Polski Ład – 4 formy opodatkowania dla przedsiębiorców. Którą wybrać?

Wiceministrowie rozwoju i finansów przekonują, że na wejściu w życie podatkowej części Polskiego Ładu zyska 530 tys. przedsiębiorców zarabiających do 6480 zł brutto miesięcznie. Co z pozostałymi? Ci zapłacą więcej, ale to już rząd przemilcza.

Publikacja: 27.12.2021 16:36

Podatkowa część Polskiego Ładu wejdzie w życie już 1 stycznia 2022 r.

Podatkowa część Polskiego Ładu wejdzie w życie już 1 stycznia 2022 r.

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przypomina, że podatkowa część Polskiego Ładu wejdzie w życie już 1 stycznia 2022 r.

- Polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej, a polska gospodarka nie straciła impetu podczas trwającego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, co wynika ze starań samych przedsiębiorców, ale też rządu, który w ciągu ostatnich dwóch lat skierował do firm ponad 230 mld zł – mówi Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii. Semeniuk, która jest też pełnomocnikiem rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw przypomina, że od kilku dni aktywna jest infolinia Polskiego Ładu. Uruchomiono ją 15 grudnia br. Działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16  pod numerem 22 765 64 64.

Pół miliona przedsiębiorców ma zyskać

- Polski Ład to zmiany w skali podatkowej tj. wyższa kwota wolna od podatku – aż 30 tys. zł, wyższy próg dochodowy – aż 120 tys. zł, niższe stawki ryczałtu dla wielu zawodów, a także nowe zasady opłacania składki zdrowotnej. W ich efekcie, niższe podatki i składki zapłaci ponad 530 tys. przedsiębiorców. Zmniejszy się przede wszystkim obciążenie mniejszego biznesu, firm osiągających dochód nie przekraczający 6480 zł brutto miesięcznie – przekonuje Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

- W przyszłym roku obowiązywać zacznie również kompleksowy system ulg podatkowych dla biznesu, które ułatwią polskim przedsiębiorstwom, szczególnie małym i średnim, gromadzenie kapitału na inwestycje. Od stycznia system podatkowy silniej niż do tej pory będzie wspierał podaż pracy, pomagając przedsiębiorcom w znalezieniu potrzebnych im pracowników – dodaje Sarnowski. Podkreśla on, że ogółem na reformie podatkowej zyska 18 mln osób, a 17 mld zł ma im pozostać w kieszeniach. Finalnie ma to dać impuls popytowy, na którym pośrednio mają zyskać przedsiębiorcy.

Czytaj więcej

Korekta pliku JPK a czynny żal

Tymczasem gros przedsiębiorców, szczególnie tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, poważnie zastanawia się nad formą opodatkowania w 2022 roku. Sarnowski przypomina, że przedsiębiorcy mają do wyboru:

1.       zasady ogólne (skala podatkowa),

2.       podatek liniowy (19 proc.),

3.       ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (od 2 do 17 proc.),

4.       estoński CIT.

- Skala podatkowa to 9 proc. składki zdrowotnej liczonej od dochodu, bez możliwości odliczenia jej od podatku. Skala co do zasady pozostanie najlepszą formą opodatkowania przy indywidualnym rozliczeniu i przychodach do 150 tys. zł. W przypadku liniówki przedsiębiorca zapłaci 4,9 proc. składki zdrowotnej od dochodu. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, który stał się już powszechnie dostępny, opodatkowanie wynosi od 2 do 17 proc. Ryczałt oznacza składkę zdrowotną na poziomie 9 proc., ale liczoną proporcjonalnie od przeciętnego wynagrodzenia – wylicza wiceminister finansów przypominając, że w przypadku estońskiego CIT-u przedsiębiorca sam zdecyduje kiedy zapłaci podatek, gdyż dojdzie do tego tylko wtedy gdy postanowi wypłacić sobie zysk i to on będzie podlegał opodatkowaniu.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych alternatywą dla wolnych zawodów?

Stawki podatkowe ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszą od 2 do 17 proc. W przypadku lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych, inżynierów spadną one od stycznia 2022 roku z 17 na 14 proc. Dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży ICT stawka spadnie z 15 do 12 proc.

Z kolei składka zdrowotna dla ryczałtowców wyniesie 9 proc. podstawy wymiaru, a podstawa ta wyniesie:

·       60 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł;

·       100 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach w przedziale w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł;

·       180 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł.

Co do zasady ryczałt może stać się alternatywą dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, których przychody są wysokie, a koszty niskie.

PIT & CIT & VAT
Błędny NIP na fakturze – korekta pliku JPK?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Zmiana formy prawnej spółki – czy przekształcając trzeba zapłacić podatek VAT?
PIT & CIT & VAT
Odzież robocza – od ekwiwalentu za nią nie ma PIT
PIT & CIT & VAT
Przedsiębiorco zostałeś oszukany? Nie zapłacisz VAT-u
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Karty paliwowe – rozliczenie w VAT. Jest interpretacja ministra