W analizowanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) sprawie nr 0111-KDIB3-3.4012.141.2021.5.PK, podatnicy zamierzają utworzyć spółkę z o.o., którą następnie przekształcą w spółkę jawną. Pojawiła się więc wątpliwość czy takie przekształcenie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.
Co podlega VAT?
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko takie świadczenie (usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia, odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym, związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Przekształcenie, czyli co?
Spółkami handlowymi są spółka: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjna. Określenie "spółka osobowa" oznacza spółkę: jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną. Natomiast określenie "spółka kapitałowa" oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.
Czytaj więcej
Podatnicy, zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy zdecydują się przenieść swoją rezydencję do Polski dostaną specjalny sposób opodatkowania. Ma on być na tyle atrakcyjny, aby jak największa grupa firm lokowała swój biznes w Polsce.
Z przepisów kodeksu spółek handlowych wynika, że spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej - spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które przyznano spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.
Czy są skutki na gruncie VAT?
Szef KIS zwrócił uwagę, że z przepisów kodeksu spółek handlowych wynika, że w przypadku przekształceń prawnych spółek prawa handlowego nie następuje likwidacja spółki przekształcanej, lecz proces polegający na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności. Oznacza to, że zarówno przed przekształceniem, jak i po zakończeniu procedury przekształcenia mamy do czynienia z tym samym podmiotem prawnym, ale działającym w innej, zmienionej formie prawnej.
Czytaj więcej
Ustawa o podatku VAT określa, jakie podmioty mogą skorzystać z podmiotowego i przedmiotowego zwolnienia z VAT. Preferencja ta dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przychodów ze sprzedaży. Aby móc skorzystać ze zwolnienia trzeba spełnić pewne warunki.
W opisanej sytuacji nie nastąpi rozwiązanie spółki kapitałowej, lecz jedynie zmiana formy prawnej prowadzonej przez nią działalności. A zatem czynność ta nie będzie stanowić ani odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 7 oraz art. 8 ustawy o VAT. W efekcie nie będzie miało miejsce zdarzenie, które rodziłoby powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.