Ryczałtowcy mają dwie możliwości – mogą przejść na skalę podatkową zarówno w połowie roku, jak i po jego zakończeniu. W tym drugim przypadku zawiadamiają o wyborze właściwego naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu rocznym składanym do 30 kwietnia. Natomiast podatnicy, który rozliczają się obecnie według stawki liniowej w wysokości 19 proc., będą mogli zmienić formę opodatkowania tylko po zakończeniu roku, w zeznaniu składanym do 30 kwietnia.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zmianą formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego mają czas do 22 sierpnia 2022 r., aby złożyć na piśmie oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. Jeśli złożą takie oświadczenie, to od 1 lipca będą opodatkowani według skali, czyli według stawek 12 proc. i 32 proc.

Czytaj więcej

Przejście na skalę w lipcu czy po zakończeniu roku - który wariant jest lepszy?

Komu opłaca się zmiana? - Odpowiedź na to pytanie wymaga przeprowadzenia szczegółowej kalkulacji, uwzględniającej wiele różnych czynników: przede wszystkim wysokość przychodów przewidywanych za 2022 r. oraz wysokość ponoszonych kosztów. Istotna jest także stawka ryczałtu - wyjaśnia w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Grzegorz Grochowina – szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym KPMG w Polsce. - Przykładowo jeśli ktoś płaci 17 proc. lub 15 proc. ryczałtu, to obniżka PIT do 12 proc. może być dla niego zachętą do przejścia z ryczałtu na skalę. Jeśli jednak ktoś rozlicza ryczałt według stawki np. 5,5 proc., to rachunek będzie już zupełnie inny - dodaje. 

Grochowina zaznacza, że przedsiębiorca musi jednak odpowiedzieć na pytanie, czy wysokość jego przychodów zmienia się w poszczególnych miesiącach, czy może jest na tyle stała, że uda się przewidzieć, ile wyniesie roczna kwota. - Jeśli teraz, w połowie roku, trudno jest prognozować wysokość rocznych przychodów, to lepiej zaczekać z decyzją o zmianie do końca roku - radzi ekspert. 

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania teraz będzie musiał złożyć dwa odrębne zeznania. - Taka osoba złoży za pierwszą połowę roku zeznanie PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), a za okres od 1 lipca do 31 grudnia – PIT-36 (skala podatkowa). Co ważne, termin składana tych zeznań został ujednolicony i będzie to 30 kwietnia (w przyszłym roku – 2 maja) - wskazuje Grzegorz Grochowina.

Czytaj więcej

Chcesz przejść na skalę, najpierw oblicz skutki