Ostatni moment na PIT-4R. Ważne wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Tylko do końca stycznia pracodawcy mają czas na złożenie (tylko drogą elektroniczną) formularza PIT-4R. Ministerstwo Finansów potwierdziło "Rzeczpospolitej", że deklaracji nie trzeba składać za pracowników zwolnionych z podatku oraz tych, którzy zawnioskowali o niepobieranie zaliczek.

Publikacja: 29.01.2024 11:08

Ostatni moment na PIT-4R. Ważne wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Foto: AdobeStock

W PIT-4R pracodawcy informują o zaliczkach na podatek za poszczególne miesiące. Księgowi mieli wątpliwość, czy formularz wysłać także wtedy, gdy firma nie pobierała za cały rok zaliczek. Chodzi o to, że po wejściu Polskiego Ładu zdecydowanie przybyło osób, które mają wynagrodzenia bez podatku.

Krajowa Informacja Skarbowa stoi na stanowisku, że jeśli pracodawca nie pobiera zaliczek, ponieważ pracownik korzysta z limitowanego zwolnienia z podatku (dla młodych, rodziców 4 +, seniorów, wracających z emigracji), to nie musi wysyłać fiskusowi deklaracji PIT-4R. Podobnie jest, gdy zatrudniony zawnioskował o niepobieranie zaliczek w formularzu PIT-2.

Czytaj więcej

To już ostatnie dni na PIT-4R i PIT-11. Kto musi je złożyć

Czytaj więcej

Skarbówka przypomina płatnikom o ważnym obowiązku w PIT-4R i PIT-11

Ministerstwo Finansów potwierdziło „Rzeczpospolitej”, że jeśli płatnik nie miał obowiązku poboru zaliczek (i faktycznie ich nie pobierał), to nie sporządza PIT-4R. „Podstawą braku obowiązku poboru zaliczek przez płatnika może być np. stosowanie ulgi dla młodych, bądź otrzymane od podatnika oświadczenia o spełnianiu warunków do ulgi na powrót, dla rodzin 4+ lub dla pracujących seniorów, czy otrzymany wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek w związku z przewidywaniem, że jego roczne dochody nie przekroczą 30 tys. zł” – napisano w odpowiedzi.

MF nie ustosunkowało się natomiast do kwestii pracowników, którzy nie wnioskowali o niepobieranie zaliczek, ale wychodziły im zerowe (bo mieli niskie dochody). Krajowa Informacja Skarbowa uważa, że w takim wypadku pracodawca musi złożyć PIT-4R. Argumentuje, że pracodawca nie jest zwolniony z obowiązku poboru zaliczki (choć ostatecznie jej nie pobiera, bo wychodzi zerowa).

Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów potwierdza: pracodawca nie zawsze musi składać PIT-4R
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty