki towarowe powinny być aktywnie używane na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Jednakże umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej określa pewne preferencyjne warunki. Otóż, każde użycie w Unii Europejskiej znaku towarowego, który został sklonowany na terytorium Królestwa, przed dniem wyjścia (tj. przed 1 stycznia 2021 r.), zarówno w Wielkiej Brytanii jak i poza nią, będzie uznane jako używanie „nowego” znaku brytyjskiego. W związku z powyższym, aby uniknąć ewentualnych kłopotów związanych z brakiem używania znaku towarowego sklonowanego do porządku prawnego w Wielkiej Brytanii, należy rozpocząć jego używanie dla wszystkich towarów i usług w ciągu 5 lat od daty wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

CZYTAJ TEŻ: Brytyjski rynek nie zniknie

Należy zaznaczyć, że analogiczne zasady znajdują zastosowanie w odniesieniu do rejestracji znaków towarowych i wzorów przemysłowych dokonanych w trybie międzynarodowym składanych w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), w przypadku których ochrona została uznana na terytorium UE.

Urszula Nowak, rzecznik patentowy z Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyłączność dystrybucyjna w Chinach – czy to się opłaca

Przyznanie chińskiemu dystrybutorowi przez polskiego producenta wyłączności na Chiny jest bardzo często warunkiem koniecznym ...

Zakup sprzętu za środki z dotacji można ująć w kosztach

Przedsiębiorca, który sfinansuje zakup komputera, drukarki i mebli do firmy dotacją z urzędu pracy, ...

Kasy fiskalne - ich stosowanie można w gastronomii odwlec, ale tylko na indywidualny wniosek.

Wnioski o odroczenie zakupu kasy online tylko do końca roku

Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej mogą poprosić naczelnika urzędu skarbowego o odroczenie terminu na używanie ...

350 mln zł na innowacje dla MŚP

Rusza nabór wniosków o tzw. premię technologiczną. Firmy będą mogły starać się o 6 ...

Schematy podatkowe trafią do Olsztyna

Kto zajmie się schematami podatkowymi? Jest decyzja

Minister finansów wyznaczy do obsługi schematów podatkowych (MDR) dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. ...

Nowy termin łącznego raportowania JPK_VAT z deklaracją VAT

Datę składania pliku JPK_VAT z deklaracją ponownie przesunięto. Tym razem na 1 października 2020 ...