To już ostatnie dni na złożenie PIT za 2022 rok

2 maja to ostatni dzień na złożenie zeznania PIT za 2022 r. Przedsiębiorcy w przeciwieństwie do zwykłych Kowalskich nie dostali od skarbówki gotowych zeznań, muszą je wypełnić sami.

Publikacja: 27.04.2023 11:25

To już ostatnie dni na złożenie PIT za 2022 rok

Foto: Adobe Stock

Jeśli przedsiębiorca oprócz dochodów z działalności gospodarczej miał też inne, np. z etatu, umowy o dzieło czy zlecenia, to na swoim koncie w systemie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT zobaczy jedynie informacje od płatników, a także przekierowanie do systemu e-Deklaracje na stronie podatki.gov.pl.  Są tam formularze PIT-36 (dla przedsiębiorców na skali), PIT-36L (podatek liniowy) oraz PIT-28 (ryczałt). "Nie wpisujemy jednak swoich danych bezpośrednio do druków. Podajemy jedynie informacje o wszystkich kwestiach związanych z rozliczeniem (przede wszystkim o przychodach, kosztach, wpłaconych do urzędu zaliczkach czy przysługujących preferencjach)" - wyjaśnia w swoim artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik. 

Czytaj więcej

Coraz mniej czasu na złożenie zeznania rocznego. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę

Program e-Deklaracje weryfikuje nasze dane, potem należy zeznanie (do którego mamy podgląd) zaakceptować i wysłać. Jeśli wszystko się uda, dostajemy upo (urzędowe potwierdzenie odbioru). Zeznanie z numerem referencyjnym wysłane przez e-Deklaracje znajdziemy na koncie w e-Urząd Skarbowy. Jak zapewnia Krajowa Informacja Skarbowa, powinno się pojawić po dwóch–trzech dniach od wysyłki w zakładce „Historia deklaracji”.

W przypadku spóźnienia trzeba się liczyć z kilkusetzłotowym mandatem. Przed karą może uchronić czynny żal, czyli poinformowanie urzędu o przekroczeniu terminu.

Trzeba pamiętać też o tym, że do 2 maja trzeba nie tylko złożyć zeznanie, ale i zapłacić wynikający z niego podatek. – Jeśli tego nie zrobimy, kara może być wyższa. Surowiej są też traktowane osoby, które regularnie nie dopełniają swoich obowiązków – ostrzega na łamach "Rzeczpospolitej"  dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

Czytaj więcej

Niepowtarzalna szansa dla przedsiębiorców. Czas tylko do 2 maja

W rozliczeniu PIT za 2022 rok dwie nowości wynikają z Polskiego Ładu. Po pierwsze, przedsiębiorcy, którzy zmienili w lipcu formę opodatkowania, pół roku rozliczają ryczałtem, a pół według skali. Muszą więc złożyć za 2022 r. dwa zeznania. PIT-28 za styczeń–czerwiec i PIT-36 za lipiec–grudzień (oba do 2 maja). W PIT-36 mogą skorzystać z ulg, których nie ma na ryczałcie. Przykładowo z odpisu na dzieci. Zmiana ryczałtu na skalę w połowie roku nie dała jednak prawa do wspólnego opodatkowania z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Wyjątek mamy tylko wtedy, gdy PIT-28 jest zerowy (a to bardzo rzadka sytuacja).

Druga nowość to prawo do zmiany formy opodatkowania za cały 2022 rok. Otóż przedsiębiorcy, którzy rozliczali się ryczałtem albo liniowym PIT, mogą przejść na skalę. Jak to zrobić? Zamiast zeznania PIT-28 (ryczałt) albo PIT-36L (liniówka) trzeba złożyć PIT-36 (skala). I pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego kwadratu o wyborze opodatkowania na drugiej stronie deklaracji.

Czytaj więcej

PIT 2022: niepowtarzalna szansa dla firm, ale uwaga na pułapkę
PIT & CIT & VAT
Wycofanie samochodu ze spółki do prywatnego majątku bez CIT
PIT & CIT & VAT
SLIM VAT 3 z podpisem prezydenta. Kiedy wejdzie w życie i co się zmieni dla firm
PIT & CIT & VAT
Skarbówka uznaje dowody zakupu z internetowej platformy
PIT & CIT & VAT
Nie zawsze będzie podatek od zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej
PIT & CIT & VAT
Jest pierwsza interpretacja podatkowa ws. nowych przepisów o pracy zdalnej